Strefa pacjenta: Jacek Szwedo, Rehabilitacja po operacjach estetycznych

1
2380
Jacek Szwedo: Rehabilitacja po operacjach estetycznych. Poradnik dla pacjentów PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2017
Jacek Szwedo: Rehabilitacja po operacjach estetycznych. Poradnik dla pacjentów PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2017 | fot.: Sztuka Kosmetologii

Rehabilitacja po operacjach estetycznych to książka, po którą powinien sięgnąć każdy, kto planuje przebyć zabieg chirurgii plastycznej. W zalewie nie zawsze wiarygodnych internetowych informacji, profesjonalny i bazujący na aktualnej wiedzy poradnik opracowany przez praktyka stanowi ważną i potrzebną pozycję. 

 

Jacek Szwedo: Rehabilitacja po operacjach estetycznych. Poradnik dla pacjentów

PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2017

Zabiegi chirurgii estetycznej powoli powszechnieją: coraz chętniej korygujemy kształt nosa, piersi lub problematycznych miejsc sylwetki. Wraz ze wzrostem popularności tych procedur jednak trudno zaobserwować zwiększoną świadomość pacjentów dotyczącą zachowań zarówno przed zabiegiem, jak i po nim. A, jak dowodzi Jacek Szwedo, pacjent ma niebagatelny wpływ na procesy naprawcze skóry, odpowiednie gojenie się ran oraz minimalizowanie bólu pozabiegowego. W odpowiedzi na potrzebę publikacji odpowiadającej na najistotniejsze pytania pacjentów przygotowujących się do zabiegów bądź poszukujących informacji o rekonwalescencji, pojawiła się właśnie Rehabilitacja po operacjach estetycznych, która czytelnie i zrozumiale przybliża istotę procedur chirurgicznych i mechanizmy sprzyjające powrotowi do formy.

Autor książki jest doktorem nauk medycznych i cenionym fizjoterapeutą, który od kilkunastu lat prowadzi rehabilitację po medycznych zabiegach mających na celu poprawienie urody. Jego autorski program fizjoterapii stosowany jest w Klinice Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt. Jacka Szwedo wspomogli Marcin Chrzanowski (lekarz, anestezjolog), Karolina Gajda (dietetyk, specjalista ds. żywienia człowieka), Aleksandra Rymsza (dermatolog), Agnieszka Stodołkiewicz (doświadczona pielęgniarka opatrunkowa), Marek Szczyt (chirurg plastyczny) oraz Radosław Wójcicki (internista, psychiatra). Ten zespół doświadczonych fachowców stworzył lekturę wszechstronną, otwartą na potrzeby pacjenta i szanującą jego lęki  i obawy.

Z tego też powodu książka Rehabilitacja po operacjach estetycznych. Poradnik dla pacjentów została podzielona na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Pierwsze rozdziały poświęcono decyzjom, jakie należy podjąć zanim zdecydujemy się na zabieg: oczekiwaniom pacjenta, temu, jak wybrać właściwego lekarza, ale i zaleceniom dotyczącym zmiany trybu życia. Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna podjęte na długo przed samym zabiegiem poprawiają bowiem w sposób wyraźny jakość i tempo późniejszej rekonwalescencji. W książce znajdziemy także informacje o przebiegu procesów gojenia, bólu, bliznach i aktywności bezpośrednio po zabiegu. Jest też rozdział opisujący pracę fizjoterapeuty i jego możliwości zwiększenia komfortu pacjenta. Wyczerpująco opisano także procedury związane z działaniem anestezjologa: rodzaje znieczulenia, przygotowanie do operacji i pobyt w sali pooperacyjnej. Zrozumienie tych najważniejszych zagadnień pozwala na płynne przejście do kolejnych, tym razem zorientowanych na konkretne zabiegi, rozdziałów.

Druga część książki Rehabilitacja po operacjach estetycznych. Poradnik dla pacjentów to już czysta wiedza praktyczna. Autor wraz ze współautorami prowadzą swych czytelników kolejno od uniwersalnych wskazówek pooperacyjnych po szczegółowe opisy zabiegów chirurgii plastycznej wraz z precyzyjnym i wyczerpującym schematem postępowania rehabilitacyjnego. Jakie ubrania przygotować? Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić? Jak łagodzić ból? Jak wykonywać ćwiczenia przeciwzakrzepowe? Jak pielęgnować blizny? To zaledwie kilka najważniejszych pytań pojawiających się w podrozdziale o uniwersalnym postępowaniu.

Ostatnimi, ale bez wątpienia najistotniejszymi zagadnieniami części drugiej są podrozdziały poświęcone konkretnym zabiegom. Korekcja nosa, plastyka twarzy, zmiana kształtu piersi, liposukcja czy plastyka powłok brzusznych opisane zostały według tego samego schematu: wprowadzenie, opis przebiegu operacji, istotne informacje, zalecenia dotyczące wypoczynku nocnego i aktywności dziennej, informacje dotyczące stroju. W opisie przebiegu rehabilitacji opisane zostały kolejne doby po zabiegu, zabiegi w gabinecie fizjoterapeuty oraz zabiegi fizykalne w domu (tu z kolei znajdziemy zdjęcia ilustrujące określoną aktywność). Pozycja ciała, sprytne sposoby na ułożenie podczas snu, techniki automasaży, zalecenia dotyczące np. regularnych spacerów czy aktywności fizycznej dają pełen obraz postępowania przez pacjenta w domu i orientacyjnie wskazują na długość rekonwalescencji.

Rehabilitacja po operacjach estetycznych Jacka Szwedo jest książką potrzebną i ważną. Eksperci niwelują strach i niepewność pacjenta oraz dają obraz przebiegu procedur medycznych i całego procesu rekonwalescencji. Co ważne, pokazują także niebagatelną rolę samego pacjenta, który może skorzystać ze sprawdzonych metod przyspieszenia powrotu do pełnej formy.