Fibryna bogatopłytkowa – sposób na młodość

0
779
fibryna bogatopłytkowa
Zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej to regeneracyjny zastrzyk dla skóry | fot.: stock.adobe.com

Fibryna bogatopłytkowa to jeden z mniej popularnych preparatów używanych w medycynie estetycznej, choć przynosi fenomenalne skutki w terapiach anti-aging. Zabiegi wykorzystujące ten naturalny preparat mogą okazać się prawdziwą receptą na młodość. Warto więc dowiedzieć się, czym jest właściwie fibryna bogatopłytkowa i w jaki sposób się jej używa. Warto także mieć świadomość tego, jak przebiegają zabiegi upiększające z jej użyciem. Należy także zdawać sobie sprawę z tego, jakich zaleceń trzeba przestrzegać po poddaniu się zabiegowi z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej.

Czym jest fibryna bogatopłytkowa i komu może pomóc?

Jak zaznaczono na wstępie, fibryna bogatopłytkowa jest pochodzenia naturalnego – to po prostu preparat pochodzący z krwi osoby, która poddawana jest zabiegowi. Do jej uzyskania dochodzi na skutek procedur noszących miano izolowania oraz odwirowania. Z czego zaś dokładnie składa się fibryna bogatopłytkowa? Znaleźć w niej między innymi komórki macierzyste oraz płytki krwi. Dzięki temu, że fibryna jest w pełni naturalna i uzyskiwana od każdej osoby poddawanej zabiegowi, nie należy obawiać się alergii, co stanowi ogromny atut dla wielu osób.

Warto zaznaczyć, że bardzo często łączy się ze sobą fibrynę bogatopłytkową oraz osocze bogatopłytkowe. Dzięki temu można cieszyć się jeszcze bardziej satysfakcjonującymi i dłużej trwającymi rezultatami.

Jakie są wskazania do zabiegów z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej?

Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim wspomnieć należy o wysuszonej i wiotkiej skórze. Wskazaniem do zabiegu mogą być także zmarszczki, jak również widoczne rozstępy czy cellulit. Ponadto, zabieg ten może stanowić świetną alternatywę dla innych zabiegów upiększających, które są przeciwwskazane na przykład z powodu alergii u pacjenta. O wskazaniach oraz przeciwwskazaniach do zabiegu każdy powinien rozmawiać ze specjalistą, który określony zabieg wykonuje. Warto zaznaczyć, że zabiegowi z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej mogą zostać poddane różne partie ciała, w tym twarz. 

Jak przebiega zabieg i jak się do niego przygotować?

Wiele osób nie wie, jak właściwie przebiega zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej. Warto od razu zaznaczyć, że preparat ten jest podawany techniką mezoterapii.

Do zabiegu warto odpowiednio się przygotować. Na szczęście nie jest to jakoś szczególnie trudne. Przede wszystkim należy zwiększyć spożycie wody, najlepiej mineralnej. Warto zrobić to przynajmniej na 3 dni przed planowanym zabiegiem. Niezwykle ważne jest też to, aby na mniej więcej 10 dni przed zabiegiem nie stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zabieg w każdym przypadku powinien być poprzedzony wywiadem, aby wykluczyć istnienie pewnych przeciwwskazaniach. Mogłyby być nimi na przykład różnego rodzaju infekcje skóry w obszarze, który ma być poddawany zabiegowi.

Kluczowe przeciwwskazania do zabiegu z użyciem fibryny bogatopłytkowej

  • stany zapalne i zmiany ropne na skórze,
  • choroby krwi,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby o podłożu autoimmunologicznym,
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • leczenie antykoagulantami,
  • aktywne stadium opryszczki,
  • cukrzyca.

Przebieg zabiegu

Jeżeli specjalista ustali, że przeciwwskazań nie ma, przystąpi do oczyszczenia, a następnie do dezynfekcji skóry. Następnym etapem będzie podanie znieczulenia o charakterze miejscowym. Dzięki temu, pacjent nie będzie odczuwał dyskomfortu podczas zabiegu, co mogłoby być wyjątkowo uciążliwe, zwłaszcza dla osób wrażliwych. Potem następuje pobranie krwi od pacjenta, dzięki czemu możliwe staje się uzyskanie preparatu niezbędnego do przeprowadzenia zabiegu. Po pobraniu krwi, konieczne staje się odseparowanie fibryny bogatopłytkowej. Następuje to przez wspomniane już wyżej odwirowanie. Kolejnym z etapów jest oczywiście iniekcja preparatu. Po iniekcji, na skórę aplikowana jest maska ze srebrem koloidalnym. Srebro charakteryzuje się właściwościami silnie przeciwbakteryjnymi, przeciwzapalnymi i rozjaśniającymi. Dzięki takiej masce efekty zabiegu są jeszcze bardziej satysfakcjonujące dla pacjenta. Zabieg może trwać od 60 do nawet 90 minut. Warto byłoby więc zdecydować się na niego w dzień, w którym mamy dość sporo wolnego czasu. 

fibryna bogatopłytkowa
Zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej jest zalecany tak naprawdę każdemu, kto chce poprawić wygląd swojej skóry z pierwszymi oznakami starzenia bądź zwiotczenia | fot.: stock.adobe.com

W jaki sposób postępować po zabiegu i jakich rezultatów można się spodziewać?

Fibryna bogatopłytkowa po aplikacji do tkanek niejako od razu tworzy trójwymiarową sieć. W niej z kolei zostały zawieszone wysokie stężenia płytek krwi, czynników wzrostu, komórek macierzystych (HSCs) oraz leukocytów. Wszystkie te składniki, odgrywają bardzo ważną rolę w procesie regeneracji tkanek. Skóra, w której zachodzą wspomniane procesy wymaga określonej dbałości i pielęgnacji. Na szczęście, zabieg ten nie należy do wysoko inwazyjnych i w związku z tym zalecenia nie są szczególnie skomplikowane. Przez pierwszy dzień lub dwa po zabiegu najlepiej wstrzymać się z makijażem. Przez 3 dni nie powinno się natomiast wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych, jak również uczęszczać na saunę czy basen. Do 5 dni po zabiegu trzeba unikać tych samych leków, których nie powinno się brać 10 dni przed nim. Koniecznie trzeba pamiętać również o kremach z filtrem. Dzięki nim możliwa będzie ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Trzeba bowiem zaznaczyć, że skóra po zabiegu jest nieco podrażniona i podatna na jego działanie.

Wskazana będzie również starannie dobrana pielęgnacja. Najlepiej postawić na krem nawilżająco – regenerujący. Pomoże on ukoić ewentualne podrażnienia powstałe na skutek zabiegu.

Jakie są zaś rezultaty zabiegu z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej?

Okazuje się, że jest ich naprawdę całkiem sporo. Fibryna bogatopłytkowa (PRF) to wyjątkowo wydajny koncentrat komórkowy, który w naturalny sposób rewitalizuje i odbudowuje skórę, a także wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Przede wszystkim można więc liczyć na ujędrnienie skóry, nawilżenie jej oraz rzecz jasna na rozjaśnienie jej. Ponadto, zabieg ten może pobudzić cebulki włosów do intensywniejszego wzrostu, co jest szczególnie istotne, jeśli kosmyki nam wypadają. Na skutek zabiegu poprawie ulegnie także mikrokrążenie, co jest istotne przede wszystkim w przypadku cery naczyniowej. Fibryna osiąga doskonałe rezultaty na skórze pod oczami, może też być wykorzystana do krótkotrwałego (do 3 m-cy) wypełnienia niektórych bruzd na twarzy(na przykład bruzdy nosowo-wargowe, marionetkowych).

Zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej jest zalecany tak naprawdę każdemu, kto chce poprawić wygląd swojej skóry z pierwszymi oznakami starzenia bądź zwiotczenia. Jego przebieg nie jest jakoś szczególnie skomplikowany i nie należy obawiać się alergii. Efekty są naprawdę satysfakcjonujące, a zabieg można wykonać w różnych obszarach skóry, także na głowie.

AUN