Antykoncepcja doustna – dlaczego warto?

0
606
tabletki antykoncepcyjne
Wbrew powszechnemu przekonaniu antykoncepcja nie zostaje wypisana jedynie po to, żeby zapobiegać niechcianej ciąży | fot.: stock.adobe.com

Współcześnie gama środków antykoncepcyjnych jest bardzo rozległa, jednak Ty nadal zastanawiasz się, który środek wybrać? Zmagasz się z bolesnymi miesiączkami lub nieregularnym cyklem? A może myśl o trądziku spędza Ci sen z powiek? Czytając ten tekst dowiesz się nie tylko o możliwości zapobiegania ciąży, ale też o zastosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej w przypadku leczenia rozmaitych dolegliwości lub ochroną przed nimi.

Tabletki antykoncepcyjne jako ochrona przed ciążą

Głównym powodem, dla którego większość osób decyduje się na zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych, jest decydowanie o własnej płodności lub też chęć zapobiegnięcia niechcianej ciąży. Jest to jeden z najlepszych sposobów o udokumentowanej wysokiej skuteczności. Przy wzorowym stosowaniu ich skuteczność osiąga ponad 99%, aby to osiągnąć tabletki powinny być jedynie przyjmowane o stałej godzinie każdego wyznaczonego dnia. Warto jednak pamiętać, że istnieją okoliczności, które mogą osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych. Należą do nich wymioty, przyjmowanie niektórych leków (dlatego warto konsultować wszelkie przyjmowane leki także pod kątem antykoncepcji) lub znaczne opóźnienie w przyjęciu tabletki. Zaletą, dzięki której tabletki antykoncepcyjne górują nad innymi środkami jest fakt, że po odstawieniu tabletek w ciążę można zajść już w następnym cyklu. To oznacza, że gdy kobieta zdecyduje się na założenie rodziny, nie musi martwić się o wydłużony w czasie powrót zdolności rozrodczych. 

Antykoncepcja jako lek? 

Wbrew powszechnemu przekonaniu antykoncepcja nie zostaje wypisana jedynie po to, żeby zapobiegać niechcianej ciąży. Tabletki są niezwykle popularnym i skutecznym sposobem w pomocy przy bolesnych, obfitych lub nieregularnych miesiączkach. Taka metoda utrzymuje stały poziom hormonów w organizmie, co oznacza, że jest niezwykle pomocna w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), czyli dolegliwości pojawiających się w czasie, kiedy hormony intensywnie wpływają na samopoczucie kobiety. Pomocna jest również w łagodzeniu objawów, jakie daje zespół policystycznych jajników(PCOS), o czym bliżej opowiemy za chwilę.

Tabletki antykoncepcyjne mają także zastosowanie także w problemach skórnych, zwłaszcza przy leczeniu uporczywego i rozległego trądziku. Gdy apteczne preparaty do pielęgnacji twarzy i wizyty u dermatologów zawodzą, warto rozważyć wizytę u ginekologa i stosowanie dopasowanych do naszych potrzeb pigułek antykoncepcyjnych. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne mogą pomóc w leczeniu trądziku o podłożu hormonalnym. Mają one skuteczny wpływ na androgeny (a zatem hormony płciowe), przez co jeśli zawierają wystarczającą ilość estrogenu i antyandrogennego progesteronu tabletki ograniczają nadmierną produkcję androgenów wpływających na stan skóry. Ta sama zasada działa także przy wspomnianym wyżej PCOS oraz łączącego się z dolegliwością hirsutyzmu, a więc nadmiernego porostu włosów. Regulowanie poziomu androgenów oprócz korzystnego działania na stan skóry powoduje także spowolnienie odrastania niechcianych włosów.

Najczęściej wydaje się, że jedynie osoby młode lub w wieku rozrodczym czerpią korzyści z pigułek, lecz nic bardziej mylnego! Hormony mogą zostać zastosowane w roli terapii zastępczej w czasie występowania objawów menopauzy; złagodzą nagłe i uciążliwe uderzenia gorąca, nocne poty czy bezsenność. 

Mało znane zalety pigułek hormonalnych

Niewiele mówi się o naprawdę ciekawych i pozytywnych skutkach stosowania hormonów, a nieustające badania nad tego typu lekami potwierdzają korzystny wpływ antykoncepcji hormonalnej między innymi w przypadku:

– zmniejszenia ryzyka wystąpienia nowotworu jajnika, raka szyjki macicy lub endometrium

– zapobiegania osteoporozie (ze względu na kontrolę poziomu estrogenów)

– zmniejszenia prawdopodobieństwa zapalenia narządów rodnych 

– obniżenia ryzyka zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) 

Tabletki są łatwiejsze w codziennym stosowaniu od innych środków hormonalnych, można je stosunkowo łatwo włączyć i, co najważniejsze, bezproblemowo odstawić. Pomimo tego, że występują w powszechnym użyciu wśród kobiet, świadomość większości ich zalet pozostaje wciąż stosunkowo niska. Jednak ich popularność, wysoka skuteczność i możliwość zastosowania przy innych dolegliwościach o podłożu hormonalnym, zdecydowanie powoduje, że warto rozważyć ich stosowanie. Co ważne, tabletki antykoncepcyjne stosuje się wyłącznie po konsultacji lekarskiej.

OLI