Mezoterapia mikroigłowa – na twarz, pod oczy, na skórę głowy i rozstępy

0
8461
mezoterapia mikroigłowa podczas zabiegu
Mezoterapia mikroigłowa jest sprawdzonym sposobem na działanie profilaktyczne oraz przeciwstarzeniowe | fot.: stock.adobe.com

Mezoterapia mikroigłowa zyskuje coraz większą popularność wśród zabiegów kosmetologii i medycyny estetycznej. To kuracja stymulująca produkcję nowego kolagenu. Zabieg polega na mikronakłuwaniu skóry za pomocą mikro-igiełek w celu doprowadzenia jej do kontrolowanego stanu zapalnego. Najczęściej kuracja wykonywana jest na obszarze twarzy, szyi i dekoltu, aczkolwiek może być stosowana na różne dolegliwości w innych miejscach ciała, takich jak pośladki, uda, brzuch, dłonie, a nawet skóra głowy. Dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym świadczą częste pytania o zabieg, padające nie tylko w samym gabinecie, ale i w internecie. Łatwo natrafić na wyszukiwane kwestie, takie jak „mezoterapia mikroigłowa cena”, „mezoterapia mikroigłowa opinie”, „mezoterapia mikroigłowa zalecenia po zabiegu” czy „mezoterapia przeciwwskazania”. I w tym artykule właśnie o nich opowiem.

Na czym dokładnie polega ten zabieg?

Wiele osób szuka odpowiedniej kuracji kosmetycznej, służącej poprawie jędrności skóry, jej nawilżeniu i dodaniu witalności. Obecnie pomocne są gabinety kosmetologii i medyny estetycznej, oferujące szeroki zakres zabiegów przeciwstarzeniowych. Jednym z nich jest mezoterapia mikroigłowa. Często myli się ją z kuracją z tego samego zakresu, a mianowicie – mezoterapią igłową. Ta druga polega na podaniu, za pomocą igły, skoncentrowanych koktajli – śródskórnie lub podskórnie. Jeśli chodzi o częstotliwość zabiegu typu mezoterapia igłowa (jak często powinna być wykonywana), zależy ona od zaleceń specjalisty. Zazwyczaj jest to raz w ciągu miesiąca. Natomiast mezoterapia mikroigłowa polega na kontrolowanym nakłuwaniu skóry mikroigiełkami w celu wytworzenia stanu zapalnego na skórze. Twarz, szyja, dekolt są jednymi z najczęstszych obszarów poddawanych mezoterapii mikroigłowej. Zabieg może być również wykonywany na innych częściach ciała, w celu intensywnej regeneracji.

Podczas kuracji wykonuje się intensywne mikronakłucia, w skutek których skóra staje się napięta i odzyskuje swoją elastyczność. Cały proces polega na stymulacji produkcji nowego kolagenu i elastyny. Za sprawą mikronakłuć zostają uwolnione czynniki wzrostu, znajdujące się w płytkach krwi. Następuje podział fibroblastów i komórek macierzystych, dzięki czemu powstaje nowy kolagen i elastyna, będące jednymi z najważniejszych elementów budulcowych w naszej skórze. Dodatkowym atutem mikronakłuć jest odbudowa tkanek oraz poprawa mikrokrążenia, co zapewnia odżywienie głębszych warstw skóry. Podczas kuracji wykonywanych jest od kilkudziesięciu tysięcy mikronakłuć (od tego może też zależeć liczba minut, jaką trzeba poświęcić na przeprowadzenie zabiegu) , które rewitalizują i regenerują naszą skórę. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, ważna jest odpowiednia głębokość mikronakłuć, zależna od obszaru ciała, zamierzonego rezultatu i wykonywanej techniki. Zaczyna się od 0,25 mm, a potrafi kończyć nawet przy 4 mm (w przypadku działań tego typu, na głębokości od 3 mm wzwyż są to zabiegi chirurgiczne).

Kiedy warto wykonać mezoterapię mikroigłową?

Nowy kolagen i elastyna – ich wzmożona produkcja to istotne zadanie opisywanej kuracji. Mikroigłowa mezoterapia jest wykonywana dla intensywnego liftingu, regeneracji skóry i zmniejszenia blizn potrądzikowych czy rozstępów. Zabieg cechuje się dużą efektywnością i szerokim zastosowaniem, pozwalającym przywrócić ładny wygląd różnych partii ciała. Oto częste sytuacje wykorzystania tego typu zabiegu:

  • działanie przeciwstarzeniowe/profilaktyka przeciwstarzeniowa – poprawa nawilżenia skóry oraz produkcja nowego kolagenu i elastyny, zapobieganie tworzeniu się nowych zmarszczek,
  • lifting – napięcie skóry oraz poprawa owalu twarzy,
  • odmłodzenie – polepszenie kolorytu skóry oraz mikrokrążenia, co wpływa korzystnie na jej odżywienie,
  • redukcja zmarszczek,
  • niwelowanie blizn potrądzikowych, pooperacyjnych i po oparzeniach, a także rozstępów – spłycenie ubytków i poprawa kolorytu,
  • regulacja sebum,
  • redukcja efektu rozszerzonych porów,
  • niwelowanie przebarwień – melanocyty zlokalizowane na obszarze przebarwionym zostają pobudzone do produkcji odpowiedniego barwnika,
  • redukcja rumienia uszkodzone – naczynia krwionośne po zabiegu ulegają widocznej redukcji,
  • działanie przeciw wypadaniu włosów i przy łysieniu – zabiegi wykonywane regularnie wpływają korzystnie na skórę głowy, dzięki czemu włosy zostają pobudzone do wzrostu i regeneracji.

Wiele wyników badań udowadnia pozytywny wpływ zabiegu na nadpotliwość i trądzik różowaty. Nieraz pada też pytanie: mezoterapia mikroigłowa, jak często trzeba ją wykonywać? Seria zabiegów zazwyczaj składa się z 3 do 5 powtórzeń, odbywających się co 2-4 tygodnie. Kwestia ta zależy od oczekiwanych efektów, wieku osoby zgłaszającej się na kurację oraz jej problemów skórnych. Dlatego tak ważna jest prawidłowo przeprowadzona konsultacja z wykwalifikowanym specjalistą, który doradzi nam odpowiednią terapię.

aparatura do mezoterapii mikroigłowej
Zabiegi wykorzystujące substancje aktywne w podawanych ampułkach oraz działanie regenerujące, wynikające z mikronakłuć, powodują pobudzenie aktywności fibroblastów i mikrokrążenia, syntezę kolagenu i eliminowanie nadmiaru reaktywnych form tlenu | fot.: stock.adobe.com

Mezoterapia mikroigłowa twarzy, szyi i dekoltu

Twarz, szyja, dekolt to obszary ciała najbardziej narażone na niekorzystny wpływ wielu czynników. Zanieczyszczenie środowiska, stres, nieodpowiednia dieta czy pielęgnacja prowadzą do utraty jędrności, pierwszych zmarszczek, szarego kolorytu skóry. Właśnie wtedy pomocna jest omawiana kuracja. Wykonane mikronakłucia pobudzają skórę do regeneracji, a zastosowana ampułka pomoże w jej nawilżeniu. Oznacza to, że twarz, szyja, dekolt, dzięki zastosowanej terapii, zostają wygładzone, pozbawione zmarszczek, przebarwień i blizn. Zabiegi wykorzystujące substancje aktywne w podawanych ampułkach oraz działanie regenerujące, wynikające z mikronakłuć, powodują pobudzenie aktywności fibroblastów i mikrokrążenia, syntezę kolagenu i eliminowanie nadmiaru reaktywnych form tlenu. Mezoterapia mikroigłowa twarzy, szyi i dekoltu jest sprawdzonym sposobem na działanie profilaktyczne oraz przeciwstarzeniowe. Coraz więcej osób wybiera tę terapię ze względu na niskie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych oraz szybką regenerację po wykonanej kuracji.

Mezoterapia mikroigłowa pod oczy

Ze względu na znakomite właściwości regenerujące, opisywana kuracja pomaga przy redukcji zmarszczek. Podczas jej trwania stosowane są różnego rodzaju ampułki, zawierające często kwas hialuronowy, witaminy lub złoto koloidalne, pomagające w ujędrnieniu obszaru zabiegowego. Kuracji tej, ze względu na niewielkie rozmiary wykorzystywanego urządzenia DermaPen i igieł oraz łatwą aplikację substancji, często poddaje się skórę w okolicach oczu, co powoduje widoczne spłycenie zmarszczek oraz redukcję cieni pod oczami. Efekty działania zależne są od głębokości mikronakłuć, ale także od składników aktywnych, zawartych w ampułce odżywczej.

Mezoterapia mikroigłowa skóry głowy

Łysienie to dość powszechny problem o zróżnicowanej etiologii – często wynika z predyspozycji genetycznych, zaburzeń hormonalnych lub niezdrowego trybu życia. Kuracja wykonywana na skórze głowy pomaga w poprawie wyglądu włosów oraz działa profilaktycznie. Stosuje się ją zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jej głównym zadaniem jest zmniejszenie łojotoku, zahamowanie wypadania włosów i pobudzenie cebulek do szybszego wzrostu. Zabieg powinien być wykonywany średnio raz w tygodniu, przez okres 2 miesięcy. Ampułki odżywcze na skórę głowy zazwyczaj zawierają krzem organiczny, ekstrakt z morwy białej, kwas nikotynowy, kompleks witamin z grupy B i cynku, kompleks cysteiny i cynku oraz pantenol.

Mezoterapia mikroigłowa na rozstępy

Omawiana terapia służy odbudowaniu włókien kolagenowych, produkcji elastyny oraz stymulowaniu fibroblastów. Jest to szczególnie pomocne przy redukcji rozstępów. Skóra zostaje zagęszczona, a rozstępy ulegają widocznemu spłyceniu. Ich wygładzenie spowodowane jest intensywną regeneracją oraz odbudową naturalnej struktury skóry poddanej zabiegowi.

Często zaleca się wykonanie tej kuracji, gdy występują:

  • rozstępy po ciąży
  • rozstępy po odchudzaniu lub po nagłym wzroście wagi
mezoterapia mikroigłowa uwolnienie czynników wzrostu
Za sprawą mikronakłuć zostają uwolnione czynniki wzrostu, znajdujące się w płytkach krwi | fot.: stock.adobe.com

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii mikroigłowej?

Jak każda kuracja, tak i opisywana wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. Dlatego przed wykonaniem zabiegu ważna jest konsultacja z wykwalifikowanym specjalistą, który sprawdzi, czy wybrana terapia jest dla nas odpowiednia.

Mezoterapia mikroigłowa, przeciwwskazania:

  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze,
  • stany nowotworowe,
  • skłonność do tworzenia bliznowców,
  • zaburzenia związane z krzepliwością krwi; przyjmowanie antykoagulantów,
  • choroby autoimmunologiczne.

Jak postępować po zabiegu i jakich efektów można się spodziewać?

Jednym z ważnych aspektów po przeprowadzeniu zabiegu jest odpowiednia pielęgnacja. Przez kilka dni skóra bywa podrażniona i zaczerwieniona. Może też pojawić się obrzęk i uczucie świądu. Później skóra ulega złuszczeniu. Są to objawy jak najbardziej naturalne, związane z kontrolowanym stanem zapalnym i intensywną regeneracją naskórka. Żeby naskórek jak najsprawniej się goił, najlepiej nie dotykać twarzy oraz zrezygnować z makijażu przynajmniej na czas jednej doby po zabiegu. Powinno się też mieć związane włosy. Zaleca się również stosowanie bezalkoholowych kosmetyków, by uniknąć ryzyka dodatkowego podrażnienia. Bardzo ważne jest natomiast stosowanie preparatu z filtrem przeciwsłonecznym (najlepiej 50 SPF) oraz nieopalanie obszaru zabiegowego przez około 4 tygodnie, licząc od ostatniej, przeprowadzonej kuracji. Należy też unikać sauny i basenu przez okres 7 dni. Znowu przy odczuwaniu dużego dyskomfortu zaleca się stosowanie kremów łagodzących czy sięgnięcie po preparat kosmetyczny, które zawierają aloes, arnikę, pantenol lub alantoinę.

Mezoterapia mikroigłowa, efekty uboczne:

  • alergiczne, kontaktowe zapalenie miejsca zabiegowego (ze względu na używane materiały: igły, ampułki),
  • przebarwienia – aby uniknąć pojawienia się zmian, ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych przez minimum 2 tygodnie od zakończeniu serii,
  • reaktywacja opryszczki,
  • nasilenie trądziku.

Usługa mezoterapii mikroigłowej zyskuje coraz większe uznanie wśród kobiet i mężczyzn. Ma wszechstronne działanie, pomagające przy różnych problemach skórnych. Kuracja wykonana przez wykwalifikowanego specjalistę niesie ze sobą wiele korzyści. Po przeprowadzeniu serii powtórzeń przy użyciu aparatu Derma Pen możemy cieszyć się ładną, zadbaną skórą. W przypadku występowania wyżej opisanych zmian i dolegliwości, często idealnym wyborem okazuje się mezoterapia mikroigłowa. Ceny kuracji najczęściej występują w granicach od 200 do 400 złotych. W tym względzie warto też kierować się opiniami dotyczącymi danego gabinetu. Jeśli chodzi o czas rekonwalescencji, z jakim wiąże się mikroigłowa mezoterapia (przy zastosowaniu się do zaleceń pozabiegowych, pozwalająca uniknąć przykrych powikłań), wynosi on od 3 do 5 dni.

Autor: Joanna Dryhynycz, kosmetolog Qclinique

Bibliografia:

  1. Gaweł E.,Urtnowska-Joppek K., Mezoterapia mikroigłowa– aparatura oraz wskazania, Kosmetologia estetyczna, 5(8)/2019.
  2. Miękoś-Zydek B., Czyż P., Ograczyk A., Mezoterapia w dermatologii i dermatologii estetycznej, Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, 2008.
  3. Styczeń P., Mezoterapia mikroigłowa, Art of Beauty, nr 3/2015.
  4. Styczeń P., Wyrolować zmarszczki cz.1, Eden, nr 4-5/2014.
  5. Styczeń P., Dermarollery w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, nr 5(4)/2015.