Atopowe zapalenie skóry – na czym polega? Jak pielęgnować skórę atopową? Sprawdź!

0
625
atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry nazywane jest także AZS lub egzemą. To powszechna i przewlekła choroba zapalna skóry | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Skóra pełni różne ważne funkcje, między innymi stanowi barierę ochronną przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Atopowe zapalenie skóry to przewlekła dolegliwość, która dotyka wielu osób. Objawia się przede wszystkim nadmierna suchością skóry, zaczerwienieniem i bardzo często swędzeniem skóry. Złagodzenie wymienionych objawów można uzyskać za pomocą odpowiedniej pielęgnacji, a także znajomości czynników, które wpływają na zaostrzenie choroby. Sprawdź, na czym polega AZS i jak pielęgnować skórę atopową!

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry nazywane jest także AZS lub egzemą. To powszechna i przewlekła choroba zapalna skóry. Zwykle pojawia się w bardzo wczesnym dzieciństwie i w wielu przypadkach utrzymuje się przez całe życie. Przyczyną AZS jest nieswoista skórna reakcja alergiczna spowodowana działaniem czynników zewnętrznych. Mimo że skóra powinna stanowić barierę ochronną dla różnego rodzaju drobnoustrojów, nie pełni ona prawidłowo swojej funkcji.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Do objawów atopowego zapalenia skóry, które może zauważyć osoba dotknięta tym problemem, zalicza się między innymi:

  • swędzenie skóry,
  • suchość skóry,
  • podrażnienia,
  • grudki, pęcherzyki lub czerwone plamki na skórze.

Oczywiście w przypadku pojawienia się podobnych dolegliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie ocenić pojawiające się zmiany, zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie leczenie.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Zastanawiasz się, skąd bierze się AZS? Niestety przyczyny atopowego zapalenia skóry nie są dokładnie poznane. Różne źródła naukowe wskazują na to, że omawiane schorzenie jest wynikiem połączenia czynników genetycznych, immunologicznych i środowiskowych.

Na zaostrzenie choroby wpływają przede wszystkim czynniki środowiskowe, do których zalicza się:

  • zanieczyszczenie środowiska,
  • niską lub wysoką temperaturę,
  • alergeny,
  • różne substancje drażniące,
  • zakażenia bakteryjne,
  • długotrwały stres.

Jak pielęgnować skórę atopową?

Skuteczne leczenie AZS można rozpocząć dopiero po uzyskaniu prawidłowej diagnozy, dlatego bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem. Leczenie, które może przynieść znaczącą ulgę, polega głównie na stosowaniu odpowiednich leków, ograniczeniu działania szkodliwych czynników środowiskowych, a także właściwie dobranej pielęgnacji.

Skóra atopowa zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci jest niezwykle delikatna i wrażliwa – wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie skóry. To pierwszy krok, który należy wykonać. Istotne jest jednak, aby w przypadku skóry atopowej używać delikatnych produktów, które nie będą dodatkowo powodowały podrażnień i uczulenia. W tej roli świetnie sprawdzi się balsam do skóry atopowej.

Najlepiej sięgać po produkty specjalistyczne dedykowane pielęgnacji skóry bardzo suchej i atopowej, ponieważ są one odpowiedzią na potrzeby wyjątkowo wrażliwej skóry. Pomagają w odbudowaniu warstwy lipidowej i łagodzą uczucie świądu. W pielęgnacji skóry atopowej bardzo ważne jest również odpowiednie nawilżenie. Podstawą są emolienty, czyli substancje, które regenerują, natłuszczają i pomagają w odbudowie warstwy hydrolipidowej skóry.

Materiał partnera zewnętrznego