Trycholog – kiedy warto udać się po pomoc

0
599
dziewczyna piękne włosy trycholog
Piękne, lśniące i gęste włosy są marzeniem zarówno kobiet jak i mężczyzn. Nie świadczą jedynie o atrakcyjności, ale przede wszystkim o ogólnym zdrowiu całego organizmu | fot.: stock.adobe.com

Piękne, lśniące i gęste włosy są marzeniem zarówno kobiet jak i mężczyzn. Nie świadczą jedynie o atrakcyjności, ale przede wszystkim o ogólnym zdrowiu całego organizmu. Co zrobić, gdy popularne suplementy i kosmetyki dostępne w drogeriach przestają wystarczać? Warto wtedy rozważyć umówienie się na wizytę u trychologa.

Najczęstsze problemy z którymi zgłaszają się pacjenci:

  • wypadanie włosów
  • łupież (suchy, tłusty, pstry)
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • łysienie (androgenowe, plackowate, telogenowe)
  • łuszczyca skóry głowy
  • osłabione, matowe włosy

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Wizytę u trychologa rozpoczyna wywiad na temat problemów z jakimi się zgłaszamy, naszych nawyków żywieniowych, aktualnych wyników badań (np. morfologia, badania poziomu hormonów: zwłaszcza androgeny, prolaktyna, estrogeny, badania tarczycy: TSH, FT3, FT4, anty-TPO), stosowanych w codziennej pielęgnacji kosmetyków i efektów jakie chcielibyśmy osiągnąć. Następnie przechodzimy do trichoskopii czyli obejrzenia skóry głowy i włosów pod mikroskopem. Ocena stanu skóry i włosów w dużym powiększeniu pomaga w postawieniu celnej diagnozy i zastosowaniu odpowiedniej formy walki przeciwko trapiącym nas problemom. Trycholog poleci silnie działające preparaty dobrane do indywidualnych potrzeb każdego, a także wskazania do dalszej pielęgnacji. Jeśli dysponujemy większym budżetem, warto także skorzystać z licznych zabiegów oferowanych przez gabinety trychologiczne. 

trycholog
Ocena stanu skóry i włosów w dużym powiększeniu pomaga w postawieniu celnej diagnozy i zastosowaniu odpowiedniej formy walki przeciwko trapiącym nas problemom | fot.: stock.adobe.com

Zabiegi, którym możecie poddać się w gabinecie trychologicznym

Osocze bogatopłytkowe – to naturalny sposób na wypadanie włosów. Polega na zastosowaniu preparatu przygotowanego na bazie krwi własnej pacjenta. Krew poddaje się odwirowaniu w specjalnym sprzęcie laboratoryjnym dzięki, któremu krwinki czerwone zostają oddzielone od osocza, które ulega zagęszczeniu. Zabieg polecany jest zwłaszcza osobom cierpiącym na intensywne wypadanie włosów, w tym łysienie androgenowe, łysienie plackowate lub osłabione po ciąży włosy. Osocze bogatopłytkowe jest bezpieczne dla alergików, wspomaga odżywienie skóry głowy, stymuluje porost włosów, a w efekcie ich znaczące zagęszczenie.

Mezoterapia skóry głowy – kolejna metoda, którą powinny zainteresować się osoby cierpiące na nadmierne wypadanie. Ma podobne właściwości jak przedstawione powyżej osocze bogatopłytkowe. Polega na nakłuwaniu skóry głowy i wprowadzeniu bezpośrednio pod skórę specjalnie dobranego koktajlu witamin, minerałów i wszelkich innych substancji, które posiadają udowodnione działanie wzmacniające i odżywiające włosy. Niestety w przypadku mezoterapii przeciwskazaniami są np. alergie oraz zmiany zapalne i ropne na skórze głowy.

Infuzja tlenowa – stanowi rozwiązanie dla osób borykających się z łupieżem (tłusty, suchy), łojotokowym zapaleniem skóry, zapaleniem mieszków włosowych, wypadaniem i łysieniem. Infuzja tlenowa to bezpieczny i bezbolsny zabieg, któremu możecie poddać się bez obaw. Polega na wprowadzeniu składników aktywnych do skóry za pomocą tlenu pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób dochodzi m.in. do stymulacji krążenia, zatrzymania procesu wypadania włosów, złagodzenia stanów zapalnych, uspokojenia pracy gruczołów łojowych, dotlenienia i ogólnego odżywienia włosów.

Darsonwalizacja skóry głowy – zabieg z wykorzystaniem leczniczych prądów Darsonvala. Pomoże oczyścić skórę głowy. Dzięki działaniu grzybobójczemu wspomaga eliminację łupieżu i świądu. Przyda się także każdemu kto zmuszony jest do częstego mycia głowy. Darsonval zmniejsza przetłuszczanie, które poprzez czopowanie mieszków włosowych przyczynia się także do nadmiernego wypadania włosów. 

Ultradźwiękowy peeling skóry głowy – z powodzeniem leczy łupież, zmniejsza przetłuszczanie, oczyszcza, wspomaga lepsze dotlenienie i zagęszczanie włosów. Zabieg jest skuteczny, lecz mimo to delikatny dla skóry.

Gama oferowanych przez gabinety trychologiczne kosmetyków i zabiegów jest niezwykle bogata. Zaprezentowane tutaj metody są zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Jeśli od dawna borykacie się z problematyczną skórą głowy, konsultacja u trychologa może być dokładnie tym czego potrzebujecie.

PSZ