Grzybica skóry głowy – jak rozpoznać problem i wyleczyć grzybicę?

0
806
grzybica skóry głowy
Wizyta u trychologa jest wskazana, ponieważ specjalista wytłumaczy nam na czym polega profilaktyka grzybicy i jak stosować dermokosmetyki, które ograniczają rozprzestrzenianie się choroby oraz wygłuszają ją | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Grzybica skóry głowy to problem nie tylko zdrowotny, ale i estetyczny. Choroba ta to jedna z dermatoz, która potrafi mocno uprzykrzyć życie choremu. Na szczęście w porę zdiagnozowany problem może być szybko wyeliminowany, a pacjent może na nowo odzyskać pewność siebie związaną ze zdrowiem i estetycznie wyglądającą skórą głowy oraz fryzurą. Jakie objawy powinny zaniepokoić i co zrobić, jeśli zaczniemy podejrzewać u siebie problem grzybicy?

Skąd bierze się grzybica?

Grzybica skóry głowy to jedna z częściej występujących dematoz występujących na owłosionej skórze głowy. Chorobę te wywołują najczęściej dermatofity, czyli grzyby z rodzaju Microsporum oraz Trichophyton. Grzybica skóry głowy może być wywołana grzybami trzech rodzajów – mogą to być grzyby antropo-, zoo- lub geofilne. Pierwszy rodzaj grzybów, czyli grzyby antropofilne, mogą wywoływać takie grzybice jak powierzchowna strzygąca, woszczynowa czy drobnozarodnikowa. Tego typu grzybicami można się dość łatwo zarazić poprzez używanie wspólnych szczotek czy grzebieni do włosów lub ręczników z osobą chorą. Grzyby zoofilne orz geofilne sprawiają, że możemy zarazić się zarówno od zwierząt jak i poprzez drobnoustroje obecne w glebie. Tego typu grzyby wywołują grzybicę strzygącą oraz drobnozarodkową.

Grzybicami można zarazić się w momencie, gdy nasza odporność jest niska lub obniżona (po infekcjach oraz na skutek wirusa HIV, białaczki, zespołu DiGeorge’a), na skutek niewłaściwej higieny skóry głowy oraz włosów oraz po stosowaniu sterydoterapii, zwłaszcza przez dłuższy okres.

Grzybica strzygąca

Grzybica strzygąca to jeden z rodzajów grzybic jakie dotknąć mogą owłosioną skórę głowy człowieka. Ma ona kilka swoich podrodzajów, które różnią się od siebie wyglądem zmian chorobowych. Ogólne objawy to ogniska chorobowe na głowie przypominające miejsca z nierówno przyciętymi włosami. Grzybica ta może mieć postać powierzchowną lub głęboką. Postać powierzchowna dotyczy głównie dzieci w wieku przedszkolnym, zaś głęboka dorosłych.

Grzybica woszczynowa

Ten typ grzybicy daje dość charakterystyczne objawy, a są to strupy na skórze głowy, bliznowacenia oraz postępująca utrata włosów. Grzybica ta różni się swoim wyglądem od innych grzybic skóry głowy – charakterystyczne są dla niej wykwity określane mianem tarczek woszczynowych. Tarczki te mogą pojawiać się na coraz większym obszarze skóry, tworzyć złogi i ostatecznie bliznowacieć. Czasem grzybica tego typu może przybrać postać łupieżo- lub łuszczycopodobną.

Grzybica drobnozarodnikowa

Tego typu grzybicą zarazić można się najczęściej przez kontakt ze zwierzęciem, z kotem lub psem. Grzybica ta dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. Najczęściej dotyka owłosionej skóry głowy, choć czasem może się rozprzestrzenić na inne obszary ciała. Objawami tego typu grzybicy są pojedyncze lub mnogie ogniska, które cechują ułamane włosy o długości 2-3mm, pokryte szarym, łuszczącym się naskórkiem.

Jak walczyć z grzybicą?

Jeśli zauważysz u siebie lub swojego dziecka jeden z wymienionych powyżej objawów, warto wybrać się do trychologa i poddać diagnostyce oraz leczeniu. Leczenie polega na przyjmowaniu przeciwgrzybicznych leków doustnych oraz na leczeniu miejscowym. Najczęściej stosuje się leki zawierające terbinafinę, itrakonazol i flukonazol oraz kremy lub maści, które w swoim składziej posiadają ketokonazol, amorolfiny, ekonazol i inne substancje o podobnym, przeciwgrzybicznym działaniu.

Wizyta u trychologa jest wskazana, ponieważ specjalista wytłumaczy nam na czym polega profilaktyka grzybicy i jak stosować dermokosmetyki, które ograniczają rozprzestrzenianie się choroby oraz wygłuszają ją. Pamiętaj, by nigdy nie korzystać ze wspólnych ręczników, nakryć głowy czy szczotek lub grzebieni – powinny to być rzeczy w pełni osobiste jak szczoteczka do zębów. Jeśli chorujesz na grzybicę, zdiagnozuj w tym kierunku także pozostałych domowników, gdyż choroba ta lubi się dość szybko rozprzestrzeniać. Staraj się unikać głaskania bezdomnych zwierząt, zwłaszcza kotów oraz psów. Własne zwierzę z objawami grzybicy niezwłocznie zaprowadź do weterynarza.

Na zlecenie Eurtex PPHU Dariusz Górak

Materiał partnera zewnętrznego