Jak prawidłowo dbać o higienę oczu?

0
528
piękne kobiece oczy
Chcąc właściwie zadbać o wzrok, warto mieć na uwadze wiele różnych czynników | fot.: stock.adobe.com

Dzięki dobremu widzeniu możemy poznawać świat i doświadczać najbliższego nam otoczenia. Dobry wzrok to podstawa w codziennym funkcjonowaniu. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak ogromną rolę odgrywa odpowiednia higiena oczu. Co jednak oznacza sformułowanie “odpowiednia higiena”? Zapoznaj się z artykułem, aby dowiedzieć się więcej!

Dlaczego higiena oczu jest tak istotna?

To, że należy dbać o higienę w XXI wieku, wydaje się dosyć oczywiste. Rzadko jednak zastanawiamy się, dlaczego warto to robić. Zwłaszcza jeśli dotyczy to tak małego obszaru jak okolice oczu i powieki.

Co ciekawe, w brzegach powiek naszych oczu znajdują się kanaliki wyprowadzające (ujścia) specjalnych gruczołów (gruczoły Meiboma), odpowiedzialnych za produkcję filmu łzowego i nawilżanie powierzchni gałki ocznej. Zaniedbanie tego obszaru może prowadzić do wystąpienia zaburzeń w składzie filmu łzowego i powierzchni oka, a także wysychania oczu i występowania stanów zapalnych.

Podstawowe zasady dbania o wzrok

Chcąc właściwie zadbać o wzrok, warto mieć na uwadze wiele różnych czynników. Na kondycję oczu wpływa bowiem zarówno kompozycja naszej diety, jak i codzienne zwyczaje czy uważność w obserwowaniu samego siebie. Na co koniecznie zwrócić uwagę?

Zadbaj o jakość diety

Promienie świetlne, docierające do naszych oczu, są źródłem wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się komórek i nasilają pogorszenie wzroku postępujące wraz z wiekiem. Aby spowolnić ten proces, warto zadbać o znaczną ilość związków przeciwutleniających w diecie. Mowa o substancjach takich jak witaminy A, E czy C, a także beta – karoten, luteina czy antocyjany. Wszystkie te znajdziesz w warzywach, owocach, olejach roślinnych, orzechach, nasionach i jajach kurzych. Zadbaj o to, aby te produkty codziennie gościły w Twoim menu.

Obserwuj się uważnie

Niestety część wad wzroku i chorób oczu występuje nie w jednym, ale w kolejnych pokoleniach. Może okazać się, że nawet nie wiesz o tym, że w Twojej rodzinie istnieje genetyczna predyspozycja do wybranych zaburzeń widzenia. Z tego względu warto poznać historię chorób, jakie występują wśród najbliższych, a ponadto należy uważnie się obserwować. A jeśli pojawią się jakiekolwiek sygnały niepokojące takie jak zamazanie lub zamglenie widzenia czy bóle głowy, koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą.

Pamiętaj o zdrowych nawykach

Także to, jak funkcjonujemy każdego dnia, w ogromnym stopniu wpływa na kondycję naszych oczu. Dlatego korzystając ze sprzętów elektronicznych, warto robić sobie regularne przerwy, najlepiej korzystając z zasady 20-20-20, czyli po 20 minutach pracy spoglądać przez 20 sekund na obiekt oddalony o 20 stóp (około 6 metrów). Pozwala to na rozluźnienie mięśni gałki ocznej i zmniejsza ryzyko wystąpienia wad wzroku.

Co więcej, wychodząc na dwór w słoneczny dzień, korzystając z letniej pogody na plaży czy uprawiając sporty zimowe – w każdej z tych sytuacji należy chronić oczy okularami przeciwsłonecznymi.

Jak zadbać o brzegi powiek? Spa dla oczu!

Podstawą dbania o brzegi powiek jest ich dokładne oczyszczenie. Warto podkreślić, że jest to istotne nie tylko dla Pań, które na co dzień noszą makijaż, ale dla wszystkich. Rzęsy, znajdujące się na krańcach powiek, stanowią fizyczną barierę przed zanieczyszczeniami. Z tego względu konieczne należy dobrze je oczyszczać. Aby dowiedzieć się, jako robić to poprawnie, przeczytaj ten artykuł: https://mamwzrokok.pl/higiena-brzegow-powiek-jak-dbac-o-oczy/.

Naturalna pomoc dla oczu

Co więcej, niezwykle korzystnie na powierzchnię otaczającą oczy wpływają także różne kompresy i okłady. Szczególnie polecane są kompresy “na ciepło”, kiedy to ogrzany wacik czy odpowiednią opaskę o podwyższonej temperaturze przykładamy do powiek. Pozwala to na rozrzedzenie, udrożnienie i oczyszczenie gruczołów Meiboma.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – pamiętaj o badaniach kontrolnych

Niewątpliwie, odpowiednia higiena okolic oczu jest bardzo istotna. Natomiast nie mniejsze znaczenie ma także regularna ocena wzroku u optometrysty i kontrola oczu u okulisty. Warto często badać wzrok. Jak zalecają Eksperci, na badania kontrolne należy udać się raz w roku. Taki dobry nawyk pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych wad wzroku i chorób oczu. Z kolei konsultacja z optykiem pomoże we właściwym dopasowaniu okularów i soczewek korekcyjnych. Jeśli poszukujesz dobrego optyka, zajrzyj tutaj: https://mamwzrokok.pl/ok-szukam-optyka/

Zatem wiemy już, jak właściwie zadbać o oczy – jak oczyszczać przestrzeń je otaczającą i powieki. Wiemy także, że mając odrobinę więcej czasu, warto wykonać dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne takie jak kompresy i okłady. Należy podkreślić, że troska o oczy obejmuje wiele aspektów – jest nim odpowiednia dieta, regularne badania wzroku u specjalisty, właściwy styl życia i zdrowe nawyki takie jak noszenie okularów przeciwsłonecznych, a nawet czas dla siebie. Chcąc cieszyć się sprawnym wzrokiem na lata, dobrze jest o nich pamiętać na co dzień. 

Bibliografia:

  • D. Keenan i wsp. Adherence to the Mediterranean Diet and Progression to Late Age-Related Macular Degeneration in the Age-Related Eye Disease Studies. Ophthalmology Volume 127, Issue 11, November 2020, Pages 1515-1528
  • Higiena brzegów powiek – jak dbać o oczy? Mamwzrokok.pl, dostęp online 10.05.2022.
  • Gawlik. Jak dbać o oczy? 8 praktycznych wskazówek. Mamwzrokok.pl, dostęp online 11.05.2022.

Materiał partnera