Bezpieczna depilacja woskiem, czyli higiena w czasach pandemii

0
1800
kobiece nogi zabieg depilacji woskiem
Higiena jest niezbędna w każdym salonie kosmetycznym, także w czasie zwykłym. Dbałość o procedury nie tylko powoduje, że klient jest zadowolony, ale również gwarantuje bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegów | fot.: stock.adobe.com

Każdy profesjonalista w salonie kosmetycznym chce, aby jego klienci byli zadowoleni z efektów zabiegu. Jednak równie ważne jest bezpieczeństwo i zastosowanie odpowiednich zasad higieny. Szczególnie w szczególnym obecnie czasie, kiedy istnieje ryzyko zarażenia koronawirusem, należy dużą wagę przywiązywać do dezynfekcji. Wielu klientów ma wątpliwości czy w obecnej sytuacji bezpieczne jest wykonanie depilacji woskiem. Jednak to właśnie pracownicy salonów kosmetycznych przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu powinni odkazić sprzęt i miejsce pracy. Jak skutecznie dbać o czystość? Czym jest metoda one deep?

Higiena jest niezbędna w każdym salonie kosmetycznym, także w czasie zwykłym. Dbałość o procedury nie tylko powoduje, że klient jest zadowolony, ale również gwarantuje bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegów, takich jak choćby szczególnie chętnie wybierana teraz depilacja woskiem. A zatem w interesie klientów wahających się przed pójściem do ulubionego gabinetu lub zastanawiających się nad wpisaniem w wyszukiwarce hasła, np.: depilacja woskiem Warszawa centrum, prześledźmy najważniejsze procedury dotyczące higieny w gabinetach kosmetycznych i kosmetologicznych.

Dezynfekcja podłóg i mebli

Oprócz standardowych środków bezpieczeństwa gabinety kosmetyczne w pierwszej kolejności dbają o czystość łóżek i mebli. Są to obszary, z którymi ma styczność osoba poddająca się usuwaniu owłosienia. Należy je zatem nie tylko dokładnie umyć, ale również odkazić. Standardowo wykorzystuje się do tego celu następujące preparaty:

  • chusteczki zawierające alkohol (pamiętajmy, aby stosować je tylko do momentu, kiedy są mokre)
  • spray lub pianka oczyszczająco-dezynfekująca stosowana do czyszczenia mniejszych powierzchni (spryskujemy z odległości około 30 cm)
  • certyfikowane środki medyczne usuwające zarazki w czasie nieprzekraczającym 5 minut

Podłogę czyści się wykorzystując do tego środki chlorowe i bezchlorowe, które służą do czyszczenia większych powierzchni i mają działanie silnie dezynfekujące. Stosuje się je w postaci rozpuszczalnych tabletek lub płynu, które należy dodać do wody. Wraz ze środkiem myjącym będą skutecznie czyścić i dezynfekować powierzchnię.

Użyj i wyrzuć, czyli materiały jednorazowe

Wiele osób obawia się, że podczas zabiegu depilacji woskiem specjalista niedostatecznie zadba o higienę pracy. Nic bardziej mylnego. Oprócz dezynfekcji otoczenia, każdy profesjonalista przywiązuje dużą wagę do przyborów i dla zachowania czystości korzysta z materiałów jednorazowych. Takie praktyki zostały nazwane metodą one deep. Nie mamy tu oczywiście na myśli wyłącznie obowiązkowych jednorazowych rękawiczek. W przypadku depilacji woskiem chodzi w szczególności o jednorazowe korzystanie ze szpatułek. One deep polega tu na stosowaniu każdej szpatułki tylko jeden raz, a zatem podczas zabiegu kosmetyczka macza ją w wosku, nakłada preparat na skórę, po czym wyrzuca. Do wykonania jednego zabiegu wykorzystywanych jest od kilku do kilkudziesięciu sztuk. Innym sposobem na zabezpieczenie zabiegu jest używanie jednorazowych pasków fizelinowych, zamiast wielorazowych pasków bawełnianych. Zapewnia to wysokie standardy bezpieczeństwa dla klienta, a generuje niewielkie koszty dla osoby wykonującej zabieg.

Dezynfekcja pomieszczeń światłem UV

Innowacyjnym rozwiązaniem odpowiadającym na sytuację aktualną jest wykorzystywanie w salonach urody lamp sterylizujących UV. Służą one głównie do dezynfekcji pomieszczeń. Wykorzystywanie ich to najskuteczniejszy sposób na oczyszczenie powierzchni z różnego rodzaju grzybów, bakterii i patogenów. W taki sposób odkażane są na przykład pomieszczenia w szpitalach. Jednak należy zaznaczyć, że takie oczyszczanie pomieszczenia zazwyczaj trwa nieprzerwanie 2-8 godzin.

Odkażanie i dokładne czyszczenie salonu kosmetycznego jest obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Zapewnia higienę podczas wszelkich zabiegów – niezależnie od tego, czy są nimi stylizacja paznokci lub depilacja woskiem, czy ambulatoryjnie wykonywane zabiegi medycyny estetycznej. Wykorzystanie jednorazowych materiałów zwiększa bezpieczeństwo i komfort klientów. Dodatkowo coraz częściej stosuje się sterylizację pomieszczeń przy użyciu światła UV, ponieważ jest to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się niepożądanych patogenów.


OLI