Hydrolizat kolagenu – czym jest i co dobrego może zrobić dla naszych stawów?

0
766
hydrolizat kolagen
Kolagen jest jednym z białek, które naturalnie występują w ludzkim organizmie | fot.: materiał partnera

Kolagen kojarzy się zazwyczaj z kosmetykami i zabiegami typu anti-aging lub mieszankami dla sportowców. Nic dziwnego, ponieważ jest to jedno z białek, które naturalnie występują w naszym organizmie. Problem zaczyna się, gdy produkcja kolagenu spada. Wówczas warto sięgnąć po suplementy, zawierające właśnie kolagen. Jedna z najczęściej spotykanych postaci kolagenu to hydrolizat kolagenu.

Hydrolizat kolagenu – co to takiego?

Kolagen jest jednym z białek, które naturalnie występują w ludzkim organizmie. Hydrolizat to otrzymywana w procesie hydrolizy substancja. Jest to reakcja chemiczna, przebiegająca z użyciem wody i rozpuszczonej w niej substancji. W praktyce oznacza to, że kolagen jest rozbijany na mniejsze cząsteczki, które są łatwiej przyswajane przez przewód pokarmowy. Jest to szczególnie istotne dla osób z problemami trawiennymi, ponieważ białko często trudno się wchłania i powoduje wzdęcia. Dodatkowo sproszkowana forma umożliwia dodanie bezsmakowego zazwyczaj hydrolizatu kolagenu do ulubionego soku lub koktajlu. Hydrolizat kolagenu nadaje się także do zmiksowanych zup czy owsianki. Dzięki temu nie trzeba sobie zaprzątać głowy tym, jak przygotować kolagen – można go po prostu dodać do jednego z codziennych posiłków. 

Hydrolizat kolagenu – jak działa?

Kolagen to białko o charakterze budulcowym. Co to oznacza? To, że kolagen jest podstawowym budulcem naszej skóry, więzadeł oraz tkanki łącznej, a także gwarantuje elastyczność ścięgien. Z tego względu jest szczególnie ceniony zarówno w branży kosmetycznej, jak i w sporcie. Wiele zabiegów oferowanych w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, jest wykonywanych z użyciem preparatów na bazie kolagenu. Z kolei sportowcy chętnie sięgają po kolagen w okresie intensywnych przygotowań do zawodów sportowych lub w celu wsparcia procesu regeneracji nadwyrężonych ścięgien. Oprócz tego, tzw. białko młodości pomaga przy problemach z wypadaniem włosów, artretyzmem i bólami stawowymi. Uzupełnia bowiem braki w tkance łącznej, ścięgnach, chrząstkach oraz stawach. 

Hydrolizat kolagenu – zalety regularnego zażywania

Jak w przypadku każdego suplementu, jeżeli chcemy zauważyć efekty, preparat należy stosować regularnie. Tylko wówczas nasz organizm będzie otrzymywał odpowiednią, dzienną dawkę kolagenu. Dawkowanie preparatu jest podane na opakowaniu, np. hydrolizatu kolagenu 4 flex. Tego typu preparaty są szczególnie polecane dla osób, które nie przepadają za naturalnym źródłem tego białka, m.in. skórą ryb morskich czy bulionem gotowanym na kościach wołowych. Oczywiście należy pamiętać, że białko w postaci hydrolizatu nie może być stosowana jako zamiennik białka w diecie. Jak każdy suplement, jest to uzupełnienie zdrowej i zrównoważonej diety. 

Warto nie przekraczać wskazanej dziennej dawki, ponieważ może to doprowadzić do problemów gastrycznych. Co więcej, przedawkowanie nie przyspieszy w żaden sposób działania preparatu. Regularne stosowanie pozwoli zachować zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci, a także sprawne stawy i chrząstki. To z kolei sprzyja uprawianiu aktywności fizycznej mimo upływu lat, ponieważ zdrowe stawów znacznie zmniejszają ryzyko bolesnych kontuzji. Co więcej, aktywność fizyczna pomaga uniknąć nadwagi, która jest jedną z głównych przyczyn bólu przeciążonych stawów. 

Materiał partnera