Zapalenie oskrzeli i kaszel

0
1404
kaszląca kobieta w sukience w groszki
Leczenie choroby skoncentrowane jest na łagodzeniu jej skutków. Infekcje wirusowe są zazwyczaj zwalczane jedynie przy pomocy naturalnych obronnych mechanizmów ludzkiego organizmu | fot.: stock.adobe.com

Kaszel jest jednym z nieswoistych objawów zapalenia oskrzeli – niezwykle powszechnej choroby o najczęściej wirusowej etiologii. Zwykle czas trwania nie przekracza 3 tygodni. Mówimy wtedy o ostrym zapaleniu oskrzeli. Przedłużający się okres trwania objawów ostrego zapalenia oskrzeli może świadczyć o wtórnych infekcjach lub innej, towarzyszącej chorobie. Zapalenie oskrzeli zwykle pojawia się w czasie zmniejszonej odporności, np. przy nadmiernym wychłodzeniu lub podczas trwania innych chorób.

Objawy zapalenia oskrzeli

Skutkiem aktywnej infekcji wirusowej oskrzeli jest zazwyczaj zapalenie w miejscu infekcji. Objawy choroby wynikają głównie właśnie z zapalenia, które jest naturalnym procesem mającym na celu ułatwienie walki organizmu z infekcją. Hamowanie go powinno być przeprowadzane ze względu na uciążliwe, przeszkadzające w normalnym funkcjonowaniu symptomy choroby.

Objawy zapalenia oskrzeli są zwykle mocno niespecyficzne. Wynikiem przekierowania metabolizmu ciała na walkę z wirusami jest osłabienie i senność. Objawy miejscowe wynikają z procesów zapalnych. Można je opisać jako ból, obrzęk i kaszel. Bezpośrednio ze względu na procesy zapalne pojawia się również gorączka.

Ból oraz kaszel wynikają z podrażnienia zakończeń nerwowych w obrębie oskrzeli. Pobudzone do syntezy przekaźniki stanu zapalnego, m.in. eikozanoidy, podrażniają nerwy w obrębie dróg oddechowych. Kaszel może pojawić się również ze względu na potrzebę odkrztuszania śluzu, obecnego w drogach oddechowych. Obrzęki oskrzeli w trakcie trwania choroby, spowodowane zwiększoną przepuszczalnością naczyń krwionośnych, mogą natomiast skutkować pojawieniem się duszności. Jest ona bardziej dotkliwa wśród osób mających z nią problemy na co dzień np. ludzie chorujący na astmę lub choroby obturacyjne dróg oddechowych.

Łagodzenie zapalenia oskrzeli

Leczenie choroby skoncentrowane jest na łagodzeniu jej skutków. Infekcje wirusowe są zazwyczaj zwalczane jedynie przy pomocy naturalnych obronnych mechanizmów ludzkiego organizmu. Stosowanie środków bakteriobójczych i antybiotyków jest zwykle nieuzasadnione w przypadku zapalenia oskrzeli. Antybiotyki są skuteczne jedynie w przypadku chorób bakteryjnych, do których zapalenie oskrzeli nie może być zaliczone. Najczęściej stosuje się:

  • Leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Hamowanie procesu zapalnego pozwala na zmniejszenie objawów wynikających z zapalenia. Dobór oraz dawkowanie powinno być dokładnie przeanalizowane na podstawie ulotki lub rozmowy ze specjalistą.
  • Leki mukolityczne. Leki zmniejszające lepkość wydzieliny dróg oddechowych, takie jak ambroksol, ułatwiają odkrztuszanie śluzu, a zatem powalają na mniej dotkliwy i równocześnie bardziej skuteczny kaszel.
  • Leki rozkurczające oskrzela. Rozkurczanie oskrzeli jest ważne, kiedy pojawiają się duszności.

Oprócz środków farmakologicznych ważne jest, aby w czasie choroby unikać podrażniających drogi oddechowe czynników. Zalecane jest unikanie ekspozycji na pyły oraz dym tytoniowy.


Materiał partnera zewnętrznego