Czym są płytki przedsionkowe do korekty zgryzu?

0
1492
portret uśmiechniętej rudej dziewczyny
Płytki przedsionkowe do korekty zgryzu, oferowane w sklepach specjalistycznych z akcesoriami stomatologicznymi, posiadają różne rozmiary | fot.: stock.adobe.com

Wielu nastolatków, a także niejeden dorosły nosi dzisiaj aparat na zęby. To oznacza, że wady zgryzu są powszechnym problemem. A jakby temu wszystkiemu można było zapobiec? Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście, ale trzeba zadbać o kształtujący się układ zębów już od najmłodszych lat. Rozwiązaniem mogą być natomiast płytki przedsionkowe do korekty zgryzu. W jaki sposób je stosować? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Płytki przedsionkowe do korekty zgryzu to po prostu ruchome aparaty ortodontyczne. Używa się ich tylko przez kilka godzin dziennie albo zakłada na noc. To zdecydowanie wygodniejsze akcesoria, niż tradycyjne, stałe aparaty ortodontyczne. Nie ograniczają bowiem produktów, które można na co dzień spożywać. Nie powodują trudności w jedzeniu. Nie wyglądają też nieestetycznie. Można i trzeba je nosić bowiem tylko wtedy, gdy się nie je, nie mówi i nie spotyka z innymi ludźmi. Oczywiście dedykowane są one dzieciom, ponieważ w najmłodszych latach życia są najbardziej skuteczne. Czasem tego typu akcesoria używają również dorośli, aby zachować efekt, wypracowany przez tradycyjny aparat ortodontyczny. Skupmy się jednak na najmłodszych użytkownikach płytek przedsionkowych do korekty zgryzu. Najczęściej w sklepach dostępne są produkty, dedykowane trzem kategoriom wiekowym – dla najmłodszych dzieci, dla maluchów od 3 do 5 roku życia, a także dla tych od 5 do 7 roku życia.

Jak działają płytki przedsionkowe do korekty zgryzu?

Płytki przedsionkowe do korekty zgryzu działają w bardzo prosty sposób. Po prostu utrzymują zgryz we właściwej pozycji, zapobiegając tego typu problemom w przyszłości. Dzieci, które regularnie zakładają płytki przedsionkowe, nie noszą potem tradycyjnych aparatów ortodontycznych, które są nie tylko kosztowne, ale i bardzo niewygodne. Płytki przedsionkowe do korekty zgryzu bazują na naturalnej pracy mięśni żuchwy, dzięki czemu skutecznie wspierają prawidłowy zgryz i eliminują niewłaściwe nawyki, związane ze ssaniem smoczka, palca lub warg. Czasem tego typu akcesoria stosuje się również w terapii zaburzeń mowy. Nieprawidłowy zgryz często bowiem odbija się nie tylko na stronie estetycznej i wpływa na wygląd dziecka, ale w skrajnych przypadkach powoduje problemy z jedzeniem, a także z mową. Jeżeli zatem u swojego dziecka zaobserwujesz wady zgryzu, warto tę kwestię skonsultować ze stomatologiem. Zresztą nawet gdy dana wada nie jest widoczna, powinien nam o niej powiedzieć dentysta podczas rutynowej wizyty kontrolnej.

Jak wybrać najlepszy korektor zgryzu?

Płytki przedsionkowe do korekty zgryzu, oferowane w sklepach specjalistycznych z akcesoriami stomatologicznymi, posiadają różne rozmiary. Warto zwrócić na to uwagę, aby wybrać model idealnie dopasowany do potrzeb naszego dziecka. Oczywiście przede wszystkim należy kierować się wiekiem. Małe modele przeznaczone są dla maluchów poniżej 3 roku życia. Średnie wersje dedykowane są dzieciom w wieku od 3 do 5 lat. Z kolei największe płytki przedsionkowe do korekty zgryzu polecane są dzieciom od 5 do 7 roku życia. Produkty te wykonane zostały z wysokiej jakości materiału – niezawodnego plastiku. Płytki posiadają obły kształt i są wygięte w delikatny łuk. Dodatkowo każdy model posiada specjalny uchwyt, umożliwiający łatwe zakładanie i zdejmowanie płytki. Oczywiście młodszym dzieciom warto towarzyszyć podczas zakładania płytki. Odpowiednie modele znajdziesz zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Polecamy jednak te drugie ze względu na szerszy asortyment i korzystniejsze ceny.


Materiał partnera zewnętrznego