Tabletka dzień po – kto może wystawić receptę?

0
206
antykoncepcja awaryjna
Od 2017 roku warunkiem możliwości wykupienia tabletki dzień po w aptece jest okazanie recepty | fot.: stock.adobe.com

Antykoncepcja awaryjna, jak nazywana jest także tabletka dzień po, to metoda, która chroni przed zajściem w ciążę już po odbytym stosunku, w trakcie którego zabrakło antykoncepcji tradycyjnej lub okazała się ona niewystarczająca. Jak szybko trzeba przyjąć tabletkę dzień po? Skąd wziąć receptę na antykoncepcję awaryjną? Dowiesz się z tego wpisu!

Od 2017 roku warunkiem możliwości wykupienia tabletki dzień po w aptece jest okazanie recepty. Sprawę może komplikować jednak fakt, że taką tabletkę należy przyjąć jak najszybciej po odbytym stosunku, a kolejki do lekarzy często ciągną się godzinami. Jak więc otrzymać taką receptę? Czy może ją wystawić tylko lekarz ginekolog? Sprawdźmy!

Recepta na tabletkę dzień po – nie tylko od ginekologa

Mechanizm działania, jaki wykazuje tabletka dzień po, wymaga przyjęcia jej w określonym czasie po odbytym stosunku seksualnym. Niestety, kolejka do lekarza ginekologa zwykle jest dłuższa niż kilka dni. Co zrobić w takiej sytuacji? Okazuje się, że receptę na antykoncepcję awaryjną może wypisać lekarz każdej specjalizacji, nawet specjalista medycyny rodzinnej. E-receptę można otrzymać także od lekarza dyżurującego na oddziale nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Czy lekarz może odmówić wystawienia recepty na tabletkę dzień po?

Choć tabletka dzień po nie ma nic wspólnego z aborcją czy poronieniem, to jednak zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej lekarz, powołując się na klauzulę sumienia, może odmówić wypisania pacjentce recepty na antykoncepcję awaryjną. Przeciwwskazaniem do jej przepisania będzie także ciąża lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.

Tabletka dzień po – e-recepta nawet w ciągu 1 godziny

Ze względu na różne okoliczności, takie jak brak możliwości wyjścia z domu, brak czasu na wizytę u lekarza czy inne sytuacje, wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług coraz popularniejszych przychodni internetowych. Lekarze różnych specjalizacji udzielają w nich konsultacji w formie online, w trakcie których mogą między innymi przepisać pacjentowi e-receptę na tabletkę dzień po, ale także wystawić skierowanie na dalsze badania lub zwolnienie L4.

W przypadku przychodni internetowej halomed.pl otrzymanie e-recepty na tabletkę dzień po jest możliwe nawet w ciągu godziny. Wystarczy uzupełnić krótką ankietę, dotyczącą odbytego stosunku i swojego stanu zdrowia, a lekarz po przeprowadzonym wywiadzie udostępni pacjentce 4-cyfrowy kod, upoważniający do zakupu antykoncepcji awaryjnej w dowolnej aptece na terenie całego kraju. To rozwiązanie wygodne, szybkie, a przede wszystkim anonimowe, dzięki czemu decyduje się na nie wiele kobiet w trudnej sytuacji.

W okolicznościach, jakie wymagają zażycia tabletki dzień po, liczy się przede wszystkim czas. Jeśli nie chcesz go tracić na czekanie w kolejce do lekarza, skorzystaj z przychodni internetowej halomed.pl i ciesz się e-receptą na antykoncepcję awaryjną już w ciągu godziny.

Artykuł sponsorowany