Jak dobrać odżywkę do włosów względem ich porowatości?

0
303
odżywka do włosów
Określenie stopnia porowatości to często pierwszy krok do ustalenia, jakie dokładnie kosmetyki do włosów warto stosować | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dobranie odpowiedniej odżywki do włosów względem ich porowatości jest bardzo ważne. Każda osoba ma włosy o nieco odmiennym stopniu porowatości, dlatego nie zawsze ta sama odżywka sprawdzi się w przypadku innych osób. Określenie stopnia porowatości to często pierwszy krok do ustalenia, jakie dokładnie kosmetyki do włosów warto stosować. Poniżej przybliżamy się temu zagadnieniu z bliska oraz podpowiadamy jak ustalić stopień porowatości swoich włosów, a tym samym jak dobierać odpowiednie do nich odżywki.

Charakterystyka włosów o różnej porowatości

Włosy o niskiej porowatości charakteryzują się gładką, mocno przylegającą do siebie strukturą, co utrudnia wchłanianie składników odżywczych. Włosy takie wymagają stosowania lekkiej odżywki, która nie obciąży ich i pozwoli składnikom odżywczym dotrzeć do ich wnętrza. Dobrze sprawdzą się odżywki zawierające proteiny, które wzmacniają włosy i zamykają łuski.

Włosy o średniej porowatości są bardziej otwarte na wchłanianie składników odżywczych, ponieważ ich łuski są częściowo rozchylone. Włosy takie wymagają stosowania odżywek, które zapewnią im odpowiedni stopień nawilżenia i odżywienia. W takim przypadku dobrym wyborem są odżywki z olejami, np. olej arganowy, kokosowy lub jojoba, które dodają blasku i nawilżają włosy. Oferuje je każda specjalistyczna hurtownia kosmetyków.

Włosy o wysokiej porowatości charakteryzują się natomiast otwartymi łuskami, co oznacza, że łatwo tracą wilgoć i składniki odżywcze. Włosy takie wymagają stosowania odżywki bogatej w składniki odżywcze, która zamyka łuski i zapewnia intensywne nawilżenie. W takich przypadkach dobrym wyborem są odżywki z masłem shea lub keratyną, które wzmacniają i regenerują włosy.

Podsumowując, dobór odżywki do włosów względem ich porowatości jest bardzo istotny, gdy pozwala zapewnić im odpowiednie nawilżenie i poziom odżywienia na co dzień. Warto zwrócić uwagę na skład odżywki i wybrać tę, która będzie zawierała składniki dostosowane do potrzeb włosów.

Jak sprawdzić porowatość swoich włosów?

Aby sprawdzić porowatość swoich włosów, możesz wykonać prosty domowy test. Weź pojedynczy włos i umieść go w szklance z wodą na kilka minut. Obserwuj, co się dzieje. Jeśli włos pozostaje na powierzchni wody, oznacza to, że jest niskiej porowatości. Jeśli włos zatonął, jego poziom porowatości jest wysoki. Jeśli włos powoli pada na dno szklanki, jego porowatość jest na średnim poziomie.

Można także wykonać test powierzchni włosa. Należy wybrać jeden ścięty i odpowiednio długi włos, a następnie przeciągnąć wzdłuż niego złożone palce. Włosy o niskiej porowatości będą dość gładkie, a włosy o wysokiej porowatości będą miały chropowatą powierzchnię. 

Jak przebiega suszenie włosów o różnej porowatości?

Suszenie włosów o różnej porowatości wymaga zastosowania innej techniki. Włosy o niskiej porowatości wchłaniają mniej wilgoci. Najlepiej jest w ich przypadku używać suszarki do włosów ze średnią lub niską mocą, aby uniknąć przesuszenia końcówek. Włosy o średniej porowatości warto suszyć, używając suszarki z nieco większą mocą. Włosy o wysokiej porowatości są wrażliwe na uszkodzenia i potrzebują delikatnego suszenia. Najlepiej jest używać suszarki z delikatnym nawiewem i dyfuzorem, co pozwoli uniknąć ich przesuszenia.

Materiał partnera zewnętrznego