Peeling – jak działa i kiedy po niego sięgnąć?

0
1266
Kobieta z ręcznikiem na głowie nakładająca na twarz peeling
W skład peelingu wchodzą zwykle substancje myjące lub kosmetyki w postaci kremu czy żelu o charakterze zmywalnym. Ta baza bardzo często ma w sobie składniki detoksykujące, oczyszczające, zmiękczające skórę | fot.: Materiał partnera

Peeling jest wyjątkowym zabiegiem kosmetycznym, który można porównać do mechanicznego ścierania. Wykorzystuje się do niego drobinki różnych substancji przypominające piasek, których zadaniem jest ścieranie zewnętrznej warstwy naskórka. Peeling złuszczający jest zabiegiem, o którym warto sobie przypomnieć dwa razy w tygodniu, dla poprawy i utrzymania dobrej kondycji swojej cery!

Peeling złuszczający – co zawiera?

W skład peelingu wchodzą zwykle substancje myjące lub kosmetyki w postaci kremu czy żelu o charakterze zmywalnym. Ta baza bardzo często ma w sobie składniki detoksykujące, oczyszczające, zmiękczające skórę. Wszystko to w celu całkowitej skuteczności tego kosmetyku. Jednak tym, co najlepiej działa w peelingu są mikroskopijne drobinki – bardzo często o ziarnistości przypominającej piasek. Wykorzystuje się w tym celu różne rozkruszone substancje – minerały, rozdrobnione pestki czy specjalnie wytwarzane w tym celu laboratoryjnie kuleczki o odpowiednim kształcie, twardości i gęstości, często również mające specjalne właściwości pielęgnacyjne.

Jak robić peeling i co on daje?

Peeling złuszczający nakłada się na skórę, często z dodatkiem odrobiny wody dla lepszego poślizgu, a następnie wmasowuje okrężnymi ruchami w twarz. Cała istota peelingu polega na tym, aby te ruchy okrężne powtarzać, obejmując nimi całą twarz, niespiesznie i z niewielkim tylko naciskiem na skórę – aby jej nie podrażniać. Następnie kosmetyk należy zmyć z twarzy chłodną wodą i nałożyć krem pielęgnacyjny. Peeling przede wszystkim złuszcza poprzez swoją ziarnistość wierzchnie warstwy naskórka – tego zrogowaciałego, starego i już martwego. Dzięki temu ułatwia jego odpadanie od skóry i umożliwia odsłonięcie świeżych warstw naskórka. Martwy naskórek jest już dla twarzy bezużyteczny – utrudnia wchłanianie składników odżywczych, sam z nich nie korzysta, a do tego nieestetycznie się prezentuje, często łuszcząc się i wpływając na brzydki wygląd przesuszonej twarzy. Kolejną ważną cechą peelingu jest to, że pobudza on krążenie skóry i tym samym pomaga jej wchłonąć jak najwięcej substancji odżywczych zawartych w kremie, w późniejszym etapie pielęgnacji. Zaleca się przeprowadzanie peelingu przy każdym rodzaju cery, ponieważ każda się łuszczy i wymaga wsparcia. Dodatkowo przy usuwaniu owłosienia z twarzy, na przykład woskiem, warto zrobić peeling, aby unieść włoski u nasady i lekko je zmiękczyć, dla mniej bolesnej i bardziej efektywnej depilacji. Peeling złuszczający warto przeprowadzać dwa razy w tygodniu – komórki skóry mają tendencję do szybkiej regeneracji, a więc prędko pozbywają się starego naskórka i produkują nowy.


Materiał partnera