Co robić, gdy boli ząb?

0
1358
kobieta z bólem zęba
Diagnozując przyczynę bólu zęba, należy mieć na uwadze, że każdy człowiek odmiennie interpretuje dolegliwości – w zależności od percepcji, progu bólowego i wrażliwości na bodźce termiczne | fot.: stock.adobe.com

Ból zęba jest szerokim pojęciem, mogącym mieć źródło w chorobach zębiny, miazgi, tkanek okołowierzchołkowych, uszkodzeniu szkliwa, nieprawidłowej higienie jamy ustnej czy złych nawykach żywieniowych. Najczęstszą przyczyną zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, pozostaje próchnica. Dolegliwość ta, ze względu na swoją powszechność, bywa określana mianem choroby cywilizacyjnej.

Powikłania nieleczonej próchnicy

Diagnozując przyczynę bólu zęba, należy mieć na uwadze, że każdy człowiek odmiennie interpretuje dolegliwości – w zależności od percepcji, progu bólowego i wrażliwości na bodźce termiczne. Dlatego w przypadku wystąpienia dolegliwości nie warto zwlekać – należy jak najszybciej udać się do stomatologa. Zwłoka może jedynie pogorszyć nasz stan. Próchnica i bakterie z łatwością przedostają się z jamy ustnej do krwiobiegu, doprowadzając do zakażenia innych narządów. Innym częstym powikłaniem nieleczonej próchnicy jest ropień cechujący się obrzękiem i stanem zapalnym w obrębie dziąsła [1].

Łagodzenie bólu

Doraźnie w łagodzeniu bólu dobrze sprawdzają się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np.  zawierające deksketoprofen. Działają one nie tylko przeciwbólowo, ale i zmniejszają stan zapalny, ułatwiając funkcjonowanie do czasu leczenia przyczyny bólu. Zawsze należy przestrzegać wskazań, przeciwwskazań i zarejestrowanego dawkowania. Na przykład leki zawierające deksketorofen przyjmuje się doustnie w maksymalnej dawce dobowej 75 mg deksketoprofenu, czyli  np. 1 tabletkę 25 mg deksketoprofenu co 8 godzin.  Lek zaczyna działać  szybko, a maksymalne stężenie osiąga około 30 minut po przyjęciu tabletki, a w przypadku granulatu do sporządzania roztworu doustnego jeszcze szybciej, bo po 15-20 minutach. Ten  lek  w przypadku bólu ostrego, jakim jest ból zęba, można stosować na pusty żołądek.

Jeżeli planujemy przyjmować lek przez kilka dni, warto zapytać w aptece o leki osłaniające żołądek (IPP). Dzięki nim zmniejszymy ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań ze strony przewodu pokarmowego. Należy pamiętać o tym, że leki przeciwbólowe łagodzą dolegliwości, ale nie zlikwidują przyczyny bólu zęba. Dlatego w każdym przypadku bólu zęba musimy koniecznie pójść na wizytę do stomatologa.

W przypadku wystąpienia opuchlizny skuteczne są zimne okłady. Zmniejszają obrzęk i łagodzą ból. Nie wolno jednak przykładać samego lodu bezpośrednio do skóry twarzy, ponieważ grozi to odmrożeniem. Kostki lodu lepiej owinąć np. w ręcznik. Ewentualnie można kupić w aptece specjalne opatrunki chłodzące.

Antybiotyki stosowane są tylko z zalecenia lekarza stomatologa. Istnieje ściśle określony szereg wskazań, kiedy możemy zdecydować się na tę grupę leków: zapalenie kości szczękowej, zapalenie dziąseł lub ropnie. Antybiotyki działają bakteriobójczo lub bakteriostatycznie (niszczą drobnoustroje lub hamują ich rozmnażanie), nie zmniejszają jednak uczucia bólu. Dlatego zazwyczaj, mimo przyjmowania antybiotyków, należy zabezpieczyć się w lek z grupy NLPZ [1,2].

Ból w leczeniu ortodontycznym

Badania wykazały, że przyczyną, z powodu której większość pacjentów rezygnuje z leczenia ortodontycznego, jest ból. Dolegliwość ta jest nasilona szczególnie w ciągu kilku pierwszych dni. Udowodniono, że zastosowanie leków przeciwbólowych tuż po rozpoczęciu leczenia zwiększa komfort i samopoczucie pacjentów w porównaniu do osób, które przyjmowały placebo (tabletkę bez żadnej substancji czynnej) [3].

Bibliografia:

[1] – Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza – Zarys kliniczny, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007

[2] – Cope A.L., Francis N., Wood F., Chestnutt I.G., Wpływ przyjmowania antybiotyków na ból zęba spowodowanego zapaleniem lub zakażeniem korzenia zęba u dorosłych, Cochrane, 2018

[3] – Monk A.B., Harrison J.E., Worthington H.V., Teague A., Leki przeciwbólowe dla zmniejszenia bólu spowodowanego leczeniem ortodontycznym, Cochrane, 2017


Materiał partnera zewnętrznego