Co zrobić, gdy boli głowa?

0
356
kobieta w żółtym swetrze ból głowy
Ból może pojawić się zupełnie nieoczekiwanie, dlatego warto mieć przy sobie sprawdzony środek | fot.: stock.adobe.com

Każdy z nas zna ból głowy i wie, że to nic przyjemnego. Ta dolegliwość przytrafia nam się bardzo często i zazwyczaj zaburza nam rytm dnia. Jak sobie poradzić z tym problemem? Czy paracetamol na ból jest dobrym pomysłem? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Kiedy boli nas głowa?

Bóle głowy są najczęściej występującymi zaburzeniami neurologicznymi i jednymi z najczęściej spotykanych objawów w praktyce lekarza pierwszego kontaktu. Odczuwamy takie dolegliwości z różnych powodów. Czasem źródłem jest stres, nieprzespana noc, zbyt duża ilość spożytego alkoholu, przeziębienie. Niekiedy też trudno ustalić prawdziwą przyczynę bólu. Szacuje się, że nawet 50 procent populacji w ostatnim roku przynajmniej raz doświadczyło tego problemu. Z kolei 3 procent boryka się z przewlekłym bólem głowy, który może trwać nawet do 15 dni miesięcznie. Te osoby niewątpliwie mają problemy z codziennym funkcjonowaniem. Przy migrenowych bólach głowy należy skonsultować się z lekarzem i sięgnąć po specjalistyczne środki. Na standardowy ból powinien jednak wystarczyć ogólnie dostępny paracetamol na ból.

Dlaczego paracetamol zwalcza ból?

Ból może pojawić się zupełnie nieoczekiwanie, dlatego warto mieć przy sobie sprawdzony środek. Paracetamol na ból uratuje nas podczas ważnego spotkania, egzaminu, a także rozmowy o pracę. Poradzi sobie również z bólem miesiączkowym, a także bólem kręgosłupa. Warto nosić go w torebce na wypadek sytuacji awaryjnej. Taki paracetamol na ból ma szybki czas reakcji. Nie trzeba więc czekać godzinami na uczucie ulgi. W jaki sposób go przyjmować? Najlepiej kierować się zaleceniami lekarza, a także ulotką, dołączoną do produktu. Nie powinno się go mieszać z innymi środkami, w tym lekami, zawierającymi tę samą substancję czynną (np. popularnymi preparatami stosowanymi w przeziębieniu). Może to bowiem zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Kolejne tabletki należy też przyjmować w odpowiednim odstępie czasowym.

Czy paracetamol jest bezpieczny?

Paracetamol na ból to lek o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, ale nie przeciwzapalnym. Dzięki temu trzeciemu elementowi nie powoduje jednak skutków ubocznych, które czasem mogą pojawić się przy stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Paracetamol na ból jest także bezpieczny dla osób, które borykają się z takimi schorzeniami, jak choroba wrzodowa, zgaga, nadkwaśność żołądka, nadciśnienie tętnicze, astma albo cukrzyca. Paracetamol na ból jest również bardzo łagodny dla błony śluzowej żołądka.

Materiał partnera zewnętrznego