Jak pozbyć się blizny? Porady eksperta

0
1064
blizna na plecach
Blizna jest śladem, który pozostaje po zranieniu skóry. Nie pojawia się po każdym urazie, ale wówczas, gdy nastąpiło uszkodzenie głębszych warstw skóry | fot.: materiał partnera

Blizny to niedoskonałości na skórze, których można się „nabawić” na wiele sposobów. Mogą być pozostałością po trądziku, urazie czy efektem przebytych zabiegów medycznych. Kiedy się już pojawią, nie można oczekiwać, że znikną w krótkim czasie. Pozostawione same sobie, zostaną z Tobą na całe życie. Warto jednak wiedzieć, że usuwanie blizn jest możliwe w większości przypadków. Zobacz jakie sposoby są dostępne w ramach kosmetologii i medycyny estetycznej.

Jak powstają blizny?

Blizna jest śladem, który pozostaje po zranieniu skóry. Nie pojawia się po każdym urazie, ale wówczas, gdy nastąpiło uszkodzenie głębszych warstw skóry. W takiej sytuacji proces gojenia uwzględnia wytwarzanie się tkanki łącznej i proces produkcji kolagenu, który podtrzymuje powstającą bliznę. Jest ona zbita, słabo unaczyniona, pozbawiona przydatków, a w niektórych przypadkach również zgrubiała.

Ostateczne uformowanie się tej niedoskonałości trwa nawet około roku. W tym czasie zmienia ona barwę z różowej czy czerwonej na bardziej perłową, jednak blizna nigdy nie odzyska naturalnego koloru skóry. Jest to tkanka pozbawiona pigmentu – wyjaśnia ekspert z Velvet Clinic.

Warto przy tym pamiętać, że to, jaki kształt ostatecznie przybierają blizny oraz jaka jest ich rozległość, zależy w dużej mierze od procesu gojenia. Należy więc zadbać m.in. o to, aby:

  • nie zrywać strupków, które pojawiają się podczas gojenia się – robiąc to, doprowadzasz do poważniejszych zmian skórnych i zwiększasz ryzyko zakażenia miejsca zranienia,
  • unikać ekspozycji blizny na promieniowanie słoneczne przez minimum 1 rok po jej powstaniu,
  • zadbać o nierozciąganie skóry, na której formuje się blizna – tak, aby uniknąć jej poszerzania się.

W procesie gojenia należy również stosować się do wskazówek lekarzy i np. sięgnąć po odpowiednie maści, które przyspieszają formowanie się zmiany.

Jak usunąć blizny?

To, czy podjąć się usuwania blizn, zależy przede wszystkim od decyzji pacjenta. Niewielkie zmiany skórne, znajdujące się w mało widocznych miejscach można pozostawić, o ile nie zaburzają samoakceptacji. Jednak gdy w grę wchodzą np. rozległe blizny potrądzikowe na twarzy czy też blizny przerosłe w innym widocznym miejscu, warto wykorzystać metody, które oferuje kosmetologia i medycyna estetyczna.

Pozwalają one na skuteczne leczenie blizn różnego pochodzenia. W efekcie zmiany stają się znacznie mniej widoczne lub nawet dochodzi do ich całkowitego wyeliminowania.

Mezoterapia mikroigłowa – DERMAPEN 4

Mezoterapia z wykorzystaniem urządzenia DERMAPEN 4 może być zastosowana na ciało, jednak wykorzystuje się ją przede wszystkim na leczenia blizn potrądzikowych i podobnych znajdujących się na twarzy. Zabieg stymuluje naturalne procesy regeneracyjne dzięki temu, że pozwala dostarczyć substancje czynne stosowane w procedurze również do skóry właściwej. Dzięki temu sprzyja intensywnej regeneracji, która pozwala również redukować blizny.

Komórki macierzyste

Leczenie komórkami macierzystymi sprawdza się w procesie usuwania blizn różnego pochodzenia – w tym powstałych w wyniku trądziku, ale także urazu czy przejścia zabiegu medycznego. To bardzo innowacyjna metoda, stosowana przez nieliczne ośrodki w Polsce. Wyróżnia ją jednak bardzo duża skuteczność, także gdy poddawane są jej stare blizny.

Laser frakcyjny

Zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego są obecnie jednymi z najbardziej rekomendowanymi przez ekspertów. Zastosowanie tej metody usuwania blizn jest możliwe niemal u każdej osoby, a precyzyjny laser pozwala na usuwanie blizn wszelkiego rodzaju, także tych rozległych i głębokich. To możliwe, ponieważ wiązka lasera tworzy mikroskopijne, ale bardzo głębokie otwory w skórze, co zapewnia jej skuteczne zregenerowanie.

Warto wiedzieć, że po zabiegu skóra może być przez jakiś czas podrażniona i zaczerwieniona oraz może występować uczucie pieczenia. Jednak po określonym czasie i niekiedy po serii zabiegów można zredukować widoczność szpecącej blizny i pozostawić skórę wolną od niedoskonałości.

Pozbądź się blizn pod okiem specjalistów

Jeśli zmagasz się z bliznami i chcesz się ich skutecznie pozbyć oraz odzyskać gładką, nieskazitelną skórę, rozpocznij od konsultacji z ekspertem.

Umów się na wizytę w Velvet Clinic – tu zyskasz dostęp do najnowszych metod usuwania niedoskonałości. Wspólnie ze specjalistą ustalisz, które z nich sprawdzą się w Twoim przypadku.

Materiał partnera