Jak się odchudzać, aby uniknąć efektu jojo?

0
1142
Płatki z jogurtem
Wiadomo, że zmiana nawyków żywieniowych na całe życie jest swego rodzaju wyzwaniem. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Chyba każdy, kto kiedykolwiek spróbował schudnąć, spotkał się z efektem jojo. Niestety, według szacunków zdecydowana większość ludzi przybiera kilogramów po procesie odchudzania. Jak to zatrzymać? Czy da się schudnąć bez efektu jojo?

Czym jest efekt jojo?

Efekt jojo charakteryzuje się przybraniem na wadze po zastosowaniu diety odchudzającej. Bardzo często kilogramy wracają nawet z nadwyżką, czyli człowiek waży więcej niż przed schudnięciem. Szacuje się, że efekt jojo ma miejsce po zwiększeniu masy ciła o ponad 5% osiągniętej wagi w ciągu 5 lat od zakończenia odchudzania. Jego przyczyny mogą być różne.

Dlaczego jojo przydarza się tylu ludziom?

Za efekt jojo odpowiada zazwyczaj powrót do dawnych nawyków żywieniowych. Osoby, które przez jakiś okres trzymały się restrykcyjnej diety i osiągnęły sukces, myślą błędnie, że mogą, kolokwialnie mówiąc, pozwolić sobie na więcej. Sięgają wtedy po niezdrowe przekąski lub po prostu zwiększają kaloryczność posiłków.

Ciało, które pierw traci na wadze, a potem znów mierzy się z nadwyżką kaloryczną, zaczyna wariować. Organizm odbiera wówczas proces odchudzania jako przejściowy okres, który może się powtórzyć. Wtedy też energia z jedzenia magazynuje się w postaci tłuszczu – efekt jojo jest więc swoistym zabezpieczeniem przed kolejną “posuchą”, czyli odchudzaniem.

Niekiedy za efekt jojo odpowiada kilka czynników. Zdarza się, że osoba, która zakończyła odchudzanie, je w podobny sposób, ale np. zmniejsza swoją aktywność fizyczną. Niekiedy na naszą wagę oddziałuje też stres lub różnego rodzaju choroby. Efekt jojo może być więc też rodzajem sygnału alarmowego.

Problem z odchudzaniem

Odchudzanie jest trudnym procesem. Wymaga od nas zaparcia, cierpliwości, wyrzeczeń i czasu. Wielu poddaje się już na starcie lub w połowie drogi. Paradoksalnie największy problem związany z odchudzaniem nie dotyczy wcale procesu chudnięcia.

Po osiągnięciu zamierzonego celu zaczyna się walka o utrzymanie aktualnej wagi. Dlaczego tylu ludziom się to nie udaje? Problem ma swoje źródła w fałszywym przekonaniu: “schudłem już X kilogramów, mogę wszystko”. Ludzie odpuszczają sobie wówczas, myśląc, że najtrudniejsze za nimi. Utrzymanie wagi wydaje się błahostką, a nawet rzeczą zagwarantowaną.

Rzeczywistość szybko to weryfikuje, ponieważ brak efektu jojo nie jest dany z góry. Wiąże się z taką samą pracą, jaką trzeba włożyć w proces odchudzania.

Jak się odchudzać?

Pojawia się zatem pytanie. Jak się odchudzać, aby uniknąć efektu jojo? Oczywiście należy stosować się do powszechnych wskazówek. Sekret tkwi jednak w czymś innym, o czym napiszemy za moment.

Jak się odchudzać?

  1. Zrezygnuj z produktów wysoko przetworzonych. Wszystkie fast foody powinny być wykluczone z twojej diety. Mogą pojawić się raz na jakiś czas (np. raz w miesiącu), ale dietetycy radzą, aby przez pierwsze dwa miesiące odchudzania zrezygnować z nich całkowicie.
  2. Nie głodź się. Niektórzy drastycznie obcinają spożywane kalorie lub stosują drakońskie, nierozsądne diety. Organizm jest wtedy głodzony. Każdą następną nadwyżkę kaloryczną będzie magazynował, aby być gotowym na kolejną głodówkę.
  3. Jedz tyle, ile potrzebujesz, ale zwróć uwagę na jakość spożywanych produktów. Zbilansowany obiad nie sprawi, że przytyjesz, ale pizza, prawdziwa bomba węglowodanowa, już tak.
  4. Jedz mniej, ale częściej. Staraj się, aby każdy posiłek zawierał warzywa i owoce.
  5. Pij 2 litry wody dziennie.
  6. Zwiększ aktywność fizyczną, ale dopasują ją do swoich możliwości. Zbyt intensywne treningu albo cię zniechęcą, albo za bardzo przyspieszą proces chudnięcia.

Teraz chwila szczerości. Wszystko to może przyczynić się do sukcesu w odchudzaniu, ale jeżeli zmieniasz swoje nawyki tylko na czas tego procesu, efekt jojo pojawi się na pewno. Sekret tkwi więc w tym, aby zmienić nawyki żywieniowe na stałe.

Zmiana nawyków może być łatwa

Wiadomo, że zmiana nawyków żywieniowych na całe życie jest swego rodzaju wyzwaniem. Na szczęście można sobie ten proces ułatwić i to bez odnoszenia wrażenia, że ciągle jest się na diecie. Popularnym rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie z oferty cateringu dietetycznego.

Dieta pudełkowa Wrocław zapewnia, że dobrze dobrany catering dietetyczny nie tylko nie wywoła efektu jojo, ale wspomoże też walkę o utrzymanie sylwetki. Wszystko za sprawą maksymalnie zbilansowanego jadłospisu – kaloryczność jest odpowiednio dobrana, a posiłki nie przywodzą na myśl procesu odchudzania. W efekcie waga stoi w miejscu, a ty nic sobie nie odmawiasz.

Co po rezygnacji z cateringu? Właściwie to nic. Korzystając z diety pudełkowej, uczysz się nowych smaków. Zaczynasz rozumieć, że zmiana nawyków może być smaczna i łatwa. W efekcie korzystasz dalej z usług cateringowych lub wracasz do gotowania. Bez efektu jojo!

Pamiętaj o zdrowym rozsądku

Na koniec warto podkreślić, że należy być w stałym kontakcie z lekarzem, zwłaszcza gdy jojo pojawia się wielokrotnie.


Materiał partnera zewnętrznego