Komary potrafią sprawić, że przebywanie na świeżym powietrzu, zamiast cieszyć, staje się prawdziwym koszmarem. Niektórzy ludzie wydają się bardziej narażeni na ukąszenia tych owadów niż inni. Dlaczego tak się dzieje i czy w takiej sytuacji może pomóc przyjmowanie suplementów, a jeśli tak, to jakich?
Co najbardziej przyciąga komary?
Istnieją znaczne różnice między ludźmi pod względem atrakcyjności dla komarów. Niektórzy zostają okrążeni przez te brzęczące owady, gdy tylko wyjdą na świeże powietrze, podczas gdy inni rzadko cierpią z powodu swędzących ukąszeń. Naukowcy wymieniają kilka głównych czynników, które mogą pomóc w wyjaśnieniu tego zjawiska. Według nich ważna jest m.in. grupa krwi, temperatura ciała oraz ilość wydychanego dwutlenku węgla. Okazuje się, że wpływ na prawdopodobieństwo pogryzienia przez komary ma też zapach skóry, o którym decyduje w szczególności to, co jemy. Dlatego mówi się, że spożywanie czosnku, który ma bardzo ostrą woń, może działać odstraszająco na owady. Jednak żadne badania naukowe nie wykazały, że jedzenie tej rośliny utrzymuje komary z daleka i zmniejsza ilość ukąszeń, za to jest odrażające dla wszystkich wokół.
W odstraszaniu owadów ważniejszą rolę mogą odgrywać suplementy witaminowe. Najwięcej mówi się o działaniu na komary tiaminy (witaminy B1), choć podobnie jak w przypadku czosnku, nie ma badań, które jednoznacznie by to potwierdzały. Mimo to wiele osób zaobserwowało u siebie zmniejszenie ilości ukąszeń w czasie suplementacji witaminą B (na komary). Możliwe, że substancja ta pomaga utrzymać owady z daleka, ponieważ wydalana przez skórę skutecznie maskuje naturalny zapach człowieka, który jest atrakcyjny dla owadów.
Jakie właściwości ma witamina B?
Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu bardzo trudno je przedawkować, ale oznacza to również, że muszą być dostarczane z pożywieniem każdego dnia. Substancje te można znaleźć w produktach zbożowych, mięsie, jajach, rybach, mleku, roślinach strączkowych oraz w świeżych warzywach. Niestety witaminy łatwo ulegają wypłukaniu lub zniszczeniu podczas przechowywania oraz obróbki jedzenia. Dlatego w wielu przypadkach warto sięgnąć po suplement, na przykład w postaci kompleksu witaminy B. Oprócz działania odstraszającego komary, jego przyjmowanie ułatwia prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych, normalizuje ciśnienie tętnicze, poprawia krążenie i funkcjonowanie układu trawiennego oraz mózgu.
Ponieważ potrzeba trochę czasu, by witamina B nagromadziła się w organizmie i ujawniła swoje działanie na owady, najlepiej zacząć ją przyjmować na kilka tygodni przed letnim wyjazdem. Komary gryzą przez ubranie, dlatego na urlop dobrze jest zabrać luźne bluzki z długimi rękawami i spodnie do kostek, a także unikać odsłoniętych zbiorników wodnych, w których rozmnażają się owady.
Artykuł partnera