Czym jest leczenie kanałowe?

0
3086
Wizualizacja szczęki
Kiedy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi, leczenie kanałowe to jedyny sposób na to, by uniknąć przykrych konsekwencji. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czasami nasze zęby bardzo, bardzo poważnie się psują. W takich przypadkach leczenie kanałowe jest absolutnie konieczne.

Kiedy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi, leczenie kanałowe to jedyny sposób na to, by uniknąć przykrych konsekwencji. Zazwyczaj zjawiamy się wtedy u stomatologa, kiedy okropny ból zębów nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Pojawia się on poprzez zakażenie – i bardzo mocno psuje dany ząb. Aby nie stracić go całkowicie, stosuje się właśnie takie działanie. Na czym jednak polega?

Więcej na: https://acusdent.wroclaw.pl

Czym jest leczenie kanałowe?

To inaczej leczenie kanałowe czyli endodontyczne. Jest jedyną deską ratunku w przypadku zakażeń miazgi. Bez niego bardzo często pozostaje tylko jedna opcja – wyrwanie zęba. Przyczyn zapalenia miazgi może być natomiast wiele. Najczęściej jest to zdradliwa, wszędobylska próchnica. Wielokrotne zabiegi. Wykonywane na tym samym zębie, a także pęknięcia czy złamania. Nieleczone, zignorowane, mogą przyczynić się do ropnia, szybkiego bólu. Stan zapalny jest trudny do powstrzymania. Jakie są wskazania odnośnie tego typu leczenia dodatkowo? Oprócz zapalenia miazgi, wskazaniem jest również martwica miazgi, niedopełnione kanały korzeniowe czy zmiany okołowierzchołkowe, widziane na zdjęciu robionym przed badaniem, które wnika w głąb zęba.

Na pewno do wizyty u stomatologa nakłania pacjentów ból, a także ukruszony ząb, jeżeli problemem jest również próchnica, niszcząca strukturę uzębienia. Ból sam nie przejdzie – chociaż wiele osób tak myśli. Trzeba rozwiercić ząb i zmniejszyć ciśnienie, a także wyczyścić wszystkie kanały, by zapalenie przestało się rozwijać.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Środki bólowe nie załatwią sprawy na dłużej. Każdy, kto chociaż raz czuł ten ból, wie, że leki działają tylko na chwilę. Uniemożliwia on jedzenie, a także normalne funkcjonowanie. Leczenie kanałowe polega przede wszystkim na usunięciu miazgi z kanałów i ich dezynfekcję. Potem wypełnia się je bardzo szczelnie odpowiednim, wysokiej jakości materiałem stomatologicznym. Szczelne zabezpieczenie korony zęba to natomiast podstawa. Bez niej leczenie kanałowe jest bezsensowne.

Przed działaniem, specjalista wykonuje odpowiednie prześwietlenie, a później podaje znieczulenie. Dopiero potem rozwiercany jest ząb. Jeżeli lekarz zabezpieczy odpowiednio leczony ząb. Taka bariera, czyli specjalna guma izolująca (koferdam), bardzo dobrze sprawdza się właśnie podczas leczenia kanałowego. Zabezpiecza pacjenta przed przedostaniem się ostrych narzędzi do przełyku i tchawicy.


Materiał partnera zewnętrznego