Antysmogowe kosmetyki do twarzy – jak działają?

0
2213
Smog

Kosmetyki antysmogowe ochraniają skórę przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń powietrza. Smog przyspiesza starzenie się cery i prowadzi do różnego rodzaju problemów dermatologicznych, jak: trądzik, egzema, przebarwienia. Kosmetyki do twarzy i ciała o właściwościach antysmogowych tworzone są, np. na bazie węgla aktywnego i silnych antyoksydantów, jak: witamina E i C.

Czym jest smog i jak działa na skórę?

Smog to mgła, która zawiera w sobie znieczyszyszczenia powietrza, takie jak: metale ciężkie, dwutlenek siarki czy tlenek azotu. Szkodliwe substancje, nie tylko powodują poważne zatrucia pokarmowe i nowotwory ale także problemy dermatologiczne, np.: egzemę, wypryski, trądzik. Mieszanina spalin oraz szkodliwego dymu (np. z przedsiębiorstw przemysłowych), czyli smog, przyspiesza starzenie się skóry i tworzenie się przebarwień, wywołuje stres antyoksydacyjny oraz niszczy włókna kolagenu, dlatego tak ważne jest, aby chronić cerę przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń powietrza.

Antysmogowe kosmetyki do twarzy – co to jest?

Kosmetyki antysmogowe to odpowiedź koncernów kosmetycznych na problemy skórne związane z zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu. Preparaty pielęgnacyjne, takie jak: krem do twarzy, żel czy serum, stanowią barierę ochronną dla cery, nawilżają ją, przeciwdziałają wolnym rodnikom, przebarwieniom i wypryskom, a także opóźniają procesy starzenia się skóry.

Kosmetyki antysmogowe – co zawierają?

Kosmetyki antysmogowe tworzone są na bazie zielonej glinki lub węgla aktywnego, o silnych właściwościach absorbujących. Substancje hamują przyleganie do skóry szkodliwych cząsteczek zanieczyszczeń i toksyn, jakie unoszą się w powietrzu. Węgiel aktywny dodatkowo ma właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne a także może być stosowany nawet dla osób z cerą wrażliwą, alergiczną lub skłonną do podrażnień. Aktywna substancja najczęściej dodawana jest do kosmetyków do oczyszczania twarzy, takich jak: mydła, żele, pianki czy peelingi, ale stanowi również częsty dodatek do kremów, serum oraz maseczek pielęgnacyjnych.

Antyoksydanty w kosmetykach antysmogowych

Antyoksydanty to istotne składniki kosmetyków antysmogowych, które opóźniają procesy starzenia się skóry a także wzmacniają jej naturalną barierę lipidową. Do najpopularniejszych przeciwutleniaczy, jakie są najczęstszym składnikiem preparatów pielęgnacyjnych, należą: witamina E i C, flawonoidy, selen, koenzym Q10, cynk, polifenole. Kosmetyki antysmogowe mogą również zawierać w sobie kwas ferulowy, który oprócz właściwości przeciwutleniających, posiada również zdolność absorbowania szkodliwych promieni słonecznych, które negatywnie wpływają na wygląd cery.

Aby zapewnić skórze pełną ochronę przed zanieczyszczeniami powietrza, należy dbać o jej odpowiednią pielęgnację każdego dnia. Rano i wieczorem należy dokładnie oczyszczać cerę, np. delikatnym żelem, a przed wyjściem na zewnątrz zabezpieczyć ją kremem ochronnym.