Organiczne kosmetyki – moc pochodząca z natury

0
1351
Kosmetyki naturalne
Kosmetyki naturalne. Jakie korzyści zapewnia ich stosowanie i czy aby na pewno wykazują skuteczność na tym samym poziomie co produkty drogeryjne? | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Rewolucja w kosmetologii i pielęgnacji zachodzi już od jakiegoś czasu. Coraz częściej można zauważyć odwrót od wszelkiego rodzaju chemicznych ulepszaczy i powrót do natury. Z tego też względu prym wiodą obecnie kosmetyki naturalne, składające się z produktów pochodzenia organicznego, czyli głównie roślinnego oraz mineralnego. Jakie korzyści zapewnia ich stosowanie i czy aby na pewno wykazują skuteczność na tym samym poziomie co produkty drogeryjne?

Kiedy kosmetyk można uznać za naturalny?

Nie ma jednej dokładnej definicji, która jasno oddzieli kosmetyki naturalne od tych, które nimi nie są. Niemniej uznaje się, że ich skład w przeważającej większości musi składać się z produktów organicznych. Istnieją pewne organizacje, które takie miano mogą nadać. Wymienia się wśród nich najczęściej ECOCERT, NaTrue i Soil Association. Tworzą one jednocześnie listę substancji, których kosmetyki naturalne nie mogą zawierać, bądź powinny zawierać w znikomej ilości. Zalicza się do nich m.in. parabeny, oleje mineralne, silikony, barwniki syntetyczne, chemiczne filtry UV, substancje etoksylowane (PEG) i wiele więcej. Ich dokładną listę można znaleźć w sieci. Niemniej, łączy je cecha wspólna- wykazują szkodliwe działanie dla naszej skóry i w większości przypadków są pozbawione składników odżywczych.

Wymagania stawiane kosmetykom naturalnym

Kosmetyki, które mają zostać uznane za naturalne muszą zawierać surowce roślinne i mineralne. Nie mogą przy tym zawierać składników pochodzenia zwierzęcego, o ile nie są one naturalnie produkowane przez zwierzęta, jak np. mleko czy miód. Warto przy tym wiedzieć, że stosowanie niektórych składników syntetycznych jest surowo zabronione. Wymienia się wśród nich najczęściej kwas salicylowy, sorbowy czy alkohol benzylowy. Proces ich powstawania musi jednocześnie uwzględniać dobro środowiska, dlatego też najczęściej ogranicza się do naturalnych etapów, jak chociażby suszenie.

Czy stosowanie kosmetyków naturalnych jest bezpieczne?

Stosowanie kosmetyków naturalnych nie jest niebezpieczne dla zdrowia. Zdarzyć się może jednak, ze wykażą działanie uczulające i nie ma na to reguły. Podobnie jak wiele pyłków czy roślin może powodować alergie, tak samo będzie w przypadku kosmetyków organicznych. Z tego też względu zaleca się przetestować ich działanie. W tym celu należy nanieść niewielką ilość wybranego preparatu na skórę i zobaczyć czy nie zachodzi reakcja alergiczna. Jeżeli się nie pojawi, to znaczy, że możemy stosować dany kosmetyk bez obaw. Jakich składników trzeba w nich szukać? W pielęgnacji najczęściej wykorzystuje się aloes, wodę różaną, białą glinkę, olejek z pestek opuncji figowej, rumianek, tymianek czy glinkę czarną. Kosmetyki z tego rodzaju składnikami dostępne są na https://triny.pl/158-pielegnacja-twarzy. Pamiętajmy, aby przed zakupem kosmetyków naturalnych sprawdzić ich skład, ponieważ napis „naturalny” nie zawsze oddaje faktyczny stan rzeczy.


Materiał partnera zewnętrznego