Kim jest flebolog?

0
847
kobiece nogi flebologia
Warto kontrolować nawet “pajączki” na nogach, które możemy przecież każdego dnia zauważyć na nogach wielu polskich kobiet | fot.: stock.adobe.com

Aby dobrze przeprowadzić leczenie danej choroby – musimy wiedzieć, do kogo konkretnie trzeba się udać. Na początek zwykle kierujemy się do swojego lekarza rodzinnego i nie jest to wcale błąd – ale jeżeli wiemy już, co nam dolega to zawsze rozsądniej jest zgłosić się od razu do specjalisty. W ten sposób przez cały czas będziemy pod opieką osoby, która posiada odpowiednie wykształcenie i ma już doświadczenie w leczeniu podobnych przypadków. Zaoszczędzimy w ten sposób również pieniądze i czas. 

Kim jest flebolog? Ten specjalista pomoże nam w wyleczeniu problemów związanych z żyłami – może być to chociażby zakrzepica lub żylaki. Nie są to rzadko występujące problemy, więc w nadchodzących latach ta dziedzina najpewniej będzie się coraz bardziej rozwijać. Ciekawe jest to, że w Polsce flebologia nie funkcjonuje obecnie jako konkretna specjalizacja. Używa się tego określenia, ale człowiek zajmujący się żylakami jest zwykle lekarzem, którego główna specjalizacja jest inna – może być to na przykład chirurgia bądź urologia. 

Z jakim problemem warto udać się do flebologa? 

Na pewno trzeba poszukać takiego specjalisty w momencie, gdy coś złego zaczyna się dziać z naszymi żyłami. Tego typu problemy dotyczą zwykle kobiet, które mają tendencje do noszenia obcisłych ubrań oraz do zakładania butów na wysokim obcasie. Takie zachowania zwiększają szanse wystąpienia żylaków i zakrzepicy. Często mamy także genetyczne predyspozycje do tych chorób i wtedy tym bardziej musimy chodzić na częste wizyty i regularnie wykonywać niezbędne badania. Pamiętajmy o tym, że tego rodzaju problemy zdrowotne bywają bardzo poważne – a konsekwencje mogą być nawet śmiertelne. 

Warto kontrolować nawet “pajączki” na nogach, które możemy przecież każdego dnia zauważyć na nogach wielu polskich kobiet. Żylaki mogą pojawić się po ciąży, a owrzodzenia są częstym powikłaniem nieleczonych przez lat problemów z żyłami. Nie dopuśćmy do tego, aby pojawiły się one także u nas.  

Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę? 

Choroby żylne dosyć szybko zaczynają dawać o sobie znać, więc musimy dobrze obserwować swój organizm. Jeżeli czujemy ból nóg na koniec dnia lub zauważamy opuchliznę – trzeba szybko wybrać się do lekarza. Podobnie w przypadku uczucia ciężkości oraz widocznych żył, które mogą przybierać różne kolory – czerwony, niebieski, fioletowy. Zawsze lepiej jest skonsultować każdą swoją wątpliwość – w najgorszym wypadku po prostu zmarnujemy czas. Możemy jednak tym samym uratować swoje życie. Leczenie warto powierzyć specjalistom. W Warszawie polecamy Centrum Medyczne Medispace

Materiał partnera