Prozdrowotne właściwości niektórych ziół są znane ludzkości od tysięcy lat i do dziś są chętnie wykorzystywane jako środki, wspomagające organizm podczas wielu dolegliwości. W przyrodzie istnieją setki ziół wykazujących pozytywny wpływ na organizm człowieka, dlatego w tym artykule skupimy się na jednym z nich – kwiatostanie lipy. O tym, jakie ma właściwości oraz w jakiej formie można go spożywać, można się dowiedzieć z tego artykułu.
Kwiatostan lipy – właściwości
Lipa jest znana wielu osobom głównie ze względu na piękny zapach kwiatów, kwitnących na przełomie czerwca i lipca. Roślina ta jest bogatym źródłem substancji, dlatego suszony kwiat lipy jest częstym składnikiem ziołowych herbatek – dodaje niebywałego aromatu. W czym zatem tkwi jej sekret? Przede wszystkim, lipa zawiera takie związki jak: flawonoidy, śluzy, saponiny i aminokwasy. Takie połączenie sprawia, że kwiatostan lipy ma bardzo szerokie zastosowanie. Kwiatostan lipy przede wszystkim łagodzi podrażnioną błonę śluzową gardła i krtani, a także chroni struny głosowe – dzięki temu, że działa osłaniająco i kojąco. Poza tym, kwiatostan lipy wspiera prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej gardła i krtani, poprzez działanie nawilżające.
Lipa – kupić, czy zebrać samodzielnie
Suszony kwiat lipy jest powszechnie dostępny w aptekach, a często jest także składnikiem wielu preparatów. Wyciąg z tej rośliny można znaleźć w składzie syropów oraz tabletek, takich jak np. (http://fiorda.pl/fiorda-junior/ ). Ci, którzy chcą samodzielnie przygotować susz, powinni pamiętać o tym, by kwiat zbierać w początkowej fazie kwitnienia, z drzew, które rosną daleko od silnie zanieczyszczonych miejsc, takich jak okolice fabryk, ulice, trasy szybkiego ruchu. Zebrane kwiatostany lipy należy suszyć w zacienionym, suchym i przewiewnym miejscu. Wysuszone kwiaty można wykorzystać do przygotowania domowej herbatki – zalać je wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez około 20 minut. Do ciepłego naparu można dodać sok z malin, miód, a nawet cytrynę (ważne, by napar nie był już wtedy gorący, gdyż wysoka temperatura niweluje pozytywne właściwości miodu).
Artykuł sponsorowany