Fakty i mity w kosmetologii

10
6999
Fakty i mity w kosmetologii
Fakty i mity w kosmetologii | fot.: Fotolia

Prezentujemy dziś 10, naszym zdaniem, najczęściej powtarzanych twierdzeń w kosmetologii. Pojawiają się one zarówno wśród naszych pacjentów, jak i wśród samych kosmetologów. Rozprawimy się z pokutującymi od lat stereotypami. I wskażemy, w co jednak warto wierzyć.

Oczyszczanie manualne najlepsze na trądzik

MIT. Przez długi czas nie istniała w kosmetologii żadna skuteczna alternatywa dla oczyszczania manualnego. Towarzyszyło temu przekonanie, że zmiany skórne typu trądzikowego, powinny zostać skutecznie wyciśnięte, co zapewnia dokładne oczyszczenie skóry. Współcześnie kosmetolodzy polecają raczej peeling kawitacyjny lub mikrodermabrazję – w przypadku obydwu metod nie ma ryzyka powstawania blizn
(jak przy tradycyjnym oczyszczaniu), przebarwień, nie ma też naruszenia ciągłości skóry. Nowoczesne zabiegi oczyszczające są bardziej sterylne –  manualne może powodować rozsianie się bakterii na powierzchni skóry, co z kolei skutkuje nowymi ogniskami zapalnymi. Ważne jest także, że zarówno peeling kawitacyjny, jak i mikrodermabrazja nie generują tak dużego dyskomfortu – są o prostu mniej bolesne.

Solarium zasusza zmiany ropne i zapalne, więc jest lekarstwem na trądzik.

MIT. Rzeczywiście, w przypadku  zmian skórnych (zapalnych i ropnych), wysuszenie skóry aktywnie je niweluje. Jednak solarium nie jest w tym przypadku skutecznym
(i bezpiecznym) lekarstwem. Ryzyko powstania przebarwień znacznie się zwiększa, a sam efekt jest krótkotrwały. Dużo skuteczniejsze jest leczenie skóry przy użyciu aparatu d’arsonvala .

Fale radiowe niszczą włókna kolagenowe

MIT. Zasadą działania fal radiowych jest skracanie włókien kolagenowych (w celu ujędrnienia skóry). Urządzenie emituje temperaturę 40°C, która jest bezpieczna dla włókien. Przy przeprowadzeniu zabiegu zgodnie z zasadami sztuki (długość trwania, częstotliwość) nie ma możliwości zniszczenia włókien kolagenowych.

Nieprawidłowo przeprowadzona kawitacja ultradźwiękowa może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych

FAKT. Wykonując kawitację ultradźwiękową (zwłaszcza w okolicy brzucha) należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli głowica urządzenia ustawiona jest prostopadle do jamy brzusznej, odbijająca się fala ultradźwiękowa może doprowadzić do rozerwania ciągłości nabłonka narządów wewnętrznych. Prawidłowo przeprowadzona kawitacja w okolicy brzucha powinna odbywać się w pozycji siedzącej. Powstaje wówczas fałda skóry, do której należy przyłożyć głowicę urządzenia pionowo od dołu (w kierunku sufitu) lub od góry (w stronę podłogi). Kawitacja przeprowadzona w opisany wyżej sposób jest całkowicie bezpieczna dla narządów wewnętrznych.

Zabieg RF skraca czas działania botoxu

FAKT. Przy zabiegach z zastosowaniem fal radiowych, następuje podgrzanie skóry. Efektem tego jest szybsze wchłanianie się substancji wstrzykniętych pod skórę, czyli czas działania botoxu rzeczywiście się skraca (nawet dwukrotnie).

Endermologia rozciąga skórę

FAKT/MIT. Poprawnie przeprowadzona endermologia nie rozciąga skóry. Ale w przypadku skóry już rozciągniętej, zły dobór parametrów urządzenia spowoduje dodatkowe pogorszenie jej kondycji. Nie stosuje się w takim przypadku programu wyszczuplającego ani nie ustawia wysokiej mocy urządzenia (zasysania). Prawidłowo dla skóry rozciągniętej powinno się używać programu ujędrniającego, który wibruje (działając automatycznie). Tak przeprowadzony zabieg stymuluje organizm do wytwarzania elastyny i włókien kolagenowych – a więc ujędrnia.

Kriolipoliza powoduje nierówności na skórze

MIT. Obszar działania kriolipolizy nie ogranicza się jedynie do miejsc, do których bezpośrednio przyłożono głowicę.  Zabieg – poprzez wywołanie swoistego stanu zapalnego w okolicy przyłożenia, pozwala na utratę tkanki tłuszczowej na całej okolicy (na przykład bryczesy lub wewnętrzna część uda).

Jasny włos zafarbowany henną zostanie usunięty przez IPL

MIT. Urządzenia w technologii IPL oddziałują na melaninę (barwnik włosa), która absorbuje światło. Jest to początek procesu wybiórczej fototermolizy, która prowadzi do destrukcji termicznej włosa. Melanina jest więc niezbędna do przebiegu całego zjawiska. Ponieważ występuje ona w mieszku włosa, a nie w samym włosie, sztuczne zafarbowanie włosa nie rozwiązuje problemu. W praktyce IPL nie usuwa włosów jasnych.

Zamykanie naczynek IPL powoduje siniaki

MIT. Przy zamykaniu naczynek z użyciem IPL mamy do czynienia z zupełnie innym procesem, niż przy użyciu tradycyjnych laserów (które faktycznie mogą powodować siniaki przy zamykaniu naczynek). IPL działa przez absorpcję hemoglobiny, która ulega koagulacji (ścina się). Tym samym nie dochodzi do rozerwania ściany naczynia, po którym następuje wylew nazywany potocznie siniakiem.

Zabiegi laserowe niszczą wzrok klienta

FAKT. Laser może uszkodzić źrenicę oka. Dlatego też, przy wykonywaniu zabiegów z jego użyciem, konieczne są okulary ochronne. Warto wspomnieć, że światło widziane przez klienta przez okulary ochronne nie ma już szkodliwego działania.

[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]

Redakcja Sztuki Kosmetologii dziękuje czytelniczce o pseudonimie cithe za uwagi merytoryczne do tekstu

Róża Detmer, Emilia Rechul, Dominika Pawlikowska