Jak skutecznie leczyć opryszczkę?

0
8711
opryszczka na ustach
Najważniejsze, aby w czasie objawów zarażenia nie naruszać opryszczki bez potrzeby i dbać o higienę, aby nie narazić siebie na rozwój choroby i ochronić innych przed przeniesieniem wirusa | fot.: Fotolia

Powierzchowne zapalne pęcherzyki uformowane w skupiska, swędząca wysypka, ból w okolicach ust i towarzyszące przez cały dzień uczucie dyskomfortu? Opryszczka wargowa to powszechnie występująca, mało przyjemna dolegliwość, która niestety może być dosyć uciążliwa. Choroba ta, mimo że nie jest zbyt poważna, charakteryzuje się często nawracającymi zmianami. Na rynku nie brakuje odpowiednich leków miejscowych mających na celu szybkie i bezbolesne zlikwidowanie opryszczki. Pozostaje jednak bardzo często zadawane przez pacjentów pytanie: które preparaty naprawdę warto stosować i jak skutecznie wyleczyć opryszczkę? O tym pokrótce w dzisiejszym artykule.

Wirusy w natarciu

Opryszczka zwykła to choroba pospolita wywoływana przez wirusy HSV1 lub HSV2 (Herpes simplex virus). Wirus HSV-1 wywołujący opryszczkę okolic ust przenosi się drogą kropelkową oraz poprzez bezpośredni kontakt z osobą będącą nosicielem lub osobą chorą. Drugi wirus, czyli HSV2 powoduje zmiany w obrębie narządów płciowych i odbytu, stąd ryzyko zakażenia wzrasta podczas kontaktów seksualnych. Ze względu na łatwość przeniesienia zakażenia na inne osoby warto zwrócić szczególną uwagę na higienę osobistą.  Zdrowie nawyki – takie jak częste mycie rąk, korzystanie z osobistego ręcznika oraz niedotykanie swędzących pęcherzyków – mogą skutecznie pomóc w zahamowaniu dalszego rozprzestrzeniania się tej infekcji.

Uciążliwe nawracanie

Niestety opryszczka zwykła to choroba, która bardzo często powraca. Jeśli raz złapaliśmy opryszczkę, możliwe jest, że będziemy mieć z nią kłopoty na dalszych etapach życia ze względu na to, że stajemy się nosicielami chorobotwórczego wirusa. Herpes simplex bez problemu zagnieżdża się w naszych neuronach, gdzie uśpiony czeka na okazję do ataku. Obudzony do działania drobnoustrój zaczyna się namnażać, a wędrując wzdłuż nerwu do skóry, powoduje powstawanie pęcherzyków i stany zapalne.

Czym się leczyć?

Jak więc zatrzymać nawracające infekcje spowodowane wirusem opryszczki oraz usunąć trwale skutki przez niego wywołane? W przypadku zmian mało nasilonych wystarcza leczenie miejscowe osuszające, odkażające (np. pasty cynkowe). By osłabić objawy opryszczki, musimy jak najszybciej zastosować preparaty przeciwwirusowe – najlepiej w postaci maści (maść utrzymuje się na skórze dłużej niż inne rodzaje preparatów). Leczenie ogólne tabletkami doustnymi stosuje się w przypadku zmian nawracających i silnie uporczywych. W takich przypadkach często podaje się acyklowir, czyli jeden z częściej stosowanych leków przeciwwirusowych stosowanych przy zakażeniach wirusem opryszczki pospolitej. Działanie tego leku jest skierowane wyłącznie na zakażone komórki, gdyż na skutek swojego działania lek wbudowuje się w strukturę wirusa i w efekcie uniemożliwia mu dalsze namnażanie. W następstwie powstrzymuje się dalszy rozwój infekcji. W aptekach dostępne są bez recepty leki w postaci kremu, żelu lub maści do stosowania miejscowego, bezpośrednio podawane na zmiany opryszczkowe. W przypadku zbyt powolnego leczenia zmian opryszczkowych warto spróbować też leków zawierających w swoim składzie tromantadynę, czyli substancję o działaniu wirusostatycznym.

Szeroki wybór preparatów pomagających uporać się z opryszczką można znaleźć w Internecie, np. na   https://www.doz.pl/apteka/k79-Opryszczka.

Zapobiegać, zamiast leczyć

Częstość występowania objawów zakażenia może się oczywiście zmniejszyć przy zachowaniu odpowiedniego poziomu higieny. W tym zawiera się przede wszystkim prewencja czynników wywołujących infekcje wirusowe. Dodatkowo ważne jest zachowanie odpowiedniej diety. W celu zmniejszenia częstotliwości występowania opryszczki zwykłej należy często jeść ryby, ziemniaki oraz drożdże piwne – produkty te zawierają lizynę hamującą mnożenie się wirusa opryszczki. Znane są także domowe sposoby na łagodzenie tych zmian chorobowych. Dobrym sposobem jest stosowanie okładów z czosnku lub cebuli (umożliwiających gojenie się drobnych nadżerek) lub zastosowanie wody utlenionej (wykazującej działanie przede wszystkim utleniające oraz wysuszające). Jednak w przypadku poważnych zmian występujących na dużej powierzchni leczenie domowymi sposobami często bywa nieskuteczne i w takich przypadkach warto dany problem omówić z lekarzem lub farmaceutą. Zwłaszcza leczenie opryszczki narządów płciowych – w szczególności w czasie ciąży – musi być niezwłocznie skonsultowane ze specjalistą.

Najważniejsze, aby w czasie objawów zarażenia nie naruszać opryszczki bez potrzeby i dbać o higienę, aby nie narazić siebie na rozwój choroby i ochronić innych przed przeniesieniem wirusa. Problem opryszczki nie zniknie od razu, ale należy cierpliwie czekać na lecznicze działanie wykorzystanych preparatów, które mają na celu przerwać chorobę i złagodzić objawy. Cierpliwość i świadomość problemu są w przypadku tej choroby kluczem do wyzdrowienia.


Artykuł sponsorowany