Home Zabiegi Kiedy botoks?

Kiedy botoks?

10
4559
Jak starzeje się skóra, czyli kiedy botoks
Decyzję o zabiegu przy użyciu botoksu trzeba dobrze przemyśleć | fot.: Fotolia

15 tysięcy razy – naukowcy policzyli, że mniej więcej tyle razy w ciągu dnia kurczymy mięśnie twarzy. Wydatnie przyczyniamy się w ten sposób do powstania zmarszczek mimicznych – zwłaszcza wokół ust, oczu i na czole. Na proces starzenia wpływają także stres, zmęczenie, brak ruchu i stopniowy zanik włókien kolagenowych. Po serum młodości przychodzą klienci w różnym wieku. Kiedy więc zastosować odmładzające zabiegi nieinwazyjne, kiedy doradzać botoks, a kiedy go odradzać?

Proces starzenia przebiega indywidualnie (choć można dostrzec w nim oczywiste prawidłowości). Czasami już przed trzydziestką warto wstrzyknąć botoks (np. kiedy zmarszczka jest już bardzo głęboka). Nie zawsze jednak trzeba rozpoczynać rozmowę o zmarszczkach właśnie od toksyny botulinowej. Klienci, którym zależy na dobrej kondycji skóry, powinni mieć świadomość, że to profilaktyka jest najważniejsza. Przy podejmowaniu decyzji o właściwej terapii, należy wziąć pod uwagę zarówno wiek pacjenta, jak i skalę zmian skórnych. Inaczej postąpimy, gdy nasz pacjent chce maksymalnie opóźnić wykonanie zabiegów inwazyjnych. Inaczej zaś, gdy zaszły głębokie zmiany na powierzchni skóry, albo gdy decyzja została podjęta przed przyjściem do naszego gabinetu.

Jak starzeje się skóra?

Faktyczne starzenie się skóry zaczyna się po 25. roku życia – następuje wówczas powolny zanik włókien kolagenowych. Skóra stopniowo traci jędrność,  szarzeje,  staje się pozbawiona blasku, ma tendencję do przesuszania (ze względu na mniejszą ilość gruczołów łojowych). Na tempo tego procesu ma wpływ nie tylko wiek, ale także czynniki naturalne, geny i tryb życia.

Zależnie od wieku można zauważyć charakterystyczne zmiany w kondycji skóry:

Zmiany zachodzące w starzejącej się skórze
Zmiany zachodzące w starzejącej się skórze

30 lat

– pojawia się nadmiar skóry powiek górnych (opadanie powiek górnych), kurze łapki, pierwsze zmarszczki mimiczne, lekki spadek jędrności i nawilżenia. W tym wieku przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry tak, aby procesy starzenia rozpoczęły się możliwie najpóźniej (kremy ze związkami pobudzającymi do odnowy kolagenu) i regularnie odwiedzać gabinet kosmetyczny. A więc przede wszystkim stawiamy na prewencję.
Jakie zabiegi: efekt odświeżenia i spłycenia drobnych zmarszczek uzyskamy przez zastosowanie kwasów, złuszczających zabiegów laserowych, sonofrezy. Polecamy masaż kosmetyczny – skóra zostaje odżywiona przez krew i limfę, drobne zmarszczki znikają,
a większe ulegają spłyceniu. Na poważniejsze problemy zaleca się fotoodmładznie, które skraca i przebudowuje włókna kolagenowe, a tym samym – poprawia jędrność skóry.
Zabiegi medycyny estetycznej: botoks u trzydziestolatek stosuje się przy kurzych łapkach i drobnych zmarszczkach mimicznych (wokół ust i na czole).Drobne zmarszczki wyrównuje także użycie kwasu hialuronowego.

 40 lat

–  twarz, szyja i dekolt tracą sprężystość, wyraźnie zaznaczają się fałdy nosowo – wargowe (bruzdy od skrzydełka nosa do kącika ust), poprzeczne zmarszczki czoła i zmarszczki marsowe (lwia zmarszczka), zmienia się owal twarzy, pojawiają się obrzęki pod oczami (tzw. worki) Po czterdziestce procesy starzenia zaczynają przybierać na sile, zaleca się wówczas bardziej stanowcze działania mające na celu poprawienie ogólnej kondycji skóry, ale przede wszystkim walkę ze zmarszczkami i pierwszymi oznakami wiotczenia skóry.
Jakie zabiegi: korzystnie zadziałają zabiegi fotoodmładzania, termoliftingu (więcej o tym zabiegu przy diagnozie skóry dla pięćdziesięciolatek) i mezoterapii, która poprawi owal twarzy, delikatnie napnie skórę i pozwoli na wyrównanie zmarszczek, a także przygotuje skórę do ewentualnych zabiegów wypełniających.
Zabiegi medycyny estetycznej: kwas hialuronowy pozwala na wykonanie liftingu wolumetrycznego twarzy, wypełnienie nim przestrzeni pod zmarszczką sprawia, że staje się mniej widoczna. Botoks – na zlikwidowanie głębokich zmarszczek mimicznych. Alternatywą dla botoksu staje się na przykład nowoczesna metoda ostrzykiwania – mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, która czterdziestolatkom przynosi wyraźne efekty – usuwa zmarszczki i wyraźnie odmładza o kilka lat.

50 lat

– skóra dojrzała jest mniej wiotka, pogłębiają się zmarszczki grawitacyjne, linia żuchwy staje się mniej wyraźna, pojawiają się za to zmarszczki szyi, widoczne poziome pasma mięśnia szerokiego szyi, opadają boczne części policzków (potocznie zwane „chomikami”). Jeśli pacjentka nie korzystała wcześniej z inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, nie należy się z nimi spieszyć. Jeśli jednak zmarszczki są widoczne także
w fazie spoczynku – warto je rozważyć.
Jakie zabiegi: dobre efekty przynosi termolifting RF – czyli bezbolesny i nieinwazyjny lifting twarzy, który usuwa zwiotczenia, poprawia napięcie policzków i owalu twarzy, obkurcza skórę na brodzie, unosi opadające powieki i łagodzi rysy twarzy. Zabieg ten przynosi najlepsze efekty w wieku do 55 lat – skóra wówczas intensywnie reaguje na bodźce stymulujące. U starszych pacjentów kuracja powinna zostać przeprowadzona z większa intensywnością.
Zabiegi medycyny estetycznej: powyżej 50. roku życia stosuje się najpierw ostrzykiwanie botoksem, a następnie (po około 2 tygodniach) wypełniacze.

Powyżej 60 lat

–  skóra staje się cienka (ścieńczenie skóry), zanika tkanka podskórna, uwydatniają się zmarszczki i przebarwienia, coraz wolniej odtwarza się płaszcz hydrolipidowy (staje się przez to bardziej podatna na alergie).
Jakie zabiegi: W tym wieku właściwie każda metoda odmładzania przynosi efekty – należy odpowiednio dobrać intensywność zabiegu. Pacjentki powinny zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry i wspomożenie odbudowy płaszcza lipidowego (np. popularny obecnie olejek arganowy).
Zabiegi medycyny estetycznej: procedura identyczna, jak w przypadku pięćdziesięciolatek.

Za i przeciw:

Walka ze starzeniem może przybierać różne oblicza. Nie wyperswadujemy pacjentowi zdecydowanemu na botoks, że można zadziałać mniej inwazyjnie. Dla tych, którzy mają wątpliwości wachlarz zabiegów odmładzających jest na tyle szeroki, że pożądany efekt i adekwatną odpowiedź skóry możemy uzyskać bezinwazyjnie. A decyzję o botoksie znacząco odsunąć w czasie.

Na koniec – podsumujmy, co przemawia za, a co przeciw botoksowi:

Za botoksem przemawiają:

  • Czas: zabieg jest krótki (kilkanaście minut), odpowiedź skóry jest błyskawiczna (średnio po 2 dniach), efekt utrzymuje się przez kilka miesięcy (potem niestety trzeba go powtórzyć)
  • Efekt – głębokie zmarszczki zostają wyprasowane (porażone mięśnie nie wykonują pracy utrwalającej zmarszczkę), botoks likwiduje do 80% zmarszczek

Przeciwko botoksowi przemawiają:

  • Łatwo przesadzić :  twarz – maska, efekt Mefista (Mefisto face) -wystarczy spojrzeć na niektóre gwiazdy i gwiazdeczki współczesnego kina (z najbardziej chyba bolesnym estetycznie przykładem Nicole Kidman na czele). W botoksie zaleca się umiar.
  • Zdarzają się uzależnienia (botoksoreksja) – uzależnić można się od czekolady, więc dlaczego nie od botoksu? Ważne, że sam botoks nie działa uzależniająco, pacjenci raczej potrafią uzależnić się od efektu jego działania.

[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]

Dominika Pawlikowska, Róża Detmer

Redakcja Sztuki Kosmetologii dziękuje Pani Joannie Turkowiak za uwagi merytoryczne do tekstu.