Borowina tuż obok wód mineralnych jest uznawana za drugie naturalne bogactwo Polski. Ze względu na swoje unikatowe właściwości lecznicze i pielęgnacyjne określana jest mianem „polskiego złota”. Wykorzystywana jest głównie do zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych w różnego typu uzdrowiskach, sanatoriach, gabinetach fizjoterapeutycznych i kosmetycznych.
Borowina – czym dokładnie jest
Borowina jest peloidem (osad humusowy powstały w wyniku działania naturalnych procesów geologicznych) czyli torfem leczniczym powstałym z obumarłej roślinności bagiennej bytującej w środowisku wilgotnym z minimalnym dostępem powietrza i udziałem drobnoustrojów. Posiada odczyn obojętny bądź lekko alkaliczny. Jest surowcem naturalnym, który posiada w swoim składzie bogatą zawartość soli mineralnych. Jej wydobycie odbywa się w kopalniach przy pomocy metody odkrywkowej (za pomocą koparki).
Borowina – skład i właściwości:
Borowina składa się przede wszystkim z:
- soli mineralnych (siarczany magnezu, sodu, potasu i glinu),
- kwasów humusowych (składnik odpowiadający za działanie lecznicze borowiny),
- żywic, pektyny,
- białek, węglowodanów,
- garbników,
- krzemionki,
- celulozy, ligniny,
- bituminy,
- mikro – i makroelementów.
Borowina dzięki swoim składnikom posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, bakteriobójcze, ściągające oraz bakteriostatyczne, wykazując pozytywne działanie na naskórek i ukrwienie skóry.
Borowina – zastosowanie
Dzięki bogatej recepturze borowina swoje zastosowanie znajduje w zabiegach leczniczych w sanatoriach i uzdrowiskach, pielęgnacyjnych w kosmetyce, zwłaszcza w zabiegach mających na celu odmłodzenie i wygładzenie skóry. Wykonuje się kąpiele borowinowe, zabiegi borowinowe oraz zawijania i okłady. Przed zastosowaniem borowinę rozdrabnia się w taki sposób, aby jej ziarna osiągały maksymalnie średnicę ok. 2 cm, następnie miesza się je z wodą i uzyskując konsystencję papki rozprowadza się po danym obszarze ciała. Borowinę można również kupić w formie soli do kąpieli, szamponów do włosów, soli rozgrzewających do stóp, do zawijania i okładów. Niekiedy można ją zastosować do kuracji w formie doustnej, wówczas borowinę w formie proszku miesza się z wodą destylowaną i filtruje. Taka forma stosowana jest przy nadkwasocie żołądka.
Zastosowanie borowiny w kosmetyce
- działa przeciwzapalnie i regenerująco,
- ujędrnia i redukuje cellulit,
- redukuje zmarszczki,
- wzmacnia włosy i paznokcie,
- redukuje przebarwienia skórne (pozapalne i posłoneczne).
Zastosowanie borowiny w lecznictwie
- schorzeniach reumatycznych
- chorobach układu krążenia (miażdżycowym zwężeniu naczyń),
- ostrym i przewlekłym stanie zapalnym narządów ruchu (kości, stawów, mięśni, obrzękach po stłuczeniu, złamaniu, zwichnięciu, bólach szyjnych, barkowych, lędźwiowych, zapaleniu stawów kręgosłupa, bólach kręgosłupa),
- chorobach układu nerwowego (np. rwa kulszowa, niedowłady, porażenia),
- chorobach układu pokarmowego (m.in. łagodzi wrzody żołądka, przewlekłe zapalenie jelit, stany kurczowe jelita grubego)
- chorobach ginekologicznych (nadżerki, stany zapalne przydatków i pochwy, po operacjach ginekologicznych, przy niedoczynności hormonalnej jajników),
- menopauzie (nawilża i regeneruje śluzówkę pochwy, łagodzi objawy menopauzy).
Podsumowanie
Borowina to bogactwo wielu wartościowych składników, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie człowieka. Kąpiele i zabiegi borowinowe to tylko niektóre formy jej pozytywnego wykorzystania. Dzięki jej odpowiedniej formie możliwe jest zastosowanie jej nie tylko w uzdrowiskach i salonach kosmetycznych ale i samodzielnie w domu, tworząc unikatową atmosferę domowego spa.
KŁA