Co stosować na trądzik i przebarwienia?

0
427
kobieta trądzik
Jak należy oczyszczać skórę trądzikową? Przede wszystkim dokładnie i regularnie, z użyciem odpowiednio dobranych kosmetyków myjących | fot.: materiał partnera

Trudny do zwalczenia trądzik i przebarwienia, w tym także wynikające ze zmian trądzikowych, to najczęstsze problemy estetyczne skóry. Są one jasno widoczne, czasem nawet przyciągają uwagę, a jednocześnie często niełatwo się ich pozbyć. Co robić, żeby skutecznie zahamować trądzik i zapobiec pojawianiu się stanów zapalnych na skórze twarzy? Jak radzić sobie z przebarwieniami, w tym zarówno bliznami po trądziku, jak i plamkami powstałymi na skutek działania słońca?

Oczyszczanie i złuszczanie cery trądzikowej

Jak należy oczyszczać skórę trądzikową? Przede wszystkim dokładnie i regularnie, z użyciem odpowiednio dobranych kosmetyków myjących. Dobrze w roli tych używanych na co dzień sprawdzają się między innymi żele z zawartością oczyszczającego węgla aktywnego albo zielonej glinki o działaniu łagodzącym.

Zmiany trądzikowe, szczególnie na skórze, na której pojawił się stan zapalny, mogą być wywoływane i potęgowane przez podrażnienia. Co prawda podczas samego mycia rzadko do nich dochodzi, jednak warto pamiętać o zachowaniu naturalnego pH skóry, które może zostać zaburzone przez środki myjące. To także nadwyręża cerę, dlatego po myciu zaleca się przetrzeć skórę tonikiem, który przywróci pH do naturalnego stanu.

Skóra trądzikowa potrzebuje także regularnego złuszczania, które pozwoli ją odświeżyć, ułatwi jej wchłanianie składników z innych kosmetyków, porządnie ją oczyści i pomoże pozbyć się płytkich przebarwień. Co ważne, zwłaszcza przy poważnych zmianach trądzikowych nie zaleca się stosowania peelingów mechanicznych mogących wywoływać podrażnienia.

Do złuszczania cery trądzikowej używa się przede wszystkim peelingów chemicznych, działających delikatnie, bez drobinek ściernych ani konieczności tarcia skóry. Przykładem tak działającego kosmetyku jest kwas migdałowy, dodatkowo łagodzący stany zapalne i regulujący wydzielanie sebum.

mężczyzna trądzik
Zmiany trądzikowe, szczególnie na skórze, na której pojawił się stan zapalny, mogą być wywoływane i potęgowane przez podrażnienia | fot.: materiał partnera

Co pomoże na przebarwienia skóry?

Przebarwienia pojawiające się na skórze często są efektem trądziku. Zmiany z czasem goją się, pozostawiając po sobie wyraźne ślady, a czasem nawet duże blizny. Jeśli mowa o poważnych bliznach po trądziku, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalistycznych preparatów do usuwania właśnie takich zmian. W przypadku mniejszych i płytszych przebarwień przy drobnych zmianach trądzikowych, zmianach hormonalnych, czy efektach działania promieni słonecznych, mogą sprawdzić się nieco bardziej uniwersalne kosmetyki.

Chcąc wyrównać koloryt skóry, nie można zapominać o złuszczaniu naskórka. Często przebarwienia widoczne są w jego zewnętrznych warstwach, które wraz z upływem czasu obumierają i zostają zastąpione przez nowe komórki. Regularne złuszczanie naskórka przyspieszy pozbywanie się przebarwień. Tego typu zabiegów nie należy jednak wykonywać codziennie.

Pomocne mogą być także kremy rozjaśniające czy nawet maseczki zawierające w swoim składzie między innymi wyciąg z ogórka. Ogórek pojawia się w maseczkach od lat przez fakt, że nie tylko wyrównuje on koloryt skóry i nieco ją rozjaśnia, ale także dodaje blasku i głęboko nawilża.

trądzik złuszczanie
Chcąc wyrównać koloryt skóry, nie można zapominać o złuszczaniu naskórka | fot.: materiał partnera

Kondycja skóry a witaminy i minerały

Wsparcie kondycji skóry przez stosowanie odpowiednich kosmetyków to nie wszystko. Kosmetyki działają na nią od zewnątrz, gdzie wiele da się zrobić, jednak należy pamiętać, że kondycja, wygląd i zdrowie skóry w dużej mierze zależy od dostarczanych do organizmu składników odżywczych. Idealnie byłoby pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie witaminy i minerały pożywieniem. W praktyce bywa to jednak trudne między innymi przez określone nawyki żywieniowe czy zwykły brak czasu na przyrządzanie posiłków.

Dla zdrowia i pięknego wyglądu skóry warto zwrócić uwagę na witaminy A, C oraz E. Jeśli brakuje ich w diecie, przyda się suplementacja, które pokryje zapotrzebowanie. Każda z witamin na swój sposób wesprze kondycję skóry, dodatkowo pomagając jej odzyskać równowagę po infekcjach i stanach zapalnych.

Poza witaminami dla organizmu niezbędne są także minerały. Pod kątem zdrowia skóry ważne są między innymi cynk i selen, które wspomagają odbudowę komórek oraz włókien kolagenowych odpowiadających za elastyczność cery. Warto pamiętać również o odpowiednim nawodnieniu organizmu, które może przekładać się na nawilżenie skóry.

Materiał partnera