Studia kosmetologii – jakie dają uprawnienia i umiejętności?

0
105
studia kosmetologii
Nie ma wymogu co do przedmiotów zdawanych na maturze, więc niezależnie od profilu wcześniejszej edukacji można podjąć naukę na studiach licencjackich na kierunku Kosmetologia | fot.: materiał partnera

Kosmetologia to nie tylko wykonywanie makijażu i zabiegów upiększających. To dziedzina kryjąca w sobie nauki z zakresu medycyny, kosmetyki, pielęgnacji, kultury fizycznej, odnowy biologicznej i wiele innych. Ten zawód niesie za sobą duże możliwości rozwoju zawodowego i ciągłego uczenia się. Nauka na kierunku Kosmetologia na studiach licencjackich w Powiślańskiej Szkole Wyższej w Kwidzynie przygotowuje absolwentów do wykonywania różnych zawodów związanych z kosmetologią. Sprawdź, dlaczego warto je ukończyć.

Studia licencjackie na kierunku Kosmetologia

Kosmetologia to nowo otwarty kierunek studiów licencjackich. Studia w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym obejmują 6 semestrów nauki i 3660 godzin zajęć. Aby zakwalifikować się do rekrutacji, należy posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz świadectwo zdanego egzaminu maturalnego.

Nie ma wymogu co do przedmiotów zdawanych na maturze, więc niezależnie od profilu wcześniejszej edukacji można podjąć naukę na studiach licencjackich na kierunku Kosmetologia.

Sprawdź ofertę: Studiów licencjackich kosmetologia

W trakcie trzech lat nauki student będzie zdobywał wiedzę z różnych dziedzin. Jednym z najważniejszych przedmiotów są Podstawy anatomii i fizjologii skóry. Zapoznanie się z budową skóry i jej funkcjami jest nieodłącznym elementem kosmetologii, gdyż pozwala umiejętnie dostosowywać zabiegi i pielęgnację do indywidualnych potrzeb każdej osoby.

Kolejny istotny przedmiot to Chemia kosmetyczna – składniki i ich działanie. W ramach zajęć z tego przedmiotu student pozna składniki stosowane w produkcji kosmetyków, ich działanie na skórę oraz efekty, jakie mogą wywołać. Pozwoli mu to dobierać produkty stosownie do właściwości i problemów skórnych klienta.

Trzeci przedmiot zaliczany do podstawowych to Technologie w kosmetologii. Obejmuje wiedzę z zakresu różnych metod i narzędzi stosowanych w kosmetologii, zarówno jeśli chodzi o tradycyjne techniki, jak i najnowsze innowacje.

Ważną częścią studiów są zajęcia praktyczne w laboratorium. Przyszły kosmetolog ma szansę zapoznać się z realnym środowiskiem pracy, zastosować wiedzę teoretyczną w praktyce, doświadczyć pracy z klientem i stawić czoła różnym wyzwaniom pojawiającym się w tej branży.

Wizyty studyjne w salonach kosmetycznych i firmach z branży beauty dają studentom szansę na zapoznanie się z kosmetyką estetyczną od podstaw. Mogą obserwować profesjonalistów w pracy, zadawać pytania oraz nawiązać kontakty, które w przyszłości mogą być przydatne na drodze rozwoju zawodowego.

Więcej na ten temat przeczytasz też tutaj: https://powislanska.edu.pl/co-sie-robi-na-studiach-kosmetologii/

Czego nauczysz się w trakcie studiów?

Studia licencjackie na kierunku Kosmetologia kompleksowo przygotowują do pracy w zawodzie poprzez uzyskanie niezbędnych kwalifikacji, umiejętności i uprawnień. Oto niektóre z nich:

  • umiejętność przeprowadzenia wywiadu kosmetologicznego, na podstawie którego postawiona zostanie wstępna diagnoza decydująca o dalszym działaniu,
  • umiejętność ustalenia rodzaju zabiegu kosmetologicznego zgodnie z wcześniejszym rozpoznaniem i uzasadnienia jego wyboru,
  • umiejętność poprawnego wykonania zabiegów kosmetologicznych, pielęgnacyjnych, upiększających twarzy, szyi i dekoltu,
  • umiejętność poprawnego wykonania zabiegów pielęgnacyjnych ciała,
  • umiejętność poprawnego odczytania receptury danego kosmetyku i określenia jego zastosowania,
  • umiejętność wykonania podstawowych badań laboratoryjnych,
  • umiejętność ścisłej współpracy z lekarzem specjalistą w przypadku skóry zmienionej chorobowo,
  • umiejętność zaproponowania i wykonania makijażu specjalistycznego, w tym kamuflażu,
  • umiejętność dokonania odpowiedniej stylizacji sylwetki,
  • umiejętność udzielenia pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach.

Zajęcia odbywające się na kierunku Kosmetologia pozwalają nabyć szeroką wiedzę z zakresu:

  • nauk medycznych i biologicznych, między innymi anatomii, fizjologii i patofizjologii, biologii i genetyki, biochemii, biofizyki, mikrobiologii i immunologii, higieny, alergologii, farmakologii i toksykologii,
  • kosmetologii upiększającej i pielęgnacyjnej oraz odnowy biologicznej,
  • receptury i technologii form kosmetyku,
  • podstaw podologii i flebologii,
  • doraźnej pomocy przedmedycznej,
  • promocji zdrowego stylu życia i odżywiania,
  • zdrowia publicznego i promocji zdrowia,
  • ustawodawstwa zawodowego.

Praca dostępna po uzyskaniu tytułu Kosmetologa

Ukończenie studiów licencjackich na kierunku Kosmetologia otwiera przed absolwentem sporo możliwości. Może on zadecydować o dalszym kształceniu w tym kierunku albo podjęciu pracy w zawodzie.

Uzyskane umiejętności i uprawnienia pozwolą mu znaleźć pracę między innymi w gabinetach dermatologicznych i kosmetycznych, firmach zajmujących się produkcją i dystrybucją kosmetyków, ośrodkach odnowy biologicznej, SPA & Wellness, a także ośrodkach badań aplikacyjnych produktów kosmetycznych w charakterze doradcy klienta lub konsultanta.

Ale istnieje też możliwość otworzenia własnej działalności z profesjonalnymi usługami kosmetologicznymi, upiększającymi, pielęgnacyjnymi i leczniczymi.

Artykuł sponsorowany