Taping łokcia tenisisty – jak zrobić i w jaki sposób może pomóc?

0
2056
łokieć tenisisty
Kinesiotaping łokcia tenisisty redukuje ból i aktywuje uszkodzone mięśnie, jednak nie jest w stanie wyleczyć z dolegliwości | fot.: materiał partnera

Kinesiotaping, nazywany też plastrowaniem, to metoda fizjoterapeutyczna polegająca na naklejaniu na ciało w obrębie bolącego miejsca specjalnych plastrów. Sposób ten wykorzystywany jest w leczeniu łokcia tenisisty. Taping ma za zadanie usprawnić procesy regeneracyjne i wzmocnić uszkodzone tkanki. Jak prawidłowo aplikować taśmy na skórę w przypadku łokcia tenisisty? O czym trzeba pamiętać? W jaki sposób skutecznie łagodzić silny ból łokcia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Dowiesz się z niego również, jakie inne zabiegi na łokieć tenisisty również warto stosować.

Łokieć tenisisty – taping

Taping łokcia tenisisty stwarza optymalne warunki do leczenia. Odpowiednio zaaplikowana taśma odciąża prostowniki nadgarstka i palców znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe, w dodatku usprawnia odżywienie i ukrwienie tkanek. Metoda klejenia plastrów jest dość skomplikowana, dlatego warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty posiadającego umiejętności w tym zakresie.

Jak wygląda prawidłowy taping łokcia?

W leczeniu łokcia tenisisty wykorzystuje się dwie podstawowe metody klejenia taśm. Pierwsza uznawana jest za aplikację odciążającą, wspomagającą prostowniki nadgarstka i palców, natomiast druga również odciąża, lecz dodatkowo wykorzystuje korekcję ustawienia głowy kości promieniowej. Właściwie naklejone plastry w żaden sposób nie ograniczają ruchów i nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności.

O czym pamiętać podczas tapingu łokcia?

Podczas plastrowania należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • podczas przycinania taśmy warto zaokrąglić jej rogi (dzięki temu nie będzie się strzępić ani zadzierać),
  • taśmę nakleja się na oczyszczoną i osuszoną skórę,
  • końcówki taśmy nakleja się zawsze przy zerowym napięciu,
  • po naklejeniu taśmy pociera się ją celem aktywowania kleju.

Taśmę powinno się nosić maksymalnie 5 dni. W przypadku wystąpienia objawów alergicznych taśmę należy niezwłocznie zerwać.

Jak leczyć łokieć tenisisty?

Kinesiotaping łokcia tenisisty redukuje ból i aktywuje uszkodzone mięśnie, jednak nie jest w stanie wyleczyć z dolegliwości. Leczenie powinno zostać uzupełnione o inne metody takie jak terapia manualna, ćwiczenia czy zabiegi z zakresu fizykoterapii. Pomocne może okazać się również noszenie specjalnego stabilizatora na łokieć.

Lek przeciwbólowy na łokieć tenisisty

Ból towarzyszący zapaleniu bocznego nadkłykcia kości ramiennej potrafi być na tyle silny, że siła mięśniowa ręki zostaje osłabiona, przez co wykonywanie codziennych czynności staje się mocno utrudnione. W takiej sytuacji warto sięgnąć po Diky – jest to lek w wygodnej formie aerozolu, który należy zaaplikować bezpośrednio na skórę. Zawiera diklofenak, czyli substancję czynną należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Przeznaczony jest do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym lub umiarkowanym.

Łokieć tenisisty – fizjoterapia

Leczenie łokcia tenisisty powinno obejmować m.in. głęboki masaż poprzeczny. Taki masaż trudno jest jednak wykonać samemu, zresztą robiąc go samemu łatwo popełnić błędy, dlatego najlepiej udać się na wizytę do fizjoterapeuty. Specjalista może dodatkowo zalecić ćwiczenia na łokieć tenisisty, które będzie można wykonywać samodzielnie w domu.

W ramach fizjoterapii polecane są także różne zabiegi, np. laseroterapia, ultradźwięki, fala uderzeniowa, jonoforeza czy krioterapia. O konieczności korzystania z takich zabiegów decyduje lekarz.

Ortezy na łokieć tenisisty

Lekarz lub fizjoterapeuta może doradzić noszenie stabilizatora na łokieć, który odciąży ścięgna i przyczepy mięśni. Orteza dodatkowo ograniczy ruchy ręką, co zapobiegnie dalszemu pogłębianiu się zmian chorobowych i skróci czas rekonwalescencji. O pomoc w doborze odpowiedniego stabilizatora można poprosić swojego rehabilitanta lub pracownika sklepu z zaopatrzeniem ortopedycznym.

Materiał partnera