Naturalne mydła o leczniczych właściwościach

0
2264
ręcznie robione mydła naturalne
Natura dała nam ogromne bogactwo roślin i substancji, bogatych w witaminy i składniki odżywcze, których potrzebuje nasza skóra. Wystarczy tylko umiejętnie je wykorzystywać | fot.: stock.aodbe.com

Mydło to jeden z tych kosmetyków, których używasz najczęściej. Sklepy i drogerie oferują szeroki wybór mydeł zarówno w płynie jak i klasycznych w kostce. Jednak nie wszystkie te, które możesz znaleźć na sklepowych półkach są naturalne. W większości z nich znajdują się składniki chemiczne, które mogą podrażniać lub wysuszać Twoją skórę. Jeżeli masz doświadczenia z tego typu mydłami, zapewne niechętnie sięgasz po mydła w kostce. Jednak mydło mydłu nierówne. Dlaczego warto postawić na naturalne, sprawdzone rozwiązania? I jakie mydła sprawdzają się najlepiej?

Lecznice właściwości mydeł

Odpowiednio dobrane, naturalne mydła mogą pomóc uporać się z wieloma problemami skórnymi albo wspomóc proces leczenia w przypadku przewlekłych chorób, objawiających się np. nadmiernym wysuszeniem lub złuszczaniem naskórka. A wszystko za sprawą składników, które zawierają. Natura dała nam ogromne bogactwo roślin i substancji, bogatych w witaminy i składniki odżywcze, których potrzebuje nasza skóra. Wystarczy tylko umiejętnie je wykorzystywać.

Mydło oliwkowo-laurowe

Powstaje ono głównie z połączenia oliwy z oliwek i oleju laurowego. Oliwa z oliwek wspaniale nawilża, natomiast olej laurowy znany jest ze swoich właściwości antyseptycznych – działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Połączenie tych składników sprawia, że oliwkowo-laurowe  mydło idealnie sprawdzi się w przypadku skóry trądzikowej, suchej, ze skłonnością do zaskórników, ale też łuszczycowej.

Mydło miodowe

Miód dodany do kosmetyków bardzo dobrze wpłynie na kondycję naszej skóry. Zawarta w nim inhibina działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dodatkowo miód jest bogaty w witaminy A E i C, spowalnia więc proces starzenia się skóry. Mydło miodowe, dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym może być stosowane przy problemach z trądzikiem oraz w przypadku blizn potrądzikowych. Mydła miodowe także doskonale nawilżają skórę. Jeżeli mamy problemy ze skórą suchą lub atopową, warto poszukać mydła miodowego z dodatkiem wosku pszczelego, który pomaga zatrzymywać w skórze wilgoć. Dzięki zawartości witamin mydła miodowe będą odpowiednie do skóry dojrzałej, doskonale ją bowiem rozświetlą, nawilżą i odżywią.

Mydło syberyjskie

Należy ono do tzw. mydeł czarnych, choć jego kolor nie jest dosłownie czarny, ale ciemny. Nie ma ono konsystencji klasycznej kostki, ale gęstego żelu, dzięki czemu może być stosowane również jako alternatywa szamponu. Mydło syberyjskie zawiera ekstrakty z aż 37 ziół, przez co ma wszechstronne działanie. W jego skład wchodzą znane ze swych zdrowotnych właściwości zioła: m.in. szałwia, rumianek, melisa, pokrzywa, krwawnik pospolity, lukrecja, prawoślaz lekarki, a także wyciąg z kory dębu i wosk pszczeli. Te oraz jeszcze wiele innych ziół sprawiają, że mydło ma właściwości przeciwzapalne, łagodzące, nawilżające, koi podrażnienia, działa antyseptycznie, regeneruje skórę, wspomaga wzrost włosów oraz zapobiega ich wypadaniu.

Czarne mydło Savon-Noir

Ma konsystencję gęstej, bardzo ciemnej pasty. Produkowane jest z czarnych oliwek i oliwy, która jest cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki zastosowaniu oliwy  czarne mydło Savon-Noir ma właściwości nawilżające i odżywiające. Dodatkowo działa rozjaśniająco, sprawdzi się więc w przypadku skóry z przebarwieniami oraz skłonnościami do wyprysków. Wykazuje też działanie antybakteryjnie i łagodzące oraz wspomaga proces gojenia się i regeneracji naskórka, może być więc stosowane przy problemach łuszczycowych lub atopowym zapaleniu skóry. Ponadto mydło Savon-Noir sprawdzi się także jako alternatywa pianki do golenia dla mężczyzn, bo działa zmiękczająco na zarost.

Mydło glicerynowe

Ma naprawdę prosty skład, może więc być z powodzeniem stosowane przez alergików. Nie zawiera żadnych sztucznych substancji ani detergentów. Jego głównym składnikiem jest gliceryna roślinna, która działa silnie nawilżająco i kojącoMydła glicerynowe doskonale regenerują suchą i popękaną skórę. Jest to jeden z niewielu kosmetyków, który może być stosowany przez kobiety także do higieny miejsc intymnych. Łagodzi ono podrażnienia i może być pomocne w walce z nawrotami infekcji grzybiczych – wtedy jednak należy wybierać mydła czysto glicerynowe bez domieszek ekstraktów zapachowych. Ze względu na swoje właściwości polecane jest także do pielęgnacji wrażliwej skóry niemowląt.

Nasza skóra każdego dnia narażona jest na wiele czynników szkodliwych, które osłabiają jej naturalną barierę ochronną, przesuszają lub wywołują zaczerwienienia, a nawet różnego rodzaju dolegliwości czy alergie. Ważne jest więc, aby zadbać o swoją skórę już na poziomie codziennej higieny poprzez wybór odpowiedniego mydła. Docenimy je nie tylko przy zmaganiu się z problemem, ale także za codzienną solidną dawkę pielęgnacji, nierzadko wspaniały zapach i łatwość stosowania. Aby mieć piękną skórę często wystarczy codzienne mycie z użyciem dobrego mydła. Naturalne mydła nawilżają, odżywiają, czasem peelingują/ łagodnie złuszczają lub tworzą warstwę ochronną przy użyciu bezpiecznych i sprawdzonych substancji. Uzupełnienie rytuału pielęgnacyjnego dobrym naturalnym balsamem pozwoli na uzyskanie optymalnych efektów. Pamiętajmy jednak, że podstawą jest dobry, delikatny i dopasowany do naszych wymagań produkt myjący.


OLI