Kosmetologia a przeciwdziałanie procesom starzenia

8
3350
Piękna dojrzała kobieta
Pierwsze oznaki starzenia skóry pojawiają się już w okolicach 25. roku życia, później proces ten systematycznie postępuje, aż do swego apogeum w okolicach 60-tki | fot.: Fotolia

Dynamiczny rozwój ruchu Anti-Aging, który ma miejsce od około 2002. roku sprawił, że do gabinetów przychodzą panie (przede wszystkim są to panie) dojrzałe, a nawet w podeszłym wieku. Niewątpliwie jest to specyficzna grupa klientów, wymagających indywidualnego i uważnego podejścia.

Pierwsze oznaki starzenia skóry pojawiają się już w okolicach 25. roku życia, później proces ten systematycznie postępuje, aż do swego apogeum w okolicach 60-tki. Wówczas dołączają objawy związane z menopauzą (a więc zachwianiem poziomu hormonów w organizmie). Skóra staje się cienka, mało elastyczna, przestaje obowiązywać klasyczna typologia cer (tłusta, sucha, mieszana), naczynia krwionośne rozszerzają się, zmarszczki stają się wyraźne, zwłaszcza w okolicy oczu i ust. W okresie menopauzalnym skóra zaczyna być sucha i szorstka, mocno uwrażliwiona, pojawiają się plamy i przebarwienia. Zależnie od wskazań, wybieramy więc te zabiegi, które łagodzą objawy starzenia, bez nadmiernych podrażnień i dyskomfortu dla klientki.

Przeciwwskazania i oczekiwania, czyli poznaj swoją klientkę.

W przypadku osób dojrzałych, warto poświęcić więcej czasu na omówienie przeciwwskazań. Metalowe implanty, zaburzenia hormonalne, przyjmowane lekarstwa czy zioła – aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, dobrze jest uszczegóławiać pytania, skupić się na tym, czy panie nie zatajają jakiejś informacji, np. ze względu na uczucie wstydu.
Ponadto przed przystąpieniem do zabiegów, należy ustalić z klientką, co dla niej będzie wyznacznikiem satysfakcjonującego efektu. Jedne panie chcą bowiem wyglądać jak trzydziestolatki, inne – jedynie usunąć określony defekt i poprzestać na dyskretnym podkreśleniu urody i złagodzeniu objawów starzenia. Zależnie od oczekiwań, ustala się wówczas stopień inwazyjności zabiegu, długość serii, intensywność parametrów.

Najczęściej wybierane zabiegi na twarz:

Mikrodermabrazja – zaleca się ją do cery dojrzałej ze względu na łagodne ścieranie warstwy rogowej naskórka, która z wiekiem ulega ścieńczeniu i gorzej znosi bardziej agresywne peelingi. Seria 5 zabiegów wzmaga produkcję kolastyny, poprawia jędrność i zdolności regeneracyjne  skóry, usuwa zrogowacenia i rozjaśnia skórę. Warto pamiętać, że po zabiegu skóra wyjątkowo intensywnie chłonie składniki odżywcze, dlatego można ją łączyć, np. z  sonoforezą. Jest to zabieg relatywnie tani, co dla niektórych klientek także będzie stanowiło dodatkową zachętę.

Fotoodmładzanie – seria 5 zabiegów wspomaga walkę z widocznymi oznakami starzenia: przebarwieniami, zmarszczkami i wykwitami skórnymi.

Zamykanie naczynek metodą IPL – dla wyraźnej poprawy stanu skóry stosuje się zazwyczaj serię około 5 zabiegów.

Redukcja przebarwień metodą IPL – wyrównanie przebarwień następuje po około
5 zabiegach w serii.

Mezoterapia mikroigłowa – redukuje zmarszczki, poprawia jędrność skóry i stymuluje do intensywnych procesów regeneracyjnych – w przypadku cery dojrzałej wystarczają zazwyczaj 3 do 5 zabiegów. Szczególnie polecane są ampułki z kwasem hialuronowym oraz koktajle o działaniu intensywnie nawilżającym, multiwitaminowe, czy z substancją przeciwstarzeniową, np. Retinolem.

Elektrokoagulacja – jednorazowy zabieg zamyka rozszerzone naczynko, usuwa włókniaki.

Fale radiowe – 5 zabiegów wystarcza dla poprawy ogólnej kondycji skóry, co daje efekt odmłodzenia (redukcja zmarszczek, poprawa jędrności i elastyczności, poprawa owalu twarzy). Zabieg wybierany jest często przez panie dojrzałe ze względu na efekt bankietowy, który utrzymuje się co prawda krótko, ale poprawa kondycji skóry jest po nim wyraźna.

Zabiegi na ciało

Wśród zabiegów na ciało przeważają te, które ujędrniają skórę (fale radiowe), usuwają cellulit i redukują tkankę tłuszczową (endermologia, kawitacja  ultradźwiękowa) lub pomagają w utrzymaniu właściwego poziomu masy mięśniowej (elektrostymulacja).

Pielęgnacja domowa to istotny element profilaktyki starzenia skóry
Pielęgnacja domowa to istotny element profilaktyki starzenia skóry

Pielęgnacja domowa, czyli złota piątka

Nasze klientki na pewno docenią nas także za porady dotyczące pielęgnacji domowej. Oprócz preparatów łagodzących skórę bezpośrednio po zabiegach (alantan), polecamy także cenne składniki kremów używanych na co dzień, należą do nich:

  • antyoksydanty (witaminy C i E, idebenon, polifenole, koenzym Q10)
  • kwas hialuronowy – ze względu na działanie nawilżające
  • kwasy owocowe
  • peptydy poprawiające napięcie skóry
  • retinol (numer  1 wśród odmładzaczy)

Nadal spotykamy w gabinetach panie, które, np. dopiero będąc na emeryturze, decydują się skupić na sobie, na swoich potrzebach i pielęgnowaniu własnego piękna. Oprócz nich, naszymi klientami są też przebojowe, zadbane 50-60 latki, które doskonale orientują się we wszelkich nowinkach kosmetologicznych. Są też takie, które pojawiają się jednorazowo, np. przed ważnym wydarzeniem życiowym, oczekujące błyskawicznych efektów. Zadaniem kosmetologa w każdym z przypadków jest postępowanie taktowne i  uważne, bez szufladkowania i stereotypów, aby efekt końcowy wizyty był wypadową profesjonalizmu i wsłuchania się w potrzeby i oczekiwania klientek.

Na podstawie autorskiego cyklu wykładów dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku Róży Detmer.


Dominika Pawlikowska