Jak czytać składy kosmetyków i gdzie kupować te sprawdzone?

0
433
skład kosmetyków
Chociaż tłumaczenie składu kosmetyków na początku może być dość uciążliwe, to warto zapamiętać chociaż kilka podstawowych nazw, które pojawiają się najczęściej | fot.: materiał partnera

Kupując kosmetyki możemy dostać prawdziwego zawrotu głowy. Przy wyborze odpowiedniego produktu warto jednak kierować się nie tylko wyglądem opakowania i zwięzłym opisem, ale również zwrócić uwagę na skład kosmetyków. Jego samodzielna analiza nie jest wcale taka trudna.

Analiza składów kosmetyków – od czego zacząć?

Na pierwszy rzut oka skład kosmetyków to ciąg długich nazw, ciężkich nawet do wymówienia przez przeciętnego konsumenta. Jak zatem zabrać się za analizę składu kosmetyków? Najważniejszą zasadą jest to, że na opakowaniu kosmetyku jego składniki zawsze wymienione są w kolejności od największej do najmniejszej ilości w zawartości. Reguluje to INCI, czyli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, a po polsku Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków. Dzięki ich przepisom, nazewnictwo składów europejskich kosmetyków jest ujednolicone i zawsze podawane w języku angielskim w przypadku związków chemicznych oraz łacińskim, kiedy chodzi o nazwy roślin.

Składy kosmetyków

Chociaż tłumaczenie składu kosmetyków na początku może być dość uciążliwe, to warto zapamiętać chociaż kilka podstawowych nazw, które pojawiają się najczęściej. Oto niektóre z nich:

  • aqua  – woda, nawilża oraz reguluje konsystencję kosmetyku,
  • alcohol – różnego rodzaju alkohole, które nie są szkodliwe dla naszego organizmu. Należy unikać jedynie alcohol denat, isopropyl alcohol, benzyl alcohol i ethyl alcohol,
  • extract – aktywne składniki pochodzenia roślinnego, które pozytywnie działają na skórę,
  • oil – olejki eteryczne lub roślinne, mają funkcję pielęgnacyjną lub po prostu zapachową.

To tylko mała część nazw, z którymi można się spotkać podczas sprawdzania składu kosmetyków, ale warto zacząć od zapamiętania chociaż tych podstawowych produktów. Podczas analizy składu kosmetyków możemy wykorzystać również istniejące obecnie narzędzia dostępne za darmo w Internecie, takie jak specjalne strony internetowe lub aplikacje do pobrania na telefon.

Gdzie kupić sprawdzone kosmetyki?

Kwestia tego, jak czytać skład kosmetyków, to tylko jedna rzecz, nad którą warto się zastanowić podczas zakupu kosmetyków. Drugą jest to, gdzie je kupować. Pierwszym pomysłem przychodzącym nam do głowy jest zazwyczaj sklep internetowy. Jest to jak najbardziej polecany kierunek, ponieważ przede wszystkim możemy przed zakupem sprawdzić legalność firmy prowadzącej drogerię, zapoznać się na spokojnie ze składem wybranych kosmetyków oraz przejrzeć bez pośpiechu dostępną ofertę 24 godziny na dobę.

Dobrym przykładem jest strona https://sklepmincerpharma.pl/. Możemy się z niej szybko dowiedzieć, że firma Mincer Pharma działa na rynku od niemal 30 lat i powstała jako marka farmaceutyczna. Połączenie kosmetyki i farmacji daje nam pewność, że zakupione kosmetyki będą w pełni bezpieczne i możliwie najwyższej jakości, skoro firma posiada własną profesjonalną bazę laboratoryjną i każdy z ich kosmetyków jest kompleksowo przebadany dermatologicznie. Działalność przez tyle lat oraz zapewnione najwyższe standardy dają nam pewność, że zakupione kosmetyki będą w pełni odpowiadać opisowi i zapewnieniom producenta.

Kosmetyki to produkty, których używamy przez całe życie bez względu na płeć. Zadbajmy więc o to, aby świadomie używać produktów ze sprawdzonych źródeł oraz ze składem, którego jesteśmy w pełni świadomi.

Materiał partnera