Wizażystka i stylistka – czym się zajmuje i ile zarabia? Opis zawodu

0
41317
Wbrew powszechnej opinii, obowiązki wizażystki i stylistki nie ograniczają się wyłącznie do wykonywania makijaży i tworzenia stylizacji | fot.: pixabay

Znajomość najnowszych trendów modowych, ale i ponadczasowego stylu, umiejętność tworzenia trafnych stylizacji i wykonywanie profesjonalnego makijażu, to tylko kilka najważniejszych cech, opisujących pracę wizażystki i stylistki. Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych zawodów, który coraz częściej funkcjonuje w branży pod nazwą osobisty doradca wizerunkowy. Aby nim zostać, wystarczy ukończyć odpowiedni kierunek w szkole policealnej, natomiast, by wciąż zdobywać nowe umiejętności, warto uczestniczyć w szkoleniach i kursach wizażu. A czym dokładnie zajmuje się wizażystka i stylistka? Na jaką pracę ma szansę i ile może zarabiać? O tym piszemy w niniejszym artykule.

Wizażystka i stylistka – czym się zajmuje?

Wbrew powszechnej opinii, obowiązki wizażystki i stylistki nie ograniczają się wyłącznie do wykonywania makijaży i tworzenia stylizacji. To są efekty końcowe pracy, które muszą opierać się na szeregu innych umiejętności oraz rozległej wiedzy. Aby zostać profesjonalistką w swoim zawodzie, wizażystka i stylistka powinna znać się na aktualnych trendach modowych i umiejętnie dobierać stroje do każdego typu sylwetki, a także kolory do rodzaju cery. Musi też nie tylko umieć wykonywać makijaże, ale znać się na korygowaniu niedoskonałości za pomocą kosmetyków, właściwie dobierać makijaże do różnych typów urody, rozróżniać makijaże dzienne od wieczorowych, umieć wykonać profesjonalny make-up np. do sesji zdjęciowych czy występów telewizyjnych. Wizażystka i stylistka, która jest specjalistką w swoim fachu, staje się więc osobistym doradcą, który kreuje wizerunek innych osób.

Aby stać się profesjonalną stylistką i wizażystką, nie wystarczy sama intuicja i pasja. Konieczne są umiejętności poparte doświadczeniem i wiedzą. Gdzie je zdobyć? Pierwsze kroki przed wkroczeniem do branży, warto skierować do szkoły wizażu.

Szkoła wizażu

Kierunek, na którym można zdobyć niezbędną wiedzę oraz cenne umiejętności w zawodzie wizażystki i stylistki, jest dostępny w ofertach szkół policealnych, np.: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/wizazystka—stylistka. Program nauczania jest dopasowany do aktualnych potrzeb wymagającego rynku pracy. Dzięki temu, każdy absolwent kierunku Wizażystka/Stylistka ma szansę na znalezienie wymarzonej pracy w zawodzie.

Chcąc zostać profesjonalistką w swoim fachu, trzeba mieć świadomość, że edukacja nie kończy się wraz z otrzymaniem dyplomu potwierdzającego ukończenie szkoły. Nie można zapominać o kursach i szkoleniach w ciągu całej swojej kariery zawodowej. Każda branża zmienia się wraz z upływem lata, pojawiają się nowości na rynku i potrzeby klientów, które dotąd nie były brane pod uwagę. Regularne dokształcanie się, np. na kursie wizażu, to najlepsza droga do rozwoju zawodowego.

Stylizacja i wizaż – perspektywy pracy

Ukończenie kierunku Wizażystka/Stylistka daje niezwykle szerokie perspektywy pracy – od możliwości założenia własnej działalności gospodarczej i świadczenia usług, aż po pracę z samymi profesjonalistami.

Uzyskanie tytułu zawodowego Wizażystka/Stylistka umożliwia pracę w takich miejscach, jak:

  • gabinety i salony kosmetyczne,
  • salony SPA,
  • stacje telewizyjne,
  • teatry,
  • własna działalność gospodarcza,
  • centra udzielania konsultacji, również prywatnych, dotyczących wizerunku osobistego.

Szerokie perspektywy pracy oraz niezwykle interesująca praca przekładają się na bardzo duże zainteresowanie kierunkiem Wizażystka/Stylistka. Do wymienionych zalet należy dołączyć również korzyści finansowe, ponieważ profesjonalny doradca wizerunkowy może poszczycić się pensją powyżej przeciętnej normy.

Ile zarabia wizażystka i stylistka?

W zależności od miejsca pracy, doświadczenia i wykształcenia, ale też wielkości i kapitału firmy, miesięczne wynagrodzenie wizażystki i stylistki, może wahać się w przedziale 2500 zł – 4000 zł brutto. Średnia, rynkowa pensja na tym stanowisku to ok. 3000 zł brutto. Trzeba mieć jednak świadomość, że początki kariery zawodowej mogą wiązać się z zarobkami nieco niższymi niż 2500 zł brutto, ale nie brakuje pracowników w tym zawodzie, którzy zarabiają miesięcznie nawet ponad 4000 zł brutto. To grupa stanowiąca 25% wizażystek i stylistek na obecnym rynku pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stać się najlepszym i dołączyć do tego grona.

(Dane dot. zarobków na stanowisku wizażystki i stylistki pochodzą ze strony: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-wizazystka-stylistka.)

[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]

Artykuł sponsorowany