Jesteś po kosmetologii? W tych zawodach możesz znaleźć pracę

0
620
zawód kosmetolog
Kosmetolog to zawód o charakterze medycznym. Po studiach pierwszego lub drugiego stopnia można często wybierać spośród specjalizacji takich jak kosmetologia w medycynie estetycznej, podologia, trychologia czy chemia leków | fot.: stock.adobe.com

Kosmetologia to kierunek studiów wybierany przez osoby, które interesują się zarówno pięknym wyglądem, jak i zdrową kondycją skóry, włosów i paznokci. Przed absolwentami otwierają się liczne ścieżki kariery, w tym wiele bardzo atrakcyjnych tak pod kątem wykonywanych obowiązków, jak i wynagrodzenia. Gdzie szukać dobrej pracy po kosmetologii i jakie możliwości daje jej ukończenie?

Czego można się nauczyć na kierunku kosmetologia?

Aby uzyskać tytuł kosmetologa, należy ukończyć trwające 3 lata studia wyższe, na poziomie licencjata. Po nich można kontynuować naukę na tym samym kierunku w ramach 2-letnich studiów magisterskich. Na magisterkę z kosmetologii może również pójść absolwent studiów licencjackich lub inżynierskich o zbliżonej specjalizacji. Tytuł kosmetologa można również zdobyć po studiach podyplomowych – warunkiem do ich rozpoczęcia jest ukończenie studiów wyższych o podobnym do kosmetologii programie.

Program nauczania kosmetologii łączy w sobie elementy biologii, chemii, biochemii, medycyny i farmakologii. Student poznaje wpływ substancji chemicznych na skórę, uczy się stosowania kuracji nastawionych na osiągnięcie oczekiwanych efektów, poznaje zasady ochrony skóry przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, a także powiązania między dietą i stylem życia a stanem skóry.

Kosmetolog to zawód o charakterze medycznym. Po studiach pierwszego lub drugiego stopnia można często wybierać spośród specjalizacji takich jak kosmetologia w medycynie estetycznej, podologia, trychologia czy chemia leków.

Gdzie znajdzie pracę kosmetolog?

Warto pamiętać, że kosmetolog i kosmetyczka to nie ten sam zawód. Kosmetyczka zajmuje się pielęgnacją skóry, włosów i paznokci klientów przy pomocy dostępnych kosmetyków, z wykorzystaniem swojej wiedzy i praktycznych umiejętności. Z kolei osoby przychodzące do kosmetologa to już nie klienci, ale pacjenci. Kosmetolog odpowiada za poprawę stanu zdrowia ich skóry, czego konsekwencją jest dobry wygląd.

Kosmetolog nie powinien więc szukać pracy w salonie beauty, w którym wykonywane są wyłącznie proste zabiegi o charakterze upiększającym. Znajdzie on jednak zatrudnienie w większych, poważniejszych obiektach, do których zgłaszają się pacjenci z problemami skórnymi, czasami mocno zaawansowanymi.

Z usług kosmetologa korzystają zatem większe salony kosmetyczne, gabinety odnowy biologicznej, a także obiekty sanatoryjne lub SPA, których klienci chcą połączyć wypoczynek z leczeniem. Warto pamiętać, że kosmetolog może również pracować z laboratorium firm produkujących kosmetyki, a także jako ambasador marki – jego wykształcenie dodaje mu wiarygodności. Rozwój Internetu sprawia, że dla kosmetologa nie zabraknie również zleceń na portalach branżowych, gdzie może prowadzić porady, blog czy vlog.

Wiele osób po kosmetologii decyduje się również na otwarcie własnego gabinetu.

Praca w branży kosmetycznej – gdzie szukać ofert?

Poszukiwanie ofert pracy po kosmetologii warto zacząć od portali z ogłoszeniami. Najlepsze są te o ogólnopolskim zasięgu – na ich łamach ogłaszają się wyłącznie świadomi i poważni pracodawcy. To dlatego warto przejrzeć oferty z zakresu praca w kosmetyce na GoWork.pl.

Drugim dobrym sposobem jest składanie CV do firm, które cię interesują – jako specjalista konkretnej dziedziny masz spore szanse na bezpośrednie znalezienie zatrudnienia.

Lepiej natomiast wystrzegać się ogłoszeń w mediach społecznościowych – nie są one w żaden sposób wyrokowane, dlatego łatwo jest paść ofiarą oszustwa.

materiał partnera zewnętrznego