Krwawienie dziąseł, nadwrażliwość i białe zęby ? Jak to pogodzić? Pokonaj te problemy i uśmiechaj sie szeroko!

0
1095
usmiechnięty mężczyzna wskazujący na swoje zęby
Problem nadwrażliwości jest powszechny, prawdopodobnie każdy dorosły człowiek przez jakiś czas lub przewlekle odczuwał dolegliwości związane z nadwrażliwością zębów | fot.: materiał partnera

Drobne problemy czy dyskomfort natury stomatologicznej przytrafiają się każdemu. Oprócz próchnicy zębów, która w Polsce dotyczy ponad 98% dorosłych osób, powszechne są inne problemy z zębami i zdrowiem jamy ustnej. Wśród nich są np. krwawienie dziąseł i nadwrażliwość zębów. Dodatkowo u części osób regularnie występują ranki i owrzodzenia w jamie ustnej, a także afty – niewielkie zmiany na śluzówce, zwykle usytuowane na wewnętrznej stronie wargi lub policzka. Afty pomimo niewielkiego rozmiaru i samoustępującego charakteru (zmiana goi się po około 5–7 dniach) potrafią być dużym problemem dla pacjentów i sprawiać, że komfort życia obniża się.

Podobnie jest z nadwrażliwością zębów. Czym jest nadwrażliwość? Literatura charakteryzuje nadwrażliwość zębów jako skłonność do pojawiania się ostrego, przeszywającego bólu zęba. Dolegliwości następują bezpośrednio po spożyciu zimnych lub ciepłych pokarmów np. lodów, gorących napojów, zup czy popularnej w sezonie letnim mrożonej kawy. Przeszywający ból może również wystąpić po spożyciu słodkich i kwaśnych pokarmów – słodyczy, owoców czy soku.

Problem nadwrażliwości jest powszechny, prawdopodobnie każdy dorosły człowiek przez jakiś czas lub przewlekle odczuwał dolegliwości związane z nadwrażliwością zębów. Problem może dotyczyć wszystkich – od kobiet w ciąży, którym towarzyszą mdłości, po osoby z zaburzeniami odżywiania i silnie stresujące się (zaciskające zęby).

Nadwrażliwość – dlaczego boli?

Nadwrażliwość zębów jest związana z odsłonięciem szyjek zębowych. Podczas jedzenia nerwy zostają silnie pobudzone przez bodziec, jaki dociera do nich przez kanalik zębowy. Stamtąd sygnał wędruje do mózgu, gdzie jest rejestrowany i przetwarzany. Ból jest sygnałem, że dzieje się coś niedobrego i trzeba rozwiązać problem w organizmie.

Jak zatem walczyć z nadwrażliwością? Przede wszystkim należy jej zapobiegać. Nie oznacza to, że musisz rezygnować ze swoich ulubionych słodkich przekąsek (są dozwolone w rozsądnej ilości), gorących pokarmów czy zimnych napojów i soków owocowych o kwaśnym smaku. Oznacza to, że musisz zmienić codzienne nawyki.

Zacznij od pasty do zębów!

Pasta do zębów jest podstawową zmianą. Wybierając produkt przeznaczony do pielęgnacji zębów z nadwrażliwością, szukaj pasty obfitującej w wyciągi roślinne i składniki łagodzące. Chcesz zadbać o biel zębów? Nie musisz z niej rezygnować! Pasta SPLAT Special WONDER WHITE – zawiera wyciągi roślinne i enzymy, które skutecznie usuwają płytkę nazębną, jednocześnie dbając o zęby. Składniki aktywne walczą z wrażliwością zębów, antyseptyki koją dziąsła i przyspieszają regenerację tkanek. Wśród składników pasty znajdziesz fitynę – enzym pozyskiwany z owoców figowca. Fityna rozmiękcza płytkę nazębną i usuwa ją enzymatycznie, delikatnie, ale skutecznie. Pasta Wonder White zawiera dodatkowo ekstrakt z bazylii oraz witaminę E, która pozytywnie wpływa na zdrowie tkanek wewnątrz jamy ustnej – dziąseł i śluzówek.

Zmień nawyki – zapobiegaj krwawieniu

Krew, którą czujemy w ustach czy widzimy podczas mycia zębów (w pianie), zawsze budzi silny niepokój. Bywa, że przyczyna krwawiących dziąseł jest prozaiczna – krew pojawia się po urazie czy mechanicznym uszkodzeniu, np. podczas jedzenia twardych pokarmów czy po ugryzieniu się w policzek czy wargę. Takie uszkodzenia bywają bardzo bolesne, ale zwykle po 5–7 dniach goją się bez śladu i nie jest potrzebna żadna dodatkowa interwencja, np. stomatologa. Codzienna pasta, mądrze wybrana, pomaga troszczyć się o zdrowie jamy ustnej.

Co jednak zrobić, jeśli krew pojawia się regularnie? Zacznij od przyjrzeniu się swoim nawykom. Czy prawidłowo szczotkujesz zęby? Należy to robić delikatnie, kolistymi ruchami, starając się wymiatać nagromadzone resztki z przestrzeni zębowych. Nie szoruj zębów poziomymi ruchami, odsłonisz szyjki i sprawisz, że do problemu krwawiących dziąseł dołączy nadwrażliwość na ciepło, zimno, słodkie i kwaśne pokarmy.

Krwawiące dziąsła? Nie rezygnuj z nici dentystycznej!

Osoby, które borykają się z problemem krwawienia czy nadwrażliwości, z nieufnością podchodzą do perspektywy używania nici dentystycznej. Jest ona niezbędna, by uchronić się przed próchnicą i chorobami przyzębia. Nie rezygnuj z niej, ale pochyl się nad swoim wyborem. Osobom mającym skłonność do krwawienia rekomenduje się łagodnie działające nici, które puchną w jamie ustnej i skutecznie usuwają osady z trudno dostępnych miejsc. Dodatkowa zawartość składników łagodzących jak w SPLAT Special BLACKWOOD – intensyfikuje działanie pasty i pomaga dbać o zdrowie dziąseł dzięki wyciągom roślinnym (np. z jałowca).

Podsumowanie

Z problemem nadwrażliwości i krwawienia dziąseł można sobie poradzić, stosując odpowiednie kosmetyki. Wybierz szczoteczkę do zębów dopasowaną do twojego problemu, np. miękką i zawierającą jony srebra. Codzienną pielęgnację wspomóż pianką do czyszczenia zębów i zmień pastę na taką, która wzmocni dziąsła i zadba o ich zdrowie. Jednocześnie możesz dbać o świeży oddech i… nie musisz rezygnować z bieli zębów.

Piśmiennictwo:

  1. A. Bitner, „Postępowanie w nadwrażliwości zębiny”, Manager Apteki.
  2. Parolia A., Kundabala M., Mohan M. Management of dentinal hypersensitivity: a review. J Calif Dent Assoc 2011; 39(3): 167-179.

Materiał partnera zewnętrznego