Dlaczego usuwamy ósemki?

0
1690
Kobieta u dentysty
Ósemki, czyli zęby mądrości lub trzecie trzonowce, to zęby stałe, które zazwyczaj wyrzynają się jako ostatnie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ósemki, czyli zęby mądrości lub trzecie trzonowce, to zęby stałe, które zazwyczaj wyrzynają się jako ostatnie. U większości osób następuje to około 18 – 24 roku życia, choć nie brakuje 30- czy 40-latków u których zęby mądrości jeszcze się nie pojawiły. Proces wyrzynania się ósemek może przebiegać bezboleśnie i nie powodować żadnych powikłań, może jednak być przyczyną dolegliwości bólowych oraz tzw. zatrzymania zęba, skutkującego np. zapaleniem tkanek miękkich jamy ustnej, powstaniem zmian próchniczych, torbieli czy uszkodzeń sąsiednich zębów.

Jakie mogą być wskazania do usunięcia trzecich trzonowców?

  1. Zmiany próchnicze: Zęby mądrości to ostatnie zęby w szeregu. Ich właściwa higiena jest bardzo trudna, czasami wręcz niemożliwa, gdyż dostęp szczoteczką i nitką dentystyczną do okolic ósemek jest znacznie ograniczony. Sprzyja to powstawaniu zmian próchniczych, a co za tym idzie stanom zapalnym i dolegliwościom bólowym. Usunięcie zębów mądrości może więc znacznie ograniczyć dyskomfort związany z rozwojem zmian chorobowych oraz ich długotrwałym zachowawczym leczeniem.
  2. Leczenie ortodontyczne: Aparaty ortodontyczne stają się coraz bardziej popularne i dostępne, zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Są uznaną metodą leczenia wad zgryzu. Pomagają ustawić zęby w naturalnym anatomicznym ułożeniu. Wyobraźmy sobie sytuację w której u młodej osoby, po leczeniu ortodontycznym zaczyna wyrzynać się ząb mądrości i zaburza skorygowany układ zębów. Aby nie dopuścić do utracenia wypracowanego efektu, usuwa się zęby mądrości.
  3. Leczenie protetyczne: Protezy zębowe mogą znacznie polepszyć komfort życia osób z deficytami w uzębieniu, umożliwić swobodne spożywanie ulubionych posiłków i dodać pewności siebie. Idealne dopasowanie protezy nie jest jednak najłatwiejszym zadaniem, a tylko idealnie dopasowana proteza zapewnia dobry komfort jej użytkowania. Czasami do zadowalającego efektu konieczne jest usunięcie zębów mądrości.
  4. Wpływ na układ pozostałych zębów: Czasami wyrastająca ósemka kolokwialne mówiąc ,,nie mieści się” w szeregu zębów i ,,spycha” inne powodując zmianę ustawienia zębów. Może też uszkadzać sąsiednie zęby czy utrudniać właściwą higienę. W takich sytuacjach także rozważa się usunięcie zęba mądrości.
  5. Torbiel lub guz tkanek miękkich: czasami wyrzynaniu się trzecich trzonowców towarzyszy powstawanie zmian w tkankach miękkich. Mogą one powodować ból, ucisk i zmiany w okolicznych tkankach miękkich lub w kości żuchwy czy szczęki. W takich przypadkach usuwa się ząb wraz ze zmianą.
  6. Profilaktycznie: Naukowcy nie są zgodni co do zasadności profilaktycznego usuwania ósemek. Z jednej strony problemy ze względnie zdrowym zębem mogą pojawić się znienacka i nie jest to bardzo rzadka sytuacja. Z drugiej strony zabieg chirurgiczny także niesie pewne ryzyko. Jeżeli dużo podróżujemy, często pozostajemy w miejscach pozbawionych punktów ochrony zdrowia lub w miejscach, gdzie leczenie stomatologiczne jest bardzo kosztowne, warto omówić ze swoim stomatologiem kwestie profilaktycznego usunięcia zębów mądrości.

Kilka słów o samym zabiegu

Zabieg usunięcia ósemki nie wymaga hospitalizacji i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. W zależności od różnych czynników może być praktycznie bezbolesny i trwać kilka – kilkanaście minut, może też trwać nieco dłużej i spowodować pewien dyskomfort. Po usunięciu zęba może powstać obrzęk i stan zapalny oraz można odczuwać dolegliwości bólowe, dlatego na kilka dni po zabiegu warto włączyć ,,tryb oszczędzający”. Ból związany z resekcja zęba może być łagodzony za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. lek Dexak). Lek ten zawiera deksketoprofen, który szybko działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Można go stosować w przypadku ostrego bólu nawet na pusty żołądek. Podczas zabiegu w jamie ustnej mogą powstać małe ranki na błonie śluzowej. Aby wspomóc ich gojenie warto zastosować Anaftin® Żel, który szybko tworzy warstwę chroniącą przed bólem i wspomaga naturalny proces gojenia owrzodzenia.


Materiał partnera zewnętrznego