Czym jest zapotrzebowanie i defekt kaloryczny?

0
4869
Waga
Wiele osób nie zna swojego zapotrzebowania kalorycznego, przez co w ciągu doby spożywa za duże ilości kalorii. | fot. materiał partnera zewnętrznego

Wiele osób zastanawia się, ile kalorii powinno się spożywać w ciągu dnia i ile spala się przez jedną dobę. Co tak naprawdę trzeba jeść i co zrobić, by móc skutecznie schudnąć lub utrzymać prawidłową wagę na długo? Jest wiele pytań, które pozostają bez odpowiedzi, jednak dziś postaramy się na nie odpowiedzieć. Zobaczymy, czym jest zapotrzebowanie kaloryczne i jak można je obliczyć w kilka sekund. Dodatkowo dowiemy się co to defekt kaloryczny i kiedy należy z niego skorzystać. Te i wiele innych informacji dadzą ci wgląd w swoją dietę i podpowiedzą, co trzeba zrobić, by wreszcie zgubić zbędne kilogramy.

(Sprawdź Thyrolin – https://byc-zdrowym.pl/thyrolin-na-problemy-z-tarczyca-cena-opinie-sklad/)

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne

Zapotrzebowanie kaloryczne to określenie ile energii potrzebuje twój organizm w ciągu doby. To energia, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego ustroju. Podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne jest potrzebne do określenia, jaką ilość kalorii można spalić w ciągu dnia, by zachować podstawowe funkcje życiowe w normie. Jednak całkowite zapotrzebowanie kaloryczne, to wynik, który uwzględnia codzienną aktywność fizyczną, a więc wyznacza ilość kalorii, które spalasz w ciągu dnia i które dostarczasz wraz z pożywieniem. To kalorie pozwalają ci utrzymać prawidłową masę ciała, jednak mają one takie działanie, jeżeli w ciągu doby nie spożywasz za dużo kalorii.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Chcesz dowiedzieć się, jakie jest twoje zapotrzebowanie kaloryczne? Nie ma nic prostszego, warto wiedzieć, że podstawowa przemiana materii, to ilość energii, czyli kalorii, jakiej potrzebuje twój organizm w stanie całkowitego spoczynku fizycznego i psychicznego. To zapotrzebowanie, którego potrzebuje twój organizm w optymalnych warunkach pracy. Dodatkowo całkowita przemiana materii, to ilość kalorii spożywana w ciągu dnia, a także ilość energii, która zostaje zużyta podczas wykonywania codziennych czynności. Jeżeli chcesz w szybki sposób przekonać się, jakie jest twoje zapotrzebowanie, to wystarczy znaleźć kalkulator kalorii i jest on w stanie powiedzieć ci, jakie jest twoje zapotrzebowanie dobowe. Takie kalkulatory dają miarodajne wyniki, więc można im w pełni zaufać.

Co to jest defekt kaloryczny?

Defekt kaloryczny to odjęcie określonej ilości kalorii od wyniku, który jest twoim zapotrzebowaniem kalorycznym. Tak, więc jeżeli twoje zapotrzebowanie kaloryczne to 2200 kalorii, to najlepiej odjąć od tego dwieście kalorii, a dzięki temu otrzymany wynik, czyli 2000 kalorii, to defekt kaloryczny. Jeżeli zaczniesz się do niego stosować, to możliwe jest skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej. Defekt kaloryczny jest podstawowym czynnikiem, który decyduje o tym, czy uda na, się schudnąć, czy nie. Nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę i błędnie podchodzi do diety odchudzającej, nie stosując się do defektu kalorycznego, przez co zmniejszenie masy ciała, jest znacząco utrudnione.

Czy defekt kaloryczny może być za duży?

Oczywiście nie należy przesadzać z obniżaniem ilości kalorii spożywanych w ciągu dnia. Zbyt duży defekt kaloryczny nie jest bezpieczny dla zdrowia i może doprowadzić do zaburzenia pracy całego organizmu. Na początku diety defekt kaloryczny nie powinien przekraczać dwustu kalorii. Jednak z czasem może on sięgać nawet pięciuset kalorii. Trzeba jednak zachować ostrożność. Jeżeli organizm źle reaguje na tak dużą zmianę, to należy zwiększyć ilość spożywanych kalorii. Nie trzeba stosować się do zasad głodówek, by móc skutecznie zmniejszyć swoją masę ciała. Wystarczy jeść nieco mniej kalorii, a organizm zacznie pobierać energię z zapasów tkanki tłuszczowej, dzięki czemu dojdzie do zmniejszenia jej objętości. Jest to więc doskonały sposób na odchudzanie.

Czy defekt kaloryczny może być za mały?

Niestety, ale jeżeli defekt kaloryczny jest za mały, to organizm może nie zauważyć tak małej zmiany, przez co odchudzanie będzie następować wolniej lub nie dojdzie do niego wcale. Trzeba więc określić odpowiedni defekt, tak by był on skuteczny, ale jednocześnie bezpieczny. Najlepiej, jeżeli zaczniemy od dwustu kalorii odjętych od naszego podstawowego zapotrzebowania kalorycznego. To da nam najlepsze efekty i pozwoli na zrzucenie nawet jednego kilograma tygodniowo.

Spożywanie za dużej ilości kalorii – co się wtedy dzieje?

Wiele osób nie zna swojego zapotrzebowania kalorycznego, przez co w ciągu doby spożywa za duże ilości kalorii. Niestety takie zaburzenia doprowadzają do gromadzenia się nadmiaru spożytej energii w organizmie, która przetworzona zostaje w dodatkową tkankę tłuszczową. Długotrwałe zaburzenie tego typu szybko może doprowadzić do zwiększenia masy ciała, a nawet do rozwoju otyłości. Lepiej więc zapoznać się ze swoim zapotrzebowaniem kalorycznym, nawet jeżeli naszym celem nie jest odchudzanie. Konieczne jest spożywanie odpowiedniej ilości kalorii w ciągu doby, by nie doszło do zwiększenia się masy ciała, więc konieczne jest to, by móc utrzymać prawidłową masę ciała na długo.


Materiał partnera zewnętrznego