Jak właściwie odczytywać objawy wysyłane przez organizm?

0
1202
zbliżenie na kobiecy brzuch z kwiatkiem w pępku
Niejednoznaczność objawów może przysporzyć wiele trudności w zakresie prawidłowej diagnostyki choroby i wpłynąć na pogorszenie rokowań pacjenta | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Symptomy wysyłane przez organizm nie zawsze muszą zwiastować poważne zaburzenia. Wiele chorób objawia się w podobny sposób, a nawet bezobjawowo. Warto jednak dokładnie siebie obserwować i regularnie wykonywać testy diagnostyczne również w domu, ale nie tylko pod kątem ciśnienia i temperatury ciała.

Domowa diagnostyka

Zarówno wiele różnorodnych przewlekłych chorób, jak i ostrych stanów może objawiać się w podobny sposób. Niektóre z nich nierzadko przebiegają nawet bezobjawowo lub objawy są na tyle skąpe i niedokuczliwe, że trudno je zauważyć, a tym bardziej przypisać konkretnemu schorzeniu. Szerokie spektrum przyczyn utrudnia szybką i właściwą diagnostykę oraz podjęcie efektywnego leczenia, a to etiologią dolegliwości warunkuje ścieżkę terapeutyczną. Z tego powodu warto bacznie obserwować swój organizm i regularnie poddawać się testom diagnostycznym nie tylko w przychodni lekarskiej, ale także w domu. 

Domowa diagnostyka obecnie znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach medycznych, głównie takich jak kardiologia, ginekologia czy gastrologia i urologia, a nawet w zakresie rozpoznawania chorób zakaźnych. Za sprawą testów aptecznych można w szybki i prosty sposób skontrolować nie tylko poziom glukozy we krwi, czy potwierdzić ciążę, ale również sprawdzić jakość pracy gruczołu tarczycy czy nawet tolerancję układu trawiennego na gluten. Domowe testy diagnostyczne są miarodajne, a wykonuje się je w oparciu o krew, mocz, kał, ślinę i nasienie. Uzyskane wyniki stanowią przesłankę o stanie zdrowia, ale zawsze po ich wykonaniu poleca się profesjonalne badanie w laboratorium medycznym poprzedzone zleceniem lekarskim w celu weryfikacji rezultatów i ustalenia ewentualnego leczenia.

Niejednoznaczne znaczenie objawów

Niejednoznaczność objawów może przysporzyć wiele trudności w zakresie prawidłowej diagnostyki choroby i wpłynąć na pogorszenie rokowań pacjenta. Wiele symptomów, jak np. nocne kurcze łydek, przypisuje się najczęściej chwilowym zaburzeniom metabolicznym wynikającym z przeciążenia fizycznego doświadczonego w ciągu dnia. Jednak nawet pozornie niewinne dolegliwości wymagają aktywnej i bacznej obserwacji, szczególnie kiedy zjawisko się powtarza i utrzymuje lub kiedy pojawiają się dodatkowe dolegliwości.

Do grupy niespecyficznych i mało charakterystycznych objawów należy także m.in. ból brzucha. Dolegliwość pojawia się w przebiegu wielu patologii, od chorób narządów jamy brzusznej przez schorzenia dotyczące struktur kręgosłupa w dolnym odcinku aż po uwarunkowania psychiczno-emocjonalne objawiające się poprzez somatyczny dyskomfort. Również opadający kącik ust manifestuje niejedna jednostka chorobowa. Objaw pojawia się zarówno w wyniku problemów natury dermatologicznej dotyczącej np. spadku elastyczności skóry twarzy postępującej wraz z wiekiem, jak i na skutek chorób na tle neurologicznym związanych z zaburzeniami centralnego układu nerwowego, głównie pracy mózgu bądź obwodowego systemu zaopatrującego czuciowo-ruchowo okolicę ust. Niektóre dolegliwości z kolei mogą być efektem fizjologicznych procesów i nie powinny wzbudzać niepokoju, jak ból pleców czy obrzęki kostek w ciąży.


Materiał partnera zewnętrznego