Maskne – jak z nim walczyć w domu?

0
871
Cera dotknięta problemem maskne potrzebuje także nawilżenia oraz regeneracji | fot.: stock.adobe.com

Maskne to pojęcie brzmiące dość enigmatycznie. Nie ma się temu co dziwić, gdyż problem maskne czyli trądziku wywoływanego noszeniem maseczek pojawił się stosunkowo niedawno. Sam trądzik jest oczywiście tematem znanym, jednak niektóre i niektórzy z nas czują się zadziwieni pojawieniem się problemów skórnych w dorosłym wieku. W dobie pandemii wszyscy jesteśmy jednak zmuszeni do zasłaniania twarzy, a kontakt materiału ze skórą, zwłaszcza zimą, potrafi potęgować powstawanie niedoskonałości.

Zwróć uwagę na odpowiednie oczyszczanie skóry

Dowiedziono, że noszenie maseczki może nie tylko powodować maskne czyli trądzik maseczkowy, ale również zaostrzać przebieg zmian skórnych u osób, które już wcześniej się z nimi borykały. Aby skutecznie walczyć z maskne, należy zatroszczyć się o odpowiedni rytuał pielęgnacyjny i staranne oczyszczanie skóry. Przede wszystkim trzeba byłoby wybrać odpowiedni preparat myjący. Może to być żel, mleczko lub pianka. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku skóry problematycznej wydaje się być żel. Powinien być on jednak delikatny dla skóry, która jest podrażniona w wyniku noszenia maseczki. Ważne, aby nie zawierał on szkodliwych i agresywnych składników myjących. W żelu powinny znajdować się naturalne ekstrakty roślinne i delikatne substancje myjące. Można także zainteresować się produktem myjącym z kwasami. Doskonale sprawdzi się żel z kwasami AHA lub z kwasem azelainowym. Zadziała on przeciwzapalnie oraz delikatnie złuszczająco. Cerę należy oczyszczać rano i wieczorem, najlepiej dwukrotnie. Dobrze robić to także w ciągu dnia po dłuższym noszeniu maseczki. Niezmiernie ważna jest także dbałość o stan maseczki. Jeżeli używamy masek wielokrotnego użytku, zdecydujmy się na regularne ich pranie i prasowanie. Maski jednorazowego użytku wymieniajmy zaś zgodnie z zaleceniami.

kobieta w makijażu nosząca maseczkę na twarzy
Jeżeli możemy, dobrze byłoby na jakiś czas całkowicie zrezygnować z ciężkich kosmetyków kolorowych | fot.: stock.adobe.com

Postaw na codzienne nawilżanie skóry

Cera dotknięta problemem maskne potrzebuje także nawilżenia oraz regeneracji. Maseczka powoduje bowiem nie tylko stany zapalne, ale również podrażnienia. Dobrze byłoby więc zainwestować w odpowiedni krem lub serum. Jeżeli nasza cera jest mocno wysuszona i podrażniona, dobrym rozwiązaniem będzie zakup obydwu tych produktów. W kosmetykach należy poszukiwać składników aktywnych pochodzenia roślinnego. Mogą to być oleje, ekstrakty oraz wyciągi. Kwasy także będą dobrym dodatkiem do kremów. W pielęgnacji cery dotkniętej problemem niedoskonałości sprawdzi się kwas salicylowy czy azelainowy. Krem warto aplikować na oczyszczoną skórę, minimum raz dziennie. Powinien posiadać lekką konsystencję, aby nie obciążał cery. Doskonale byłoby także zrezygnować z ciężkich podkładów oraz pudrów, możemy postawić na dobry krem BB, który wyrówna koloryt, stworzy dodatkową warstwę ochronną dla twarzy i przy okazji nadmiernie nie obciąży samej skóry. Ciężkie kosmetyki kolorowe mogą zapchać pory skóry i doprowadzić do powstania dużej ilości stanów zapalnych w miejscach dodatkowo przykrytych maseczką. Jeżeli możemy, dobrze byłoby na jakiś czas całkowicie zrezygnować z ciężkich kosmetyków kolorowych. Makijaż pozostawmy na specjalne okazje. Nasza skóra na pewno nam za to podziękuje.

Maskne to nowa odmiana starego problemu, więc pomogą wszelkie sprawdzone sposoby na trądzik. Kluczowy jest dobór odpowiedniej pielęgnacji. Kosmetyki, bez których nie uda nam się obejść to na pewno żel oraz krem. Warto dbać o to, aby znalazły się w nich składniki pochodzenia naturalnego. Należy również troszczyć się o stan maseczek, które nosimy. Trzeba regularnie je prać i zmieniać, aby nie stawały się źródłem nadkażeń skóry.

AUN