Co to są emolienty i kto powinien je stosować?

0
1686
Kobieta, która stosuje emolienty
Emolienty to substancje chemiczne, które powstają na bazie olejów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Skóra to największy organ naszego ciała, który chroni organizm przed szkodliwymi czynnikami. Dbanie o jej dobry stan to nasz obowiązek.

Często jednak popełniamy błędy w pielęgnacji, które skutkują przesuszeniem, podrażnieniami oraz innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami skórnymi. Zdarza się również, że problemy naszej skóry spowodowane są alergią, zapaleniem lub innymi chorobami. W takich sytuacjach zawsze warto postawić na specjalistyczne substancje, które pomogą przywrócić naszej skórze równowagę. Jednymi z nich są emolienty.

Czym są emolienty?

Emolienty to substancje chemiczne, które powstają na bazie olejów. To preparaty, które mają pomóc nam zarówno w utrzymaniu higieny jak i pielęgnacji skóry i włosów. Są delikatne, nie podrażniają i mogą być stosowane zarówno przez najmłodszych, jak i osoby dorosłe.

Jak działają na skórę?

Emolienty mają zbawienny wpływ na skórę człowieka. Natłuszczają ją, przywracają odpowiedni poziom wilgotności skóry, pomagają w regeneracji i koją podrażnienia. Co więcej, substancje te minimalizują nieprzyjemne odczucia takie jak suchość, szorstkość czy swędzenie skóry.

Kto powinien je stosować?

Dermokosmetyki, które zawierają w swoim składzie emolienty stosowane są przede wszystkim w przypadku dzieci i dorosłych, którzy zmagają sie z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą oraz problemami skórnymi. Sporo informacji na temat dlaczego warto je stosować znajdziemy w artykule: Emolienty dla skóry atopowej – jak wybrać kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji niemowląt z AZS?.
Warto jednak mieć świadomość, że mogą być pomocne również osobom zdrowym, którym zależy na tym, by zadbać o stan swojej skóry, zwłaszcza gdy jest ona przesuszona i zaczerwieniona.

Podsumowując, emolienty to substancje, których zbawienny wpływ na skórę jest wprost nie do przecenienia. Pomagają nie tylko osobom, które zmagają się z problemami skórnymi takimi jak AZS, ale również tym, których skóra jest przesuszona, podrażniona, sucha. Warto więc stawiać na kosmetyki, które mają emolienty w swoim składzie. Ich szeroki wybór znaleźć możemy np. na stronie latopic.pl.


Materiał partnera zewnętrznego