Jak dbać o kręcone włosy?

0
1358
piękna kobieta z kręconymi włosami
Dopasowanie pielęgnacji, zależy nie tylko od typu naszych pukli - czy to fale 2B - 2C, czy już znacznie widoczniej skręcone 3A - 3C, ale również porowatości | fot.: stock.adobe.com

Kręcone włosy mogą być naprawdę przepiękne, jednak sprawić aby nasze loki wyglądały bez zarzutu wcale nie należy do najłatwiejszych zadań, z czego z pewnością zdaje sobie każda nawet początkująca włosomaniaczka. Oczywiście typów kręconych włosów jest mnóstwo i na każde powinniśmy patrzeć indywidualnie. Niestety świadoma pielęgnacja – która staje się obecnie coraz modniejsza – często jest wspomagana metodą prób i błędów. Jeśli jednak jesteśmy dopiero na początku tej drogi, z pewnością jesteśmy spragnieni każdej nawet najmniejszej wskazówki.

Dopasowanie pielęgnacji, zależy nie tylko od typu naszych pukli – czy to fale 2B – 2C, czy już znacznie widoczniej skręcone 3A – 3C, ale również porowatości. Co to takiego? Termin ten dotyczy rodzaju łuski naszego włosa, czy jest ona praktycznie całkowicie domknięta – wtedy mowa o niskoporowatych włosach zazwyczaj prostych, niepuszących się, gdy łuski włosa nie są do końca domknięte mowa o średnio lub wysokoporach. Dzięki zdefiniowaniu typu włosa z mniejszą trudnością przyjdzie nam dobór odpowiednich kosmetyków. Jednak jeśli mamy problem z samodzielną diagnozą naszych loków z pomocą mogą nam przyjść testy internetowe, lub rada bardziej doświadczonej w tym temacie osoby.

Pielęgnacja kręconych włosów – podstawy

Zanim przejdziemy do trudniejszych elementów pielęgnacji dla posiadaczy kręconych włosów, na początku powinniśmy skupić się na podstawach, które pomogą nam w walce z „sianem” na głowie . Przede wszystkim jeśli chodzi o suszenie powinniśmy całkowicie zapomnieć o tradycyjnym ręczniku – a zwłaszcza o silnym tarciu nim o świeżo umyte włosy. Ręcznik powinniśmy zastąpić bawełnianym dużym T – shirtem lub specjalnie w tym celu zakupionym turbanem, wykonanym z odpowiedniego materiału. Jeśli zależy nam na dobrej kondycji włosów powinniśmy również ograniczyć lub zaprzestać korzystania z prostownicy, lokówki czy suszarki – chyba, że zainwestujemy w model z dyfuzorem – jak możemy się domyśleć gorące powietrze ma tragiczny wpływ na nasze loki. Kluczowe również jeśli chcemy pomóc naszym włosom naturalnie się kręcić, bez puchu na głowie jest ograniczenie szczotkowania, do takiego wykonywanego jedynie w czasie mycia pukli i to na masce lub odżywce – odpowiednia szczotka z pewnością może nam w tym pomóc.

Metoda CG, równowaga PEH – w skrócie o co w tym wszystkim chodzi

Terminy te nawet jeśli brzmią znajomo z początku mogą przerażać. Jeśli jednak podejdziemy do tego tematu na spokojnie, wiedza ta  z pewnością szybko okaże się logiczna i łatwa do przyswojenia. Metoda CG – czyli Curly Girl – dotyczy oczywiście dbania o kręcone włosy. Jednym z głównych założeń tej metody jest unikanie w kosmetykach wszelkich silnych detergentów typu SLS. Musimy również pamiętać by przy myciu włosów decydować się na łagodne, nie podrażniające szampony. Natomiast PEH – czyli proteiny, emolienty, humektanty są to składniki, które powinniśmy dostarczać naszym włosom w odpowiednich ilościach. Humektanty nawilżają, proteiny nadają objętości, a emolienty wygładzają pasma i zapobiegają puszeniu się włosów. Oczywiście opisane jest to w wielkim skrócie, jednak należy pamiętać by produkty, z których korzystamy dostarczały nam tych składników w odpowiednich ilościach, obecnie kosmetyki do włosów często są dokładnie opisane jeśli chodzi o to, czego naszym włosom będą dostarczać , co z pewnością jest wielkim ułatwieniem, zwłaszcza dla początkujących, którzy nie do końca jeszcze orientują się jak czytać i interpretować składy produktów.

AJA