Antykoncepcja hormonalna – dlaczego trzeba o tym rozmawiać?

0
658
młoda dziewczyna na ulicy
Jeżeli młodzi ludzie nie będą czuli wsparcia z żadnej strony to nie zmieni to faktu, że i tak będą w dalszym ciągu uprawiać seks - będą to tylko robić bez zabezpieczenia lub korzystając tylko z prezerwatyw | fot.: stock.adobe.com

W wielu rodzinach niestety w dalszym ciągu bardzo mało rozmawia się na temat seksu i metod zabezpieczania się przed ciążą. Nie uzyskujemy takich informacji również w szkole, więc młodzi ludzie zaczynają angażować się w życie seksualne i są na to zupełnie nieprzygotowani. Wszyscy mają świadomość płynących z tego zagrożeń – ciąża, choroby weneryczne, błędne wybory. Jeżeli kobieta nie ma pojęcia o tym, jak się zabezpieczać – zdarza się niestety, że w pełni ufa tutaj swojemu partnerowi, który może wykorzystać sytuacje i narazić ją na niebezpieczeństwo. Zbyt często zapominamy o tym, że edukacja seksualna nie ma na celu zachęcenia młodzieży do uprawiania seksu – ma ona tylko zapewnić im bezpieczeństwo i ochronę przed wieloma problemami, które mogą z tego wyniknąć. 

Tymczasem młode kobiety boją się pytać, ponieważ nie chcą przyznać się nikomu, iż zdecydowały się już na seks. Jeżeli nie możemy pomówić o tym z rodzicami to powinnyśmy mieć możliwość porozmawiania z lekarzem, który poinformuje nas przynajmniej o wadach i zaletach dostępnych metod antykoncepcji. Tak podstawowe informacje jak skuteczność stosowania prezerwatywy czy zagrożenia płynące ze stosowania antykoncepcji hormonalnej to absolutne minimum, które powinna znać każda młoda dziewczyna.  

Co się stanie, jeżeli nie będziemy o tym mówić? 

Jeżeli młodzi ludzie nie będą czuli wsparcia z żadnej strony to nie zmieni to faktu, że i tak będą w dalszym ciągu uprawiać seks – będą to tylko robić bez zabezpieczenia lub korzystając tylko z prezerwatyw. Ta metoda nie jest metodą złą, ale nie jest też całkowicie skuteczna – nie można odmawiać nikomu przynajmniej poznania opcji, które są dla niego dostępne.  

Kolejnym zagrożeniem może być także brak wystarczającej ilości informacji na temat na przykład antykoncepcji hormonalnej. Jeżeli lekarz nie informuje swojej pacjentki o możliwych skutkach ubocznych to może na tym znacznie ucierpieć jej psychika. Źle dobrane tabletki antykoncepcyjne mogą przecież przyczynić się do wzrostu wagi oraz do wahania nastrojów – dla nastolatki nie jest to normalny stan i jeżeli nie skojarzy ona tych objawów z antykoncepcją to może nigdy nawet nie poprosić nikogo o pomoc. Jeszcze większym ryzykiem jest oczywiście zakrzepica, która nieleczona jest w stanie nawet zabić – bez względu na wiek danej kobiety. 

Rozmawiajmy ze swoimi dziećmi 

Doskonale wiemy, że żaden rodzic nie chce zaczynać takiej rozmowy ze swoim dzieckiem – ale w pewnym wieku jest to konieczne. Możemy mieć tylko nadzieję, że nasz syn lub córka sami zaczną zadawać nam pytania na temat seksu czy antykoncepcji – musimy jednak upewnić się także, że wiedzą one, iż nie jest to żaden temat tabu. Zaufanie w rodzinie to podstawa. Może warto też pójść z dzieckiem do lekarza, wybrać metodę antykoncepcji i odebrać e-receptę.

Materiał partnera