Lakierowanie zębów to jeden ze sposobów zapobiegania próchnicy. Jest procedurą bezbolesną, wykonywaną głównie u dzieci.
Na czym polega lakierowanie zębów?
Lakierowanie zębów polega na aplikowaniu specjalistycznego lakieru fluorkowego na szkliwo zębowe. Przeprowadzenie tej procedury ma zapobiegać procesowi rozwoju próchnicy. Ważne jest, by lakier nakładał stomatolog, bowiem wykorzystywany do tej czynności preparat zawiera wysokie stężenie fluoru.
Lakier szybko schnie na powierzchniach zębowych. Gdy jest odpowiednio dobrany, uwalnia fluor nawet do kilku miesięcy. Zabiegu nie można zastąpić innymi czynnościami higienicznymi, ponieważ jedynie przy tej metodzie profilaktyki przeciwpróchniczej fluor uwalnia się powoli, zupełnie inaczej niż w przypadku płynów do płukania jamy ustnej czy past z jego zawartością.
Jakie są wskazania do lakierowania zębów?
Wbrew powszechnemu przekonaniu lakierowania zębów nie przeprowadza się wyłącznie u dzieci, choć pierwszy zabieg powinien być przeprowadzony na zębach mlecznych u najmłodszych w wieku przedszkolnym. W ten sposób chroni się je przed zbyt szybkim wypadaniem. To ważne, bowiem jeśli ten proces zostanie przyspieszony, może przyczynić się do powstania wady zgryzu przy zębach stałych. Procedura lakierowania zębów przeprowadzana u pacjentów do osiemnastego roku życia może być refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowotny.
U dorosłych pacjentów warto lakierować zęby w regularnych odstępach czasu. Powinny o to zadbać przede wszystkim osoby, u których ryzyko wystąpienia próchnicy jest ponadprzeciętne. W normalnych okolicznościach powinno się przeprowadzać procedurę co pół roku, natomiast w przypadku szczególnym stomatolog może zalecić wizyty co trzy miesiące.
Częstsze lakierowanie zębów zalecane jest też pacjentom z odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Cierpią oni na nadwrażliwość uaktywniającą się podczas spożywania bardzo gorących lub bardzo zimnych posiłków. Jeśli natomiast specjalista zaleci noszenie stałego aparatu ortodontycznego, zabieg lakierowania zębów powinno się przeprowadzić na dwa tygodnie przed jego założeniem.
Niezależnie od problemu, z jakim zmagają się pacjenci, wskazana jest konsultacja ze stomatologiem, ponieważ do każdego przypadku podchodzi się nieco inaczej.
Przebieg lakierowania zębów
Lakierowanie zębów nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, dlatego nietrudno przekonać do niego najmłodszych pacjentów. Przed przeprowadzeniem go, warto najpierw profesjonalnie oczyścić zęby – wykonać skaling oraz piaskowanie zębów. Potem stomatolog oczyszcza, a w następnej kolejności osusza powierzchnie zębowe. Za pomocą pędzelka nakłada preparat z zawartością fluoru. Lakier wysycha już po kilku minutach.
Pacjent nie powinien płukać zębów po zabiegu. Przez dwie godziny nie może także jeść ani pić. Tego dnia należy też powstrzymać się od jedzenia słodkich pokarmów oraz picia gazowanych napojów.
Materiał partnera zewnętrznego