Jak pozbyć się wągrów z nosa? Kosmetyki i domowe sposoby

1
6487
Oprócz ogólnodostępnych w drogeriach kosmetyków do cery trądzikowej, w aptekach znajdziemy szeroką ofertę dermokosmetyków, które pomogą nam zadbać o codzienną pielęgnację skóry | fot.: pixabay.com

Z punktu widzenia obu nauk, dermatologii i kosmetologii, zaskórniki to zmiany skórne charakterystyczne dla cery z trądzikiem młodzieńczym. Wykwity tego typu powstają najczęściej na twarzy, klatce piersiowej i plecach. Bezpośrednią przyczyną powstawania zaskórników jest zastój łoju i rogowacenie ujść mieszków włosowych. Gruczoły łojowe produkują bowiem określoną ilość sebum, które jest wydzielane przez pory na powierzchnię skóry. Należy przy tym pamiętać, iż sebum jest naturalną powłoką skórną człowieka, jego ilość regulują hormony. Jeśli jednak jego produkcja jest zbyt duża, ujścia porów są zatkane martwymi komórkami naskórka lub mają one nieprawidłową budowę, prowadzi to do tworzenia się zaskórników. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednią pielęgnacją można pozbyć się tego defektu.

Jak pozbyć się wągrów?

  • Unikaj wszelkiego rodzaju wysuszających i podrażniających skórę składników w kosmetykach, które mogą spowodować jej łuszczenie się i nadmierne przesuszenie, co z kolei prowadzi do wydzielania zwiększonej ilości sebum.
  • Nie używaj gęstych, natłuszczających specyfików, na dzień stosuj raczej lekkie kremy nawilżające o działaniu matującym.
  • Regularnie złuszczaj skórę preparatami na bazie kwasów.
  • Wypróbuj zabiegi w gabinecie kosmetycznym: peeling kawitacyjny, mikrodermabrazję, jonoforezę, czy oczyszczanie kwasami.

Preparaty przydatne w codziennej pielęgnacji skóry w walce z wągrami:

  1. Antybakteryjny żel do mycia (oczyszczania) twarzy, przeznaczony do codziennej higieny skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. Jego zadaniem jest ograniczenie ilości wydzielanego łoju poprzez delikatne i efektywne oczyszczanie (bez wywołania ewentualnych podrażnień, uczucia wysuszenia i ściągnięcia skóry). Kosmetyki te zawierają najczęściej w swoim składzie liczne kwasy, w tym migdałowy i salicylowy oraz wyciągi roślinne (aloes, ekstrakt z kory wierzby, ekstrakt z kory cynamonowca). Wystrzegajmy się natomiast obecności w nich jakichkolwiek alergenów, sztucznych barwników i aromatów, silikonów, mydła, czy parabenów. Preparat do stosowania z wodą.
  2. Peeling kwasowy, przeznaczony do oczyszczania skóry twarzy, szyi i dekoltu, stworzony na bazie kwasu pirogronowego, salicylowego, czy migdałowego. Jego właściwości to m.in. dogłębne odnowienie skóry trądzikowej, redukcja drobnych blizn i przebarwień, głęboko oczyszczone ujścia gruczołów łojowych oraz redukcja zmian potrądzikowych i zaskórników. Zawarte w nim substancje aktywne przeciwdziałają najczęstszym przyczynom powstawania zmian trądzikowych, zaskórników i niedoskonałości cery. Preparat korzystnie wpływa również na niwelowanie przebarwień pozapalnych i zmian potrądzikowych. Produkt do stosowania na noc.
  3.  Płyn tonizujący przeciw niedoskonałościom skóry, który tonizuje i odświeża, nie naruszając jej hydrolipidowej bariery ochronnej. Występujące w składzie kwasy sprawiają, że kosmetyk ten zapewnia wszechstronną pielęgnację skóry z licznymi, wyraźnie zaznaczonymi niedoskonałościami. Normalizuje wydzielanie sebum, redukuje wypryski, zaskórniki, odblokowuje i zwęża pory, zmniejszając ich widoczność. Stosować bez spłukiwania 1-2 razy dziennie do przemywania skóry.
  4. Intensywnie działający krem na noc, który pielęgnuje i leczy skórę ze skłonnością do występowania trądziku. Krem taki powinien być wzbogacony o składniki oczyszczające skórę z nagromadzonych w ciągu dnia toksyn oraz neutralizujące działanie wolnych rodników.
  5. Oczyszczające plastry na nos, które usuwają zaskórniki, sebum i inne zanieczyszczenia zatykające pory, opracowane na bazie aktywnego węgla. Likwidują one trudne do usunięcia zaskórniki i zanieczyszczenia oraz zapobiegają powstawaniu nowych. Plastry w łatwy i szybki sposób oczyszczają i zamykają pory, a także regulują wydzielanie sebum. Aby uzyskać efekt dokładnie oczyszczonej skóry należy je stosować 1-2 razy w tygodniu.

Oprócz ogólnodostępnych w drogeriach kosmetyków do cery trądzikowej,  w aptekach znajdziemy szeroką ofertę dermokosmetyków, które pomogą nam zadbać o codzienną pielęgnację skóry. Warto przy okazji kolejnej wizyty w aptece porozmawiać z farmaceutą o naszych problemach skórnych lub sprawdzić apteczną ofertę online np. https://www.doz.pl/apteka/k521-Kuracja_przeciwtradzikowa

Domowe sposoby na walkę z wągrami:

  • W codziennej pielęgnacji wykorzystaj olejek pichtowy lub olejek z drzewa herbacianego, który zwalcza bakterie i grzyby oraz wspomaga układ odpornościowy naszego organizmu. Kilka kropli takiego olejku można dodać do preparatu stosowanego przez nas do oczyszczania twarzy (żele, mleczka, toniki, hydrolaty), żeby wzmocnić jego działanie. Olejek pichtowy lub olejek z drzewa herbacianego można dodać również do tradycyjnej „parówki”, zwiększając tym samym skuteczność całego zabiegu.
  • W codziennej pielęgnacji stosuj jak najczęściej glinki mineralne (zwłaszcza zieloną), pomaga ona m.in. w leczeniu trądziku i wyprysków. W formie maseczki oczyszcza ona skórę z toksyn i reguluje poziom wydzielania sebum. Idealnie ujędrnia i zmniejsza zmarszczki mimiczne, nadając skórze gładkość i elastyczność. Składnik ten łączymy z wodą lub ulubionym hydrolatem, np. z jałowca, gotową maseczkę nakładamy na twarz lub ciało na około 10 – 15 minut. Po tym czasie dokładnie spłukujemy, tonizujemy i nawilżamy.
  • Nakładaj maseczki i wykonuj peelingi, również te domowej roboty – regularne oczyszczanie twarzy (co najmniej dwa razy w tygodniu) usuwa zrogowaciały naskórek i odblokowuje ujścia mieszków włosowych. Sposób na najprostszy na świecie peeling oczyszczający: dwie łyżeczki zmielonych płatków owsianych należy zmieszać z ciepłą wodą lub mlekiem, a następnie masować nim skórę przez kilka minut i spłukać. Po takim peelingu dobrze jest wykonać maseczkę, najlepiej tą o właściwościach oczyszczających, na bazie drożdży lub jajka (ubijamy na pianę białko kurze i dodajemy do niego łyżeczkę soku z ogórka lub cytryny; gotową papkę nakładamy na twarz, a gdy wyschnie, zmywamy wodą). Po takim zabiegu należy bezwzględnie przemyć twarz tonikiem łagodzącym i ściągającym pory.
  • Raz na jakiś czas stosuj tonik aspirynowy, który złuszcza skórę i oczyszcza pory, pozbywając się zaskórników. Jak go przygotować? Rozpuszczamy w 100 ml wody ok. 15 tabletek zwykłej aspiryny aptecznej.

[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]

Artykuł sponsorowany