Zakola u mężczyzn? Przeszczep włosów z pewnością pomoże

0
1762
mężczyzna z gęstymi włosami
Dzięki kosmetologii i medycynie estetycznej możemy się cieszyć pięknymi fryzurami przez długie lata | fot.: unsplash

Bujna fryzura to oznaka zdrowia. Jest ona atrybutem pożądanym zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Gęste włosy są synonimem dbałości o własny wygląd, zachęcają płeć przeciwną do kontaktu. Problem wypadania włosów dotyczy kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Dotyczy to nie tylko miejscowego wypadania włosów, ale też na całej powierzchni głowy. Wraz z utratą fryzury spada nam pewność siebie, poczucie komfortu oraz atrakcyjność. Osobom z tym problemem na pomoc przychodzi medycyna estetyczna. To właśnie specjaliści z tej dziedziny wypracowali wiele metod zapobiegania i leczenia tej przypadłości. Jak zapobiegać zakolom? Jak je leczyć w przypadku, gdy już mamy z nimi problem? Czy przeszczep zakoli i w ogóle włosów jest najskuteczniejszy i dlaczego? O tym dowiesz się z tego artykułu.

Skąd się biorą zakola?

Problem ten zazwyczaj kojarzony jest z mężczyznami. Statystycznie rzecz biorąc jednak problem ten dotyczy obu płci, jednak nie zawsze przyczyny ich powstawania są jednakowe. Z tego powodu warto wiedzieć jakie są przyczyny powstawania zakoli.

Dieta 

Do głównych przyczyn powstawania zakoli należy źle dobrana i niezbilansowana dieta, a przede wszystkim przypadłość naszych czasów, czyli nieregularne spożywanie posiłków. Jeżeli nasze posiłki oparte są głównie na produktach mięsnych z małą ilością warzyw i owoców lub nawet bez nich, to warto ją zmienić. Warzywa są źródłem witamin i minerałów, które odżywiają nasz organizm, również włosy. Aby poprawić gęstwinę na głowie warto skorzystać z dobrodziejstw, jakie niosą zielone warzywa. Mowa tu o brokułach, szpinaku oraz kapuście. Czynnikami pogarszającymi stan włosów są przede wszystkim wszystkie używki. Warto też ograniczyć spożywanie cukru. 

Stres

U obu płci powodem powstawania omawianego problemu jest stres. Jest on niestety wszechobecny w dzisiejszym świecie i bardzo szkodzi na nasze zdrowie. Przez stres obkurczane są naczynia krwionośne, co prowadzi do osłabiania mieszków włosowych. Jeżeli w naszym życiu jest za dużo nerwów to warto z pomocą zgłosić się do psychologa lub psychiatry. Ci specjaliści pomogą nam i dobiorą odpowiednie techniki relaksacyjne. Można też oderwać się od stresu i zapomnieć o problemach życia codziennego poprzez ćwiczenia fizyczne.

Stany chorobowe

Na wypadanie włosów wpływ mają również choroby. Omawiana przypadłość może nas dopaść w wyniku nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Często zakola również powstają w wyniku tak zwanego łysienia androgenowego. To schorzenie dotyczy często osób które przekroczyły pięćdziesiąty rok życia. Tego typu łysienie jest spowodowane jest przez DHT, które jest pochodną testosteronu. W przypadku nadwrażliwości na tę substancję niestety częściej wypadają włosy. Problem z DHT dotyczy głównie mężczyzn. U kobiet łysienie androgenowe również występuje i jest wynikiem wadliwej gospodarki hormonalnej spowodowanej chorobą nowotworową nadnerczy lub jajników. Wpływ na łysienie może mieć również anemia lub niedobór żelaza. Stan włosów pogorszony może zostać również w wyniku grzybicy, zapalenia mieszków włosowych, łojotokowego zapalenia skóry oraz tocznia rumieniowatego. Leczenie tych schorzeń jest długotrwałe, ale na koniec włosy odrastają. Ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, jeśli zaobserwujemy objawy chorobowe. 

Wypadki

Oprócz problemów zdrowotnych czasami musimy mierzyć się z utratą włosów w wyniku wypadków losowych. Przyczyną łysienia pourazowego są najczęściej urazy mechaniczne, operacje w obrębie głowy, oparzenia, radioterapie. W przypadku małych blizn pozbawionych owłosienia najlepszym efektem jest leczenie za pomocą przeszczepu włosów. Zakola oczywiście nie powstają w wyniku urazów mechanicznych, jednak przy okazji tematu łysienia warto wiedzieć, że przeszczep zakoli i przeszczep włosów w ogóle jest możliwy także w partiach powypadkowych.

Jak pielęgnować włosy?

Zła pielęgnacja włosów jest pospolitą przyczyną powstawania zakoli. Mowa tutaj o chociażby złym dobraniu szamponu, nadmiernym lub zbyt rzadkim stosowaniu środków do pielęgnacji włosów. U pań najczęstszą przyczyną jest zbyt częste stosowanie agresywnych środków do koloryzacji włosów oraz urządzeń typu prostownice lub lokówki. Wszystko to osłabia strukturę włosa i może prowadzić do jego wypadnięcia. Warto więc pochylić się nad problemem pielęgnacji włosów oraz nie stosować urządzeń i kosmetyków, które osłabiają naszą czuprynę.

Fazy łysienia

Powstawanie zakoli jest problemem, który powstaje w wyniku długofalowego procesu. Dlatego trudno od razu zauważyć pierwsze symptomy. Powstawanie zakoli ma następujące fazy:

  • Przerzedzanie włosów – ich linia nie zmienia się;
  • Cofanie linii włosów – czasem powstają lekkie zakola, przeszczep włosów zakola może być wówczas działaniem wedle uznania, bo braki nie wpływają znacząco na estetykę twarzy;
  • Dalsze cofanie linii włosów – zakola zaczynają być widoczne;
  • Coraz większe wycofywanie się linii włosów, przerzedzają się również na czubku głowy;
  • Coraz większe przerzedzanie się włosów, nie tylko na czubku głowy;
  • Na potylicy i czubku głowy jest mało włosów;
  • Na potylicy i czubku głowy nie ma włosów. W pozostałych częściach głowy są one przerzedzone i słabe.

Patrząc na powyższe nie jest łatwo zauważyć symptomy pierwszych faz łysienia, a ich zaobserwowanie jest ważne. Właśnie wtedy można wdrożyć leczenie, które będzie skuteczne. Oczywiście przeszczep zakoli jest wskazany na różnych etapach łysienia i decyzja o zabiegu powinna zależeć od tego, w której fazie powstawanie zakoli jest dla nas kłopotliwe.

Walka z powstawaniem zakoli

Medycyna estetyczna jest branżą rozwijającą się niezwykle prężnie i skutecznie pomagająca nie tylko w przypadku lekkich defektów kosmetycznych, ale i takich, które mają wpływ na nasze samopoczucie i atrakcyjność. Ta gałąź medycyny ma również w swoim zanadrzu rozwiązania na leczenie łysienia. Zatem, jeżeli nie działają metody kosmetyczne i farmakologicznie, to nie należy się załamywać. Warto skorzystać z zabiegów pomagających w odzyskiwaniu bujnej fryzury. Co warto wiedzieć zanim wpiszemy w wyszukiwarkę: przeszczep włosów zakola?

Zakola: przeszczep włosów za pomocą robota Artas

Ta metoda jest bardzo popularna. Gdzieniegdzie została nawet okrzyknięta najskuteczniejszą metodą walki z problemem łysienia. Atras jest urządzeniem, które pobiera ponad tysiąc mieszków włosowych w ciągu godziny i jednocześnie przygotowuje ponad dwa tysiące miejsc do wszczepu. Robot swoje działania opiera na algorytmach sztucznej inteligencji. Dzięki niej robot dobiera najlepsze mieszki włosowe, następnie pobiera je tak, by ich nie uszkodzić. Po tego typu zabiegu nie mamy do czynienia z bólami głowy, bliznami czy ranami. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a pacjent podczas niego może się zrelaksować oglądając film, czytając książkę czy drzemiąc. Włosy, które odrastają po przeszczepie zakoli wyglądają bardzo naturalnie.

Metoda FUE

Jest to chyba najnowocześniejsza metoda przeszczepu włosów. Wykonują ją najbardziej doświadczeni lekarze w branży. Polecana jest szczególnie tym pacjentom, którzy mają problem z pogłębiającym się defektem, jakim są zakola. Przeszczep w tym przypadku wygląda następująco: lekarz pobiera pojedynczo mieszki włosowe z tak zwanych miejsc bezpiecznych i wszczepia je tam, gdzie brak owłosienia. Warto pamiętać, że włosy naturalnie rosną w zespołach mieszkowych składających się z 1-4 włosów – są one nazywane graftem włosa. I tak, jak rosną są także przeszczepiane, aby uzyskany efekt przeszczepu zakoli był jak najbardziej naturalny. W tym przypadku również zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co nie powoduje bólu i dyskomfortu u pacjenta. Brak jest też śladów po zabiegu, a całość wygląda naturalnie. Więcej na temat przeszczepu zakoli tym sposobem znaleźć można na stronie Medmix.pl

Mezoterapia igłowa

Jest to zabieg, który przypisywany jest dla przywrócenia młodego wyglądu skórze. Pomaga on jednak przy walce z zakolami. Podczas niego pobudzane są cebulki włosów. Osocze bogatopłytkowe zawiera bowiem czynniki wzrostu, antybakteryjne peptydy, białka, które pozytywnie  wpływają na proces regeneracji. Oprócz stymulacji i regeneracji włosów terapia osoczem normalizuje również funkcję gruczołów łojowych w mieszkach włosowych. W niektórych placówkach stosuje się ją także przy zabiegu przeszczepu zakoli. To pomaga w szybszym wzroście włosów oraz zwiększeniu gęstości fryzury. 

Przeszczep włosów zakola – przeciwwskazania

Przeszczep włosów to typowy zabieg chirurgiczny, a więc ma także swoje przeciwwskazania. Należą do nich między innymi: cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nowotworowe, łysienie plackowate oraz stany zapalne skóry głowy. Jeśli mamy nieuregulowane choroby leczone farmakologicznie są one potencjalnie dyskwalifikujące pod kątem zabiegu. Kobiety dodatkowo nie będą mogły wykonać zabiegu przeszczepu zakoli w przypadku znaczących zaburzeń hormonalnych, przynajmniej do czasu ich uregulowania przez endokrynologa. Z tego też powodu należy szczegółowo omówić ich przebieg oraz leczenie w trakcie konsultacji lekarskiej. Zanim bowiem zabieg na zakola przeszczep się odbędzie, musimy odbyć obowiązkową konsultację.

W niniejszym artykule przybliżyliśmy przyczyny powstawania zakoli. Pokazaliśmy również, jak z nimi walczyć i zapobiegać  ich powstawaniu. Metod jest sporo i są one dostępne dla każdego. Dzięki kosmetologii i medycynie estetycznej możemy się cieszyć pięknymi fryzurami przez długie lata. Zanim jednak poszukamy w internecie interesujących nas artykułów pod hasłem: przeszczep włosów zakola przede wszystkim skonsultujmy się z lekarzem i spokojnie podejmijmy decyzję na temat dostępnych możliwości.

OLI