Mezoterapia mikroigłowa jest innowacyjną metodą stosowaną w medycynie estetycznej w celu poprawy ogólnej kondycji skóry. Procedura wykorzystuje technologię mikronakłuć dla zainicjowania naturalnych procesów naprawczych, a tym samym znalazła zastosowanie w terapii anti-aging.. Mezoterapia mikroigłowa oprócz poprawy nawilżenia i napięcia skóry, redukcji zmarszczek czy wyrównania kolorytu, z powodzeniem jest także stosowana w terapii redukcji blizn.
Czym jest mezoterapia mikroigłowa?
Mezoterapia mikroigłowa to procedura stosowana w medycynie estetycznej dla pobudzenia intensywnych procesów naprawczych skóry. Kontrolowane mikronakłucia powstające w wyniku zabiegu stanowią sygnał do produkcji kolagenu i elastyny, co z kolei poprawia strukturę skóry i pozwala na niwelowanie niedoskonałości. Oprócz tego w trakcie mezoterapii mikroigłowej stosuje się skoncentrowane ampułki zawierające indywidualnie dobrane substancje kosmetyczne. Są one podawane do głębszych warstw skóry z ominięciem bariery naskórka.
Mikronakłucia w mezoterapii mikroigłowej wykonywane są za pomocą sterylnego pena z mikroigiełkami (kartridż). Kartridże są sterylnie zapakowane i wymieniane po każdym zabiegu, co zapewnia całkowite bezpieczeństwo i higienę. Zarówno głębokość nakłuć, jak i ich ilość, są ściśle kontrolowane przez osobę wykonującą zabieg.
Dla kogo zabieg mezoterapii mikroigłowej?
Ta metoda jest szczególnie polecana dla osób z niedoskonałościami skórnymi, takimi jak sucha, wiotka skóra, brak jędrności, starzenie się, przebarwienia słoneczne, blizny (w tym potrądzikowe), a także cellulit. Mezoterapia mikroigłowa jest skuteczna zarówno jako zabieg odmładzający w obszarach twarzy, szyi i dekoltu, jak i profilaktycznie w celu poprawy ogólnej kondycji skóry. Można ją stosować u osób w różnym wieku, w tym przed 30. rokiem życia, w zależności od indywidualnych potrzeb i stanu skóry.
Działanie mezoterapii mikroigłowej
- Pobudzenie procesów regeneracyjnych: mikronakłuwanie skóry inicjuje naturalne mechanizmy regeneracyjne, stymulując skórę do odnowy i rewitalizacji. Dzięki temu skóra odzyskuje napięcie, poprawia się jej struktura, co z kolei przekłada się na wygładzenie drobnych zmarszczek.
- Aplikacja substancji aktywnych: w trakcie mezoterapii stosuje się indywidualnie dobrane ampułki z aktywnymi składnikami (np. kwas hialuronowy, peptydy, koktajle witaminowe) co zwiększa efektywność zabiegu. Zależnie od wybranego koktajlu zabieg wpływa na stopień nawilżenia skóry, jej rozjaśnienie czy regulację wydzielanie sebum.
- Stymulacja produkcji kolagenu i elastyny: pobudzenie naturalnych procesów naprawczych atomatycznie zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, co wyraźnie poprawia strukturę skóry.
- Minimalizacja blizn: mezoterapia mikroigłowa jest często stosowana w celu leczenia blizn potrądzikowych i pozapalnych. Dzięki pobudzeniu procesów naprawczych (zwiększona produkcja białek: elastyny i kolagenu) oraz zastosowaniu składników aktywnych, możliwe jest zwiększenie elastyczności skóry, poprawa jej tekstury oraz zmniejszenie głębokości i widoczności samych blizn.
- Wyrównanie kolorytu skóry: Zabieg może również pomóc w wyrównaniu kolorytu skóry i zmniejszeniu zaczerwienienia lub przebarwień związanych między innymi z tworzeniem się blizn.
- Działanie anti-aging: regularnie wykonywane zabiegi mezoterapii mikroigłowej mogą znacząco przyczynić się do opóźnienia naturalnych procesów starzenia się skóry.
Zalety mezoterapii mikroigłowej
Dużą zaletą mezoterapii mikroigłowej jest możliwość efektywnej absorpcji specjalnie dobranego produktu kosmetycznego. Sposób dostarczenia produktu z pominięciem bariery naskórka potęguje efekty zabiegu.
Kolejną istotną kwestią jest bezpieczeństwo: mezoterapia mikroigłowa to ściśle kontrolowana, sterylna i bezpieczna metoda o stosunkowo niewielkiej inwazyjności. Zabieg stymuluje naturalne procesy samonaprawcze, jednocześnie wzmagając produkcję kolagenu i elastyny. Mezoterapia mikroigłowa nie wymaga brania urlopu – pozwala na szybki powrót do codziennych obowiązków, bez potrzeby rekonwalescencji. Jedyne, o czym warto pamiętać to zaniechanie makijażu, gorących kąpieli czy sauny oraz skrajnych temperatur w dniu zabiegu i w ciągu 24 godzin po wykonaniu procedury. Co ważne – efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu, choć dla pełnego efektu warto wykonać serię ustaloną z profesjonalnym kosmetologiem.
Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii mikroigłowej
Jak każdy zabieg i procedura medyczna, tak i mezoterapia mikroigłowa posiada przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Należą do nich:
- Ciąża i karmienie piersią
- Terapia onkologiczna i czas bezpośrednio po jej zakończeniu
- Aktywne zmiany trądzikowe
- Choroby wirusowe skóry, np. opryszczka
- Choroby autoimmunologiczne
- Skłonność do powstawania keloidów
- Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
- Terapia retinoidami
- Silnie opalona skóra
- Nieuregulowana cukrzyca
Podsumowanie:
Mezoterapia mikroigłowa to skuteczna metoda spowalniania naturalnych procesów starzenia się skóry. Dzięki kontrolowanym mikronakłuciom i stosowaniu składników aktywnych zabieg daje efekty poprawy kondycji skóry, jej struktury czy poziomu nawilżenia. Dodatkowo seria zabiegów może znacznie poprawić teksturę skóry, jej elastyczność, wygląd oraz pomóc zredukować widoczność blizn i zmarszczek. Ważne jest jednak, by przed przystąpieniem do zabiegu skonsultować się z doświadczonym specjalistą, aby ocenić indywidualne potrzeby i ewentualne przeciwwskazania.
OLI