Jak troszczyć się o swoje stopy na basenie i siłowni, aby uniknąć grzybicy stóp?

0
1809
wakacje nad basenem
Na grzybicę stóp szczególnie narażone są osoby korzystające z basenów, saun czy siłowni | fot.: Fotolia

Grzybica stóp to bardzo powszechna dolegliwość wywołana przez grzyby nazywane dermatofitami, ale także drożdżaki i bakterie. Ta utrudniająca codzienne funkcjonowanie choroba jest bardzo zaraźliwa, a najłatwiej jest się nią zarazić w wilgotnym i ciepłym środowisku, będącym doskonałą pożywką dla grzybów i bakterii poprzez kontakt z zakażoną skórą bądź powierzchnią lub przedmiotem. Na grzybicę stóp szczególnie narażone są osoby korzystające z basenów, saun czy siłowni. Dlatego warto przestrzegać kilku zasad, które zdecydowanie zmniejszą ryzyko zachorowania na grzybicę stóp w czasie i po treningu na basenie czy siłowni.

  • Unikaj basenu, gdy masz rankę na stopie

Silne otarcie, zadrapanie, wrastający paznokieć, pęknięty bąbel czy pęcherz na skórze – ułatwiają dotarcie infekcji do organizmu. Dlatego w przypadku, w którym na naszej stopie występują mniejsze lub większe niezgojone powierzchnie, należy przełożyć trening na później.

  • Noś klapki i czyść je po powrocie do domu

Noszenie klapek na basenie i siłowni, w przebieralniach, czy pod prysznicem w to wprost absolutna koniczność. Ważne jest także zachowanie klapek w czystości, wymycie i osuszenie ich po powrocie do domu.

  • Dokładnie susz stopy

Po wyjściu z wody czy po prysznicu należy dokładnie umyć i osuszyć stopy ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni między palcami. Dobrym sposobem jest też …dosuszenie stóp basenową suszarką.

  • Używaj innego ręcznika podczas treningu, a innego po prysznicu

Szczególnie na siłowni sprawdzi się noszenie ze sobą więcej niż jednego ręcznika. Nie powinniśmy wycierać się po prysznicu tym samym ręcznikiem, który np. kładliśmy na sprzętach do ćwiczeń czy wycieraliśmy nim twarz podczas treningu. Ręczniki należy często prać w wysokich temperaturach i dokładne wysuszyć po każdym praniu.

  • Noś skarpetki z naturalnych i oddychających materiałów oraz przewiewne obuwie

Aby zapewnić stopom komfort, zaleca się noszenie skarpetek z przewiewnych materiałów takich jak: bawełna czy bambus oraz używanie obuwia sportowego, które zapewnia odpowiednią wentylację stóp. Wilgotna i spocona skóra to idealne warunki do rozwoju grzybów i bakterii.

  • Dezynfekuj sprzęt, na którym ćwiczysz

W każdej dobrej siłowni na sali powinien znajdować się odpowiedni płyn dezynfekujący sprzęty do ćwiczeń i ręczniki papierowe. Warto korzystać z nich przed przystąpieniem do treningu.

Gdy pojawi się grzybica stóp – nie zwlekaj z leczeniem

Jeśli, pomimo stosowania się do zasad higieny, na twoich stopach pojawią się pierwsze objawy grzybicy w postaci swędzenia i pieczenie skóry palców i stóp, łuszczącej się, bardzo suchej, popękanej skóry na piętach, pęknięć, zmiękczeń i wybielenia szczególnie pomiędzy palcami
i nieprzyjemnego zapachu – warto sięgnąć po leki przeciwgrzybicze bez recepty Canespor®, lub inne. To skuteczny krem z bifonazolem, do stosowania raz dziennie, o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Lek usuwa główne patogeny wywołujące zakażenie (dermatofity, drożdżaki i bakterie).


Materiał partnera zewnętrznego